Naga Markets

15 września 2022 r. to data, która na stałe zapisze się na kartach historii. Tego dnia, punktualnie o godzinie 8:44 czasu polskiego nastąpiła aktualizacja sieci Ethereum o nazwie The Merge, wskutek której druga największa pod względem rynkowej kapitalizacji kryptowaluta przeszła z konsensusu wydobycia proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoW), w efekcie czego przysłowiowi górnicy zastąpieni zostali walidatorami.

Centralizacja ETH

Według Fundacji Ethereum aktualizacja sprawi, że sieć Ethereum będzie o 99,95% bardziej wydajna energetycznie i przygotuje scenę pod przyszłe rozwiązania skalowania, w tym sharding.Jeszcze przed samą aktualizacją wiele osób podnosiło jednak obawy o możliwe cenzurowanie wybranych transakcji. Ma to związek z tym, iż duzi gracze kontrolować będą sporą cześć sieci ETH.

Obawy o rzekomą centralizację PoS wywołały także dane opublikowane kilka godzin po aktualizacji. Analiza przeprowadzona przez Santiment wskazuje bowiem, że aż 46,15 proc. węzłów PoS Ethereum jest kontrolowanych przez tylko dwa adresy.

Godziny po Merge, pierwszy adres zatwierdził około 188 bloków lub 28,97 proc. węzłów, a drugi zatwierdził 16,18 proc., czyli 105 bloków. Na Twitterze dane te stały się kontrowersyjnym tematem, ponieważ użytkownicy debatowali nad wpływem Merge na centralizację sieci ETH.

XTB
cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

– Od czasu pomyślnego zakończenia fuzji, większość bloków została zbudowana przez dwa adresy należące do Lido i Coinbase. Nie jest idealnie, aby ponad 40% bloków było rozliczanych przez dwóch dostawców, zwłaszcza jednego, który jest scentralizowanym dostawcą usług (Coinbase) – wyjaśnił Ryan Rasmussen, analityk badań kryptowalutowych w Bitwise.

– Często uważa się, że PoS prowadzi do centralizacji, ponieważ faworyzuje tych z większą podażą tokenów nad tymi z mniejszą ilością. Jako przykład, nowy mechanizm konsensusu w blockchainie Ethereum polega na walidatorach do weryfikacji transakcji, a nie górnikach. Aby uruchomić walidator i zostać nagrodzonym, uczestnicy muszą postawić 32 ETH, tj. ponad 48 tysięcy dolarów wg. aktualnego kursu – dodał.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIndeks WIG20 spadł o 2,46% na zamknięciu w piątek
Następny artykułKurs dolara z mocną końcówką tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here