Naga MarketsKryzys spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań. Chcąc zminimalizować gospodarcze skutki załamania i chronić miejsca pracy rządy zaczęły zapożyczać się na niespotykaną dotąd skalę. Idealnym przykładem jest tutaj Wielka Brytania.

  • Wielka Brytania zapożycza się najbardziej od lat
  • Dłub publiczny UK po raz pierwszy od 57 lat przekroczył 100% PKB
  • Zadłużenie Zjednoczonego Królestwa może wzrosnąć do najwyższego poziomu od końca II wojny światowej.

Wielka Brytania nie zapożyczała się tak od 1993 roku

Brytyjski Urząd Statystyczny (ONS) poinformował dziś, że rząd Wielkiej Brytanii pożyczył w maju aż 55,2 miliarda funtów (GBP). To aż dziewięć razy więcej niż pożyczono w maju 2019 r. i jednocześnie największa suma, od początku prowadzenia miesięcznych statystyk tj. od 1993 r.

Fakt ten sprawił, że dług publiczny Zjednoczonego Królestwa po raz pierwszy od 1963 r. przekroczył 100 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Biorąc pod uwagę, że w kwietniu brytyjski rząd zapożyczył się na 48,5 miliarda funtów, w pierwszych dwóch miesiącach roku finansowego (kwiecień i maj) Wielka Brytania zaciągnęła długi na kwotę 103,7 mld funtów, czyli o 87 miliardów więcej niż w dwóch pierwszych miesiącach poprzedniego roku finansowego. Wartość zaciągniętych pożyczek w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku również jest najwyższa od 1993 roku.

Finalnie dług publiczny UK wzrósł aż o 20,5 punktu procentowego w porównaniu z majem 2019 roku osiągając w ten sposób wartość 1,95 biliona funtów, co stanowi 100,9 proc. brytyjskiego PKB. Warto zwrócić uwagę, że po raz ostatni zadłużenie Zjednoczonego Królestwa przekraczało wartość PKB 57 lat temu, tj. w marcu 1963 roku.

Do historycznych rekordów zadłużenia Brytyjczykom sporo jednak jeszcze brakuje. Od końca I wojny światowej do początku lat 60. dług publiczny Wielkiej Brytanii stale przekraczał 100 proc. PKB, a w roku finansowym 1946/47 osiągnął absolutny rekord – 258 proc.

Brytyjski ONS spodziewa się jednak, że do końca obecnego roku finansowego łączna kwota zaciągniętych przez rząd pożyczek może wzrosnąć do 298 miliardów funtów, co oznaczałoby pięciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem finansowym i najwyższą sumę od końca II wojny światowej.

– Dzisiejsze dane potwierdzają, że koronawirus ma poważny wpływ na nasze finanse publiczne. Najlepszym sposobem na przywrócenie stabilności finansów publicznych jest ponowne otwarcie naszej gospodarki w bezpieczny sposób, aby ludzie mogli wrócić do pracy – powiedział brytyjski minister finansów Rishi Sunak.

Kurs funta pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej od połowy maja br. aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy oporu w wysokości 1,2750 USD, gdzie już w drugiej połowie minionego tygodnia pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu ponownie obserwujemy spadki.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułScope Fluidics: Uzyskanie certyfikatu ISO dla projektu PCR|ONE w III kw.
Następny artykułKurs złotego bez większych emocji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here