Naga MarketsMówi się: “jeżeli zadajesz pytania, strzeż się, gdyż możesz usłyszeć odpowiedź” – na szczęście bez większych obaw swoje pytania skierowali do Nas czytelnicy Comparic.pl, a na które odpowie Paweł Szwajcar FX, ekspert sztuki rynkowego piramidowania i postrach wszystkich GRIDziarzy, współzałożyciel “Grupy Traderów”.

  • Fraktal pozwala osiągnąć przewagę statystyczną na BTCUSD
  • Świece renko można wykorzystać przy pozycjonowaniu
  • USDPLN może się znacząco osłabić

Wskaźniki Billa Williamsa i Renko

Czy korzystałeś kiedykolwiek ze wskaźników Billa Williamsa? Np. Alligator?

Nie, nie korzystam z Alligatora z bardzo prostego powodu – jest dla mnie jest zbyt losowym wskaźnikiem. Natomiast nie jest to regułą dla wszystkich wskaźników Billa Williamsa. Śledzę i wykorzystuję wskaźnik Fraktal, który pozwala osiągnąć przewagę statystyczną nieprzerwanie od początku 2019 roku na rynku BTCUSD.

Wyniki wskaźnika Fraktal na instrumencie BTCUSD – D1. Okres od początku 2019 roku.

W przypadku wykorzystania tego wskaźnika na innych instrumentach, porzuciłem testy z racji na bardzo różną zmienność w następujących po sobie okresach. Powołując się na przykład DAX, wyznaczane zasięgi przed lutym 2020 osiągały wartość maksymalnie 800 – 1000 punktów na wykresie dziennym, a w marcu ta wartość wzrosła do 2500 – 3000 punktów. To był powód odrzucenia tej metody, a szerzej ten temat został wyjaśniony na grupie PEGT. 

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
72,1% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Czy tak zmienny rynek to dobry moment na handel na świecach heiken-ashi / renko?

Nie używam heiken-ashi, natomiast świece renko wykorzystuję bardzo rzadko, i to w niepełnym wymiarze. Wspieram się nimi przy wyborze odległości pomiędzy kolejnymi pozycjami w piramidowaniu, ale zaznaczam, że nie są one niezbędne w samym procesie tworzenia piramidy. Mają jednak tę zaletę, że łatwo selekcjonują trendy i pomagają dobrać wielkość pozycji poprzez tzw. cegiełki (z japońskiego renko to cegła). Odpowiednim przykładem aby to zobrazować jest ostatni swing wzrostowy na ropie WTI z okolic 10 USD do 39 USD za baryłkę. Optymalnym krokiem dokładania była wartość około 0.35 USD, ponieważ występowały w tym swingu dwa mniejsze po 8 USD które można było “spiramidować” 15-20 pozycjami Long co 0.35 USD.

Świece renko na wykresie ropy WTI. Zaznaczono najbardziej trendowe swingi.

Druga fala spadków?

Czy domknięcie luki spadkowej jest sygnałem wzrostowym czy spadkowym?

Reakcję na lukę spadkową, nazywaną również luką bessy obserwowaliśmy ostatnio kilkukrotnie na DAX. Sprawdźmy to na przykładzie:

Luki bessy na DAX.

Za pierwszym razem, kiedy cena dochodzi do luki bessy pojawia się sygnał spadkowy. W przypadku drugiego i trzeciego dojścia, sygnału nie ma. Bardzo często zdarza się, że “luka jest domykana” cena spada i wraca, co jest efektem tego, iż popyt nie pozwala podaży na zmianę kierunku. Na innych instrumentach jest inaczej i chociażby WIG20 nie reaguje jak DAX. Każdy walor ma swoją wyjątkową charakterystykę, co wymaga przeprowadzenia dedykowanej analizy i weryfikację skuteczności. Nie można zaobserowanych zależności i zachowań na jednym instrumencie przełożyć “1 do 1” na inny, bo zawsze będzie działać inaczej (inna skuteczność lub nawet losowość).

Co sądzisz o parach z PLN? Czy to już koniec umocnienia się naszej waluty?

Sytuacja jest bardzo ciekawa, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie kroki RPP i obniżenie stóp procentowych niemal do zera. Prognozuję, że USDPLN może spaść nawet poniżej 3.70 PLN w perspektywie kilku miesięcy. Warunkami aby zrealizował się taki scenariusz jest brak załamania na giełdach, a wtedy napędzający się popyt na polskie akcje spowoduje umocnienie PLN jako waluty w której te akcje są przecież kwotowane.

Bazę wiedzy, bieżące przeglądy rynku i skrupulatne analizy strategii handlowych prowadzonych przez Pawła Szwajcara znajdziesz na PEGT (platformie edukacyjnej grupy traderów).

Dlaczego mimo dużej zmienności i oczekiwania wzrostu inflacji, złoto konsoliduje?

Ja osobiście nie obserwuję oznak inflacji w USA. Jeśli się ona pojawi, złoto może zantowować nawet 40% wzrost.

Robiłeś kilka prób zagrań pod drugą falę spadków. Uważasz, że to był błąd? Czy może nadal liczysz na głębszą korektę?

Druga fala spadków i rozegranie jej cały czas trwa. Preludium mieliśmy w czwartek 11 czerwca, gdzie ruch był typowo jednokierunkowym spadkiem z dość małymi korektami. Czekam na powtórkę i podobne zachowanie rynku. Ogólnie spadki to bardzo łakomy kąsek, na który poluje większość traderów z powodu długich często przesadzonych i panicznych wyprzedaży, a to daje możliwość wejścia wieloma pozycjami.

Druga fala spadków i sposób wejścia w pozycje short.

Na załączonym wykresie widać, że jestem już po drugiej próbie polowania na drugą falę spadków, teraz próbuję po raz trzeci, a poziom docelowy to 9500 punktów. Zaznaczone pozycje oczekujące SELL STOP czekają na realizację. Mam też pozycje na opcjach PUT na SPY ze strike o wiele niższymi niż aktualne wyceny S&P500. Oczywiście roluję je na bieżąco.

Zachęcamy do zadawania pytań zarówno w komentarzach pod tekstem, jak i kierując je bezpośrednio na adres redakcja@comparic.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here