Możliwość wzmocnienia przez Bank Anglii (BoE) gołębiego stanowiska może zatrzymać siłę funta szterlinga, zdaniem analityków z Rabobanku. Prognozują, że para EUR/GBP będzie oscylować w okolicach 0,88/0,89 w nadchodzących miesiącach. Podobnego zdania są eksperci z CIBC, którzy oczekują korekty na parze GBP/USD w I kwartale 2021 roku.
- Wciąż jest długa droga do wyjścia z lockdownu, a skutki Brexitu jeszcze się nie ustabilizowały
- Trudny pierwszy kwartał może wywrzeć presję na Bank Anglii (BoE), aby rozważył cięcia stóp
- Gospodarka Wielkiej Brytanii odzyska utraconą pozycję gospodarczą dopiero na początku 2023 r.
EUR/GBP: jest jeszcze za wcześnie, aby być zwyżkowym na funcie – Rabobank
Zwolennicy silnego funta próbują swoich sił na początku nowego roku. Brytyjska waluta nie nadążała za wzrostami walut surowcowych w 2021 roku, ale radziła sobie lepiej niż dolar i euro. Obecnie rajd GBP został zepchnięty z kursu przez złe wiadomości gospodarcze. Wciąż jest długa droga do wyjścia z lockdownu, a skutki Brexitu jeszcze się nie ustabilizowały.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Prawdopodobne jest, że najbliższe miesiące będą niepewne dla GBP. Podtrzymujemy naszą prognozę, że EUR/GBP będzie oscylował w okolicach 0,88/0,89 w nadchodzących miesiącach i powrót do poziomu 0,87 może nastąpić dopiero w dalszej części roku – napisano w raporcie.
Nadchodzące posiedzenie BoE 4 lutego może wnieść dodatkowe tło dla perspektyw inflacji w Wielkiej Brytanii i potencjalnie do początkowego wpływu Brexitu na gospodarkę. W świetle ostatnich słabych publikacji danych z Wielkiej Brytanii, obawa, że BoE wzmocni gołębie prognozy w przyszłym miesiącu, może zatrzymać siłę GBP.
– Naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby być optymistycznym w stosunku do funta – dodano.
GBP/USD: obawy o obniżki stóp obciążą funta szterlinga w pierwszym kwartale – CIBC
W grudniu minionego roku funt szterling był jedną z najsilniejszych walut w wyniku połączenia pozytywnej dynamiki ryzyka, globalnego impulsu refleksyjnego i uniknięcia ryzyka Brexitu bez porozumienia. Jednak trudny pierwszy kwartał roku może wywrzeć presję na Bank Anglii (BoE), aby rozważył cięcia stóp, obciążając funta w perspektywie krótkoterminowej, uważają eksperci z CIBC Capital Markets.
– Chociaż podnieśliśmy naszą średniookresową prognozę dla GBP/USD, obawiamy się zniwelowania ostatnich zysków funta ze względu na możliwość wystąpienia podwójnej recesji w Wielkiej Brytanii – podkreślono w raporcie.
Na lutowym posiedzeniu RPP zrewidowane zostaną szacunki, które będą odzwierciedlać wpływ trzeciego krajowego lockdownu. W ocenie ekspertów gospodarka Wielkiej Brytanii prawdopodobnie odzyska utraconą pozycję gospodarczą dopiero na początku 2023 r.
Przed lutową decyzją RPP gubernator BoE Bailey przyznał, że aktywność będzie słabsza niż przewidywano w poprzednim raporcie na temat polityki pieniężnej, co grozi wywieraniem dodatkowej presji na Bank Anglii.
– Spodziewamy się presji na BoE, więc bank może rozważyć mikro-cięcie o 10 pb w celu zapewnienia dodatkowego bodźca. Może to krótkoterminowo obciążyć funta, ale oczekujemy, że powrót do normalności zachęci parę GBP/USD do powrotu do poziomów, których nie widziano od początku 2018 r. Prognozujemy kurs „kabla” na poziomie 1,35 w I kwartale oraz 1,37 w II kw. 2021 roku – podsumowano.

Zobacz również:
- Euro oczekuje na EBC i UE. Funt wsparty przez mniej gołębi BoE
- Wielka Brytania: gospodarka wróci do normy dopiero w 2023 roku. GBP w dół
- Funt zyskuje za sprawą Banku Anglii. Kurs GBP/PLN testuje 5,08 zł