Naga MarketsPic-China-debtSpowolnienie chińskiej gospodarki to temat, którym żyją inwestorzy na całym świecie już od jakiegoś czasu. Jest ono odzwierciedleniem spadku cen surowców oraz mocno reagujących na wahania chińskiego kapitału. Jednak największym problemem gospodarki Kraju Środka jest zadłużenie, a właściwie nieodpowiednie zarządzanie długiem.


W czterech punktach wyjaśnię problem chińskiego zadłużenia:

  • Całkowity dług – poza zadłużeniem rządu – stanowi 210% PKB, mimo to liczba ta jest myląca. Większość tego długu jest kreowana przez przedsiębiorstwa należące do państwa oraz finansowanie samorządów lokalnych;
  • Pożyczki przeterminowane stanowią jedynie 1,5% PKB. Zatrważający jest jednak roczny przyrost tego rodzaju zadłużenia. Od jakiegoś czasu liczba pożyczek niespłaconych rośnie w tempie 30-45% rocznie, co oznacza, że niedługo mogą zacząć się poważne problemy w chińskiej gospodarce. Liczba kredytów opóźnionych (ale jeszcze nieprzeterminowanych) zwiększyła się w tym roku dwukrotnie! Jest to oznaka ujemnych przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwach i zapowiedź zwiększenie zadłużenia;
  • Oficjalne dane nie zawierają jednak pożyczek pozabilansowych. Banki nie muszą tworzyć rezerw finansowych dla tego rodzaju pożyczek, mogą w zamian traktować je jako inwestycje. UBS szacuje, że wielkość tego rodzaju zadłużenia stanowi 11% PKB.
  • Problem zadłużenia jest skoncentrowany głównie w kilku sektorach uwięzionych przez nadmierną produkcję przemysłową oraz zmieniające się przepisy np. dotyczące wydzielania spalin. Najbardziej zadłużone sektory: infrastruktura (22% aktywów bankowych), produkcja (16%) i rynek nieruchomości (7%). Dług w tych branżach może być gorszy niż się wydaje, gdyż statystyki dotyczą jedynie 70 największych banków i zawierają jedynie zadłużenie bilansowe.
szanghai
Shanghai Composite na przełomie ostatniego roku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here