Naga Markets

Podczas konferencji Invest Cuffs 2023 miała miejsce debata, której tematem przewodnim była analiza obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Udział w niej wzięli: Paweł Albrecht, Cezary Andrzejczyk, Marek Zmysłowski, Wojciech Orzechowski, Joanna Barzykowska oraz Maciej Welman.

Jak zmiana stanu regulacyjnego zmieniła rynek nieruchomości?

Ubiegły rok upłynął pod dyktando nowej ustawy deweloperskiej. Deweloperzy usiłowali więc rozpocząć swoje inwestycje przed wakacjami, gdy ta ustawa weszła w życie. W efekcie, dziś nadal niewielu deweloperów z tej ustawy korzysta.







Warto tutaj zwrócić uwagę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, przez który, według ekspertów, już wkrótce ceny mieszkań o kilka procent będą musiały pójść w górę.

Czy zahamowanie akcji kredytowej jest oznaką zastoju na rynku mieszkaniowym?

Faktycznie, obecnie mamy zastój na rynku nieruchomości, co stanowi jednak dobry moment dla inwestorów na uzupełnianie swoich portfeli. W efekcie, rok 2023 stanowi idealny rok na zakupy na rynku nieruchomości.

Ponadto, dziś stawki najmu w Polsce są sztucznie podniesione przez napływ uchodźców z Ukrainy – w przyszłości prawdopodobnie znów one spadną, gdyż popyt spadnie. Na dodatek rentowność takich inwestycji obniżają wzrosty cen surowców energetycznych.

Jakie są prognozy dotyczące przyszłości rynku nieruchomości w Polsce?

Ogólnie rzecz biorąc, w dłuższym ujęciu czasowym nieruchomości w Polsce jak najbardziej powinny zyskiwać na wartości – w przeciwieństwie do rynku najmu – zwłaszcza, że podaż na rynku nieruchomości rośnie dziś w znacznie wolniejszym tempie.

Do realizacji tego scenariusza potrzebna jest tylko pierwsza obniżka stóp procentowych. Sprawa zatem jest prosta – jeśli dziś nie kupimy swojej pierwszej nieruchomość, to z każdym kolejnym miesiącem będzie nam o to coraz trudniej.

Popyt dziś przewyższa podaż, a rząd szykuje coraz więcej restrykcji dotyczących budowy i inwestowania w nieruchomości, co sprawia, że koszty ich budowy będą coraz wyższe, a deweloperzy z całą pewnością przeniosą je na kupujących.

AVA Trade

Jednocześnie oprócz rynku mieszkaniowego, upatruje się dziś bardzo dużego wzrostu popytu na budowę domów, co oczywiście jest konsekwencją popularyzacji pracy zdalnej i hybrydowej.

Czy w Polsce mamy bańkę na rynku nieruchomości?

Okazuje się, że według UBS Global Real Estate Bubble Index faktycznie w niemal połowie regionów świata mamy bańkę na rynku nieruchomości. W Polsce natomiast nieruchomości są wycenione odpowiednio.

Jak ceny materiałów i usług budowlanych wpływają na rynek nieruchomości?

Rosnące w ostatnich latach w naszym kraju ceny nieruchomości wynikają przede wszystkim właśnie ze wzrostów cen materiałów i usług budowlanych – postawienie mieszkań jest po prostu coraz droższe, a deweloperzy swoje marże usiłują utrzymać na tym samym poziomie.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSztuczna inteligencja uśmierci wyszukiwarkę Google? Bil Gates wskazuje kierunek rozwoju AI
Następny artykułCoinbase nie odpuszcza. Prawnicy giełdy atakują SEC za lekceważącą odpowiedź!
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.