Naga MarketsBitcoinJednym z często przytaczanych argumentów mających oczernić kryptowaluty jest ten, wskazujący, iż cyfrowe aktywa często wykorzystywane są do prania brudnych pieniędzy. W praktyce okazuje się jednak, że zaledwie 270 adresów jest odpowiedzialnych za aż 55 proc. wszystkich przypadków prania pieniędzy przy pomocy kryptowalut. Większość tego procederu koncentruje się więc w kilku serwisach internetowych, co powinno ułatwić i usprawnić pracę organów ścigania.

  • Kryptowaluty faktycznie wykorzystywane są do prania pieniędzy
  • Okazuje się jednak, że jedynie niewiele adresów blockchain odpowiada za pranie nielegalnych środków
  • To dobra informacja dla organów ścigania i regulatorów 

1867 adresów wyprało w 2020 r. 1,7 miliarda dolarów 

Nowy raport firmy Chainalysis wskazuje, że przestępcy trzymający swoje środki w kryptowalutch mają tendencję do prania ich funduszy za pośrednictwem jedynie niewielkiej ilości usług online.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obejmuje to przede wszystkim takie serwisy jak portale wymiany kryptowalut o wysokim ryzyku i niskiej reputacji, platformy gier hazardowych online i usługi finansowe, które wspierają operacje kryptowalutowe z siedzibą w egzotycznych jurysdykcjach.

Działalność przestępcza badana w tym raporcie obejmowała adresy kryptowalutowe powiązane z oszustwami internetowymi, atakami ransomware, finansowaniem terroryzmu, hakerami, transakcjami związanymi z materiałami dotyczącymi wykorzystywania dzieci oraz funduszami powiązanymi z płatnościami dokonywanymi na rynku dark web oferujących nielegalne usługi i towary, takie jak narkotyki, broń i kradzione dane.

Podczas gdy można by się spodziewać, że pranie pieniędzy wynikające z tak szerokiego spektrum nielegalnej działalności będzie mocno rozproszone, Chainalysis donosi, że tylko niewielka grupa 270 adresów blockchain wyprała około 55% kryptowaluty związanej z działalnością przestępczą.

Ponadto, rozszerzając tę grupę jeszcze bardziej, Chainalysis twierdzi, że 1867 adresów otrzymało 75% wszystkich środków kryptowalutowych powiązanych z działalnością przestępczą w 2020 r., sumę szacowaną na około 1,7 miliarda dolarów.

– Ten poziom koncentracji jest większy niż w 2019 roku – stwierdzili badacze Chainalysis wskazując, że odzwierciedla to rosnącą zależność cyberprzestępców od małej grupy brokerów OTC (over-the-counter) i innych usługodawców specjalizujących się w praniu pieniędzy.

W porównaniu do sytuacji sprzed trzech lat, kiedy grupy przestępcze korzystały z szerszego wachlarza usług, Chainalysis twierdzi, że to wąskie gardło w operacjach prania pieniędzy jest dobrą wiadomością.

Firma uważa bowiem, że pole prania pieniędzy związane z kryptowalutami znajduje się obecnie w podatnej pozycji, w której kilka dobrze zaaranżowanych działań organów ścigania przeciwko kilku operatorom kryptowalutowym może sparaliżować przepływ nielegalnych funduszy wielu grup przestępczych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnige akcje | akcje orlen | s&p 500 notowania | funt brytyjski | kurs dolara online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMicroStrategy stworzy oprogramowanie dla bitcoina
Następny artykułBitcoin dla wielu firm stanie się nową formą płatności, twierdzi doradca Allianz
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here