TMS


Mario Draghi przedstawiał swoje stanowisko przed członkami europejskiej Komisji Gospodarczej i Monetarnej w Brukseli.
Mario Draghi przedstawiał swoje stanowisko przed członkami europejskiej Komisji Gospodarczej i Monetarnej w Brukseli.

Po głośnych (i wciąż nierozwiązanych) problemach Grecji w coraz większe tarapaty wpadają Włochy. Wszystko przez tzw. złe długi. Mówi się, że w przypadku gdy dłużnik nie ma pieniędzy by spłacić pożyczkę w wysokości 1 000 EUR – wpada w kłopoty. Gdy jednak bank ma problem wyegzekwować dług w wysokości 1 000 000 EUR – wtedy to bank ma problem. Ta anegdota nie brzmi już tak zabawnie gdy mamy do czynienia z jedną z wciąż największych gospodarek Europy.


Włochy razem z Niemcami, Wielką Brytanią i Francją stanowią większość całościowego PKB dzisiejszej Europy. Globalne spowolnienie gospodarcze oraz niezbyt udany początek roku na światowych rynkach wywiera presję na globalny system bankowy.

Należy zauważyć, że to właśnie banki najbardziej cierpią w powyższych sytuacjach. Zmniejszające się tempo wzrostu gospodarczego nie napędza (i tak już mało dochodowej) akcji kredytowej banków a dodatkowo, stosunkowo duża ich liczba na europejskim kontynencie zwiększa konkurencyjność a przez to zmniejsza marże pozyskiwane przez banki udzielające kredytów. Aby dopełnić obraz należy też wspomnieć o nowych regulacjach wprowadzonych po roku 2008 (choćby stworzona w 2010 Bazylea III), które mają na celu jeszcze większą ochronę deponentów banków przed ewentualnymi problemami podmiotu.

Dziś dowiedzieliśmy się o początkach rozmów Europejskiego Banku Centralnego z włoskim rządem na temat ewentualnego wykupu przez tego pierwszego zagrożonych kredytów włoskich banków. Kwota tychże przekraczać ma 200 miliardów EUR o czym wspomniałem już w południowym przeglądzie rynku – codziennym cyklu Comparic.pl agregującym wydarzenia dnia na światowych rynkach.

Jak poinformował przed południem Reuters, skup zagrożonych kredytów będących w posiadaniu włoskich banków mógłby wchodzić w skład listy zakupów EBC w ramach prowadzonego właśnie programu QE. Wart 1,5 biliona EUR program zmusił komentatorów do zadania pytania, czy EBC nie ponosi zbyt dużego ryzyka skupując tak niepewne papiery wartościowe (ABS).

EBC gotowe na wszystko

Choć bank centralny strefy euro nie skomentował jeszcze oficjalnie wypowiedzi przedstawicieli włoskiego rządu, to już dziś Mario Draghi stojąc (a właściwie siedząc) przed europejską Komisją Gospodarczą i Monetarną (ECON) stwierdził, że EBC jest gotowe do podjęcia wymaganych działań. Zaprzeczył jednocześnie, że EBC prowadzi jakiekolwiek rozmowy z włoskim rządem na temat problemów tamtejszych banków, choć jednocześnie zapewnił, że jest gotowy na podjęcie takich rozmów.

Porozmawiaj o gospodarce lub podziel się pomysłem na trade z użytkownikami naszego forum

Już w zeszłym roku, Reuters informował o anonimowym źródle z kręgu EBC, które potwierdziło zamiary banku. Według informatora agencji wykup toksycznych papierów (ABS) z aktywów europejskich banków jest opcją ekstremalną, przygotowaną na na prawdę ciężkie czasy – jednak wciąż możliwą. Obecnie – EBC może skupować niektóre ABS-y, które spełniają minimalny próg ratingu kredytowego. Opisywane włoskie papiery – takiego ratingu nie posiadają.

EUR/USD w toku wystąpienia Mario Draghiego osunęło się w pobliże 1,1150:

EURUSDH4Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here