Podczas konferencji Invest Cuffs 2023 miała miejsce debata, której tematem przewodnim była analiza obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Udział w niej wzięli: Paweł Albrecht, Cezary Andrzejczyk, Marek Zmysłowski, Wojciech Orzechowski, Joanna Barzykowska oraz Maciej Welman.
SPIS TREŚCI:
Jak zmiana stanu regulacyjnego zmieniła rynek nieruchomości?
Ubiegły rok upłynął pod dyktando nowej ustawy deweloperskiej. Deweloperzy usiłowali więc rozpocząć swoje inwestycje przed wakacjami, gdy ta ustawa weszła w życie. W efekcie, dziś nadal niewielu deweloperów z tej ustawy korzysta.
Warto tutaj zwrócić uwagę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, przez który, według ekspertów, już wkrótce ceny mieszkań o kilka procent będą musiały pójść w górę.
Czy zahamowanie akcji kredytowej jest oznaką zastoju na rynku mieszkaniowym?
Faktycznie, obecnie mamy zastój na rynku nieruchomości, co stanowi jednak dobry moment dla inwestorów na uzupełnianie swoich portfeli. W efekcie, rok 2023 stanowi idealny rok na zakupy na rynku nieruchomości.
Ponadto, dziś stawki najmu w Polsce są sztucznie podniesione przez napływ uchodźców z Ukrainy – w przyszłości prawdopodobnie znów one spadną, gdyż popyt spadnie. Na dodatek rentowność takich inwestycji obniżają wzrosty cen surowców energetycznych.
Jakie są prognozy dotyczące przyszłości rynku nieruchomości w Polsce?
Ogólnie rzecz biorąc, w dłuższym ujęciu czasowym nieruchomości w Polsce jak najbardziej powinny zyskiwać na wartości – w przeciwieństwie do rynku najmu – zwłaszcza, że podaż na rynku nieruchomości rośnie dziś w znacznie wolniejszym tempie.
Do realizacji tego scenariusza potrzebna jest tylko pierwsza obniżka stóp procentowych. Sprawa zatem jest prosta – jeśli dziś nie kupimy swojej pierwszej nieruchomość, to z każdym kolejnym miesiącem będzie nam o to coraz trudniej.
Popyt dziś przewyższa podaż, a rząd szykuje coraz więcej restrykcji dotyczących budowy i inwestowania w nieruchomości, co sprawia, że koszty ich budowy będą coraz wyższe, a deweloperzy z całą pewnością przeniosą je na kupujących.
Jednocześnie oprócz rynku mieszkaniowego, upatruje się dziś bardzo dużego wzrostu popytu na budowę domów, co oczywiście jest konsekwencją popularyzacji pracy zdalnej i hybrydowej.
Czy w Polsce mamy bańkę na rynku nieruchomości?
Okazuje się, że według UBS Global Real Estate Bubble Index faktycznie w niemal połowie regionów świata mamy bańkę na rynku nieruchomości. W Polsce natomiast nieruchomości są wycenione odpowiednio.
Jak ceny materiałów i usług budowlanych wpływają na rynek nieruchomości?
Rosnące w ostatnich latach w naszym kraju ceny nieruchomości wynikają przede wszystkim właśnie ze wzrostów cen materiałów i usług budowlanych – postawienie mieszkań jest po prostu coraz droższe, a deweloperzy swoje marże usiłują utrzymać na tym samym poziomie.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: