Naga MarketsZaledwie 4% Polaków słyszało o ETF. Do czego wykorzystywany jest ten instrument?Inwestowanie pasywne poprzez fundusze ETF, choć w ostatnim czasie zyskało na popularności, to jednak dalej pozostaje wyraźnie w tyle pod względem rozpoznawalności. Jak wskazuje Artur Wiśniewski, gość programu Comparic24, zaledwie 4% ankietowanych osób słyszało o tym instrumencie. Jednocześnie coraz chętniej jest on wykorzystywany do inwestowania na rynkach zagranicznych.ETF-y: Co Polacy wiedzą o pasywny inwestowaniu?

Ja osobiście mam wrażenie, że wszyscy już o tym inwestowaniu pasywnym wiedzą. Ja mówię o tym na lewo i prawo, bo w dużym stopniu skupiam się na tym temacie, ale prawda jest zgoła inna. Były niedawno robione badania przez fundację GPW, które pokazały, że tak naprawdę garstka Polaków wie co to są ETF-y.

W tych ankietach, które były przekazywane do uzupełniania, okazywało się, że prawie wszyscy wiedzą czym są akcje, znakomita większość ludzi wie, czym są obligacje, natomiast czym są ETF-y, o ETF słyszało raptem 4% osób i ta statystyka za dużo się nie zmieniała w ciągu ostatnich dwóch lat. – wyjaśnia Artur Wiśniewski, założyciel portalu Stockbroker.pl.

Warto w tym miejscu rozróżnić szeroko rozumiane inwestowanie pasywne od inwestowania pasywnego za pomocą funduszy ETF. Pierwsze z przytoczonych jest dobrze znanym podejściem, stosowanym przez szerokie grono inwestorów. Oznacza w skrócie trzymanie się zasady „Kup i trzymaj”, czyli inwestowania długoterminowego (zamiast próby szukania górek i dołków).

Natomiast inwestowanie poprzez fundusze ETF jest już zdecydowanie mniej rozpoznawalne. O ile wśród samych aktywnych inwestorów taka wiedza zasadniczo występuje, to wśród społeczeństwa wiedza na ten temat jest nikła. Równocześnie bardzo skromny (dyplomatycznie rzecz ujmując) wybór ETF-ów na rynku krajowym (de facto jedynie głównie indeksy) również nie pomaga w zwiększaniu rozpoznawalności.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

invest

ETF pomoże inwestować zagranicą?

– Tak, jak najbardziej. Myślę, że jest to taki instrument, który pomaga nam inwestować globalnie, na tych rynkach zagranicznych. O ile na rynku polskim jest o tyle łatwiej, że wszystko jest po polsku, prezesi spółek wypowiadają się po polsku, mamy dużo narzędzi, z którymi jesteśmy zaznajomieni, łatwiej nam to wszystko analizować, o tyle zagranicą (jeżeli chcielibyśmy zacząć inwestować), to napotykamy szereg barier.

Mamy bariery językowe, nie wszyscy posługują się biegle j. angielskim. Inna sprawa to selekcja. Te spółki, które są w Stanach Zjednoczonych, czy na innych globalnych rynkach, o nich przeważnie wiemy mniej. I ta selekcja jest przeważnie dużo trudniejsza, zwłaszcza jeżeli ktoś pracuje na etacie i skupia się na czymś innym. – podkreśla Artur Wiśniewski, założyciel portalu Stockbroker.pl.

Wybór poszczególnych spółek na zagranicznych parkietach nie jest łatwym zadaniem, bo choć największe korporacje kojarzymy z życia codziennego, to wiele innych podmiotów już tak dobrze znana nie jest. Warto wskazać, że próba „pokonywania” szerokiego rynku w długim terminie najczęściej kończy się niepowodzeniem. I właśnie w tym pomóc może inwestowanie poprzez ETF, który przykładowo naśladuje całą branżę, a nie tylko pojedynczą spółkę. Dzięki temu nawet gorsza kondycja jednej firmy nie musi nam zaszkodzić (o ile reszta segmentu będzie rosła).

Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w fundusze ETF dostępne na rynku amerykańskim, czy też innym rynku zagranicznym (za pośrednictwem polskich domów maklerskich), wiąże się zarówno z ryzykiem walutowym, jak i na ogół z wyraźnie wyższymi kosztami transakcyjnymi. Choć z drugiej strony opłaty za zarządzanie w przypadku funduszy notowanych w Stanach są często wyraźnie niższe niż te w Polsce.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wskaźnik rsi | develia giełda | mercator medical notowania | ciech akcje kupno | akcje bitcoin | najniższy kurs rubla | kurs forinta sprzedaż |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here