Naga MarketsObserwowane w tym tygodniu spadki na Bitcoinie zbiegły się nie tylko z przesłuchaniami pracowników w amerykańskim Kongresie, czy wystąpieniem Sekretarza Skarbu Steve’a Munchina twierdzącego, że kryptowaluty z Bitcoinem na czele służą finansowaniu działalności przestępczej liczonej w miliardach USD. Mało kto natomiast zwrócił uwagę na to, co w tym czasie działo się na książce zleceń Ethereum.


Chico Crypto i Su Zhu na tropach wielorybów

Na chwilę przed tym, jak Bitcoin pikował do poziomów poniżej 10.000 USD, „wieloryb” (takim mianem określa się dużych graczy dysponujących ogromnym kapitałem, których działania często nadają kierunek rynkom) na giełdzie Binance zrealizował zlecenie sprzedaży na kwotę ponad 15.000 ETH. Zatem nie było to przypadek tzw. spoofingu.

Spadki na parze ETHUSD zrównoległym tąpnięciem na BTCUSD; źródło: tradingview.com

Powiązania spadków na BTC z dużym zleceniem sprzedaży na ETH dopatruje się m.in. znany, a jednocześnie kontrowersyjny youtuber Chico Crypto (swego czasu podczas swoich wystąpień, za każdy razem degustował inny rodzaj piwa), jednak powołuje się on na transakcję na ponad 15.000 ETH na giełdzie Bitstamp, po której notowania drugiej pod względem kapitalizacji rynkowej waluty spadły z 220 do 190 USD, czyli o 13,6%.

Podczas kolejnych sesji ETH zdołało odrobić spadki, jednak nie stały za tym zdrowe mechanizmy rynkowe. W tym przypadku CEO funduszu hedgingowego Three Arrows Capital, Su Zhu, w jednym ze swoich tweetów zwraca uwagę na akcję akumulacyjną prowadzoną przez jednego z wielorybów przez ostatnich kilka tygodni. Jako dowód załącza zrzuty ekranu z giełdy Binance. Jego zdaniem, wspomniany duży gracz zakupił łącznie blisko 300.000 ETH (około 7.000 BTC). Natomiast złożone przez niego zlecenia kupna na 20.000 ETH sprawiło, że w ciągu zaledwie kilku godzin notowania ETH powróciły ponad poziom 200 USD.

Wieloryby na dobre wkroczyły do świata kryptowalut

Warto przy okazji cofnąć się do dnia 17 maja tego roku, kiedy to miał miejsce flash crash na Bitcoinie, w wyniku, którego notowania BTC z poziomu ok. 8300 pikowały do 6100 USD. Te gwałtowne spadki przypisuje się działaniu wieloryba na giełdzie Bitstamp, który rzekomo wystawił zlecenie sprzedaży do 5000 BTC po dziwnie niskiej cenie 6.200 USD. Momentalnie efekt domina przeniósł się także na inne giełdy.

Z kolei początek znacznych wzrostów na BTC na początku kwietnia 2019 przypisuje się działaniom jednego potężnego gracza, który przy zastosowaniu algorytmów, uruchomił zlecenia o wartości ok. 100 mln USD, rozłożone na trzy duże giełdy – Coinbase, Kraken i Bitstamp. Wykrył to m.in. Oliver von Landsberg-Sadie, kierownik jednej z firm brokerskich z branży kryptowalut.

Nagły wzrost notowań Bitcoina na początku kwietnia 2019 przypisuje się działaniu wielkiego gracza dysponującego 100 mln USD.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv