Naga Marketstoxic-etfsHSBC – londyński hedging finansowy – w nowej nocie dla klientów określił czynniki szczególnie szkodzące krajom rozwijającym się. Jest to widmo niskiego wzrostu gospodarczego oraz wysokiego poziomu zadłużenia w tych gospodarkach. Parę lat temu problem ten dotyczył krajów zamożnych, teraz przesuwa się na biedniejsze gospodarki.


W nocie HSBC powyższe połączenie czynników zostało określone “toksyczną mieszanką”. Zdaniem Murata Ulgena zajmującego się analizowaniem rynków rozwijających się, niski wzrost i wysokie zadłużenie zagrozi krajom rozwijającym się w podobnym stopniu co krajom zamożnym.

Oto fragment noty HSBC:

To jasne, że “nisko wiszące owoce” w postaci tanich kredytów, opłacalnych cen surowców oraz wzmożonych inwestycji krajowych wyczerpują się. W obecnej postaci kraje rozwijające się muszą odzyskać energię poprzez ciężką pracę czyli przeprowadzenie fundamentalnych reform w celu przywrócenia konkurencyjności i zmniejszenia ograniczeń dla strony podażowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest stagnacja z wysokim poziomem zadłużenia.

Nie ma wątpliwości, że znaczna część dynamicznego wzrostu w krajach rozwijających się w ostatnich paru dekadach to efekt nadganiania straconych lat, porównuje się go do przyspieszonej rewolucji przemysłowej. Przykładowo Chiny w ciągu dekady osiągnęły wzrost na który Europa kiedyś pracowała przez cały wiek. Rzeczy jednak się zmieniły.

Obecne spowolnienie gospodarcze w krajach rozwijających się to wina przebranżowienia gospodarki z przemysłowej w stronę usługowej. Będzie to etap wzmożonej konsumpcji gospodarstw domowych, spadku produkcji oraz konieczności zmiany spojrzenia na gospodarkę. Czasy dwucyfrowego wzrostu gospodarczego już odeszły w niepamięć.

szanghai
Kondycja Shanghai Composite na przestrzeni ostatnich pięciu lat


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here