Naga MarketsMark Karpeles wezwał amerykańskiego sędziego federalnego w stanie Illinois do odrzucenia pozwu o oszustwo wniesionego przez byłych klientów nieistniejącej już giełdy Bicoinów Mt. Gox, sugerując, że amerykański sąd nie sprawuje nadzoru nad byłym prezesem znajdującym się w Japonii.


Amerykański sąd chce sądzić Francuza mieszkającego w Japonii

Przedstawiciele Marka Karpelesa powiedzieli sędziemu Sądu Okręgowego USA, Gary’emu Feinermanowi, że ich klient nie ma wystarczających związków ze stanem Illinois, ani nie prowadzi działalności gospodarczej w USA, w związku z czym prowadzenie sprawy w tej konkretnej jurysdykcji jest bezpodstawne. Pozew zbiorowy złożyli lokalni traderzy, którzy oskarżają ex-prezesa Mt. Gox o zaniedbanie, oszustwo i zdefraudowanie środków.

Oskarżenia dotyczą upadłości Mt. Gox w wyniku ataku hackerskiego i domniemanych nadużyć z 2014 roku. W tym czasie, podmiot stracił około miliona Bitcoinów, o wartości około 400 milionów dolarów (prawie 7 miliardów dolarów przy uwzględnieniu obecnych cen).

Karpeles, obywatel francuski mieszkający w Japonii, został postawiony w stan oskarżenia po tym, jak sędzia Feinerman polecił prokuratorze, aby w poniedziałek 13 sierpnia mianować byłego dyrektora generalnego głównym pozwanym w sprawie roszczeń klienckich. Karpeles miał do piątku 24 sierpnia czas na sprzeciwienie się wnioskowi dotyczącego rozprawy, która miała się odbyć we wtorek 28 sierpnia. W dniu upływu terminu pełnomocnicy Karpelesa złożyli wniosek o oddalenie sprawy, twierdząc, że nie posiadał on wymaganych “minimalnych kontaktów” i powiązań w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również: Mt.Gox przenosi około 165 mln USD w BTC i BCH ze swoich portfeli

“Pan Karpeles wyraźnie twierdzi, że Sąd ten nie ma osobistej jurysdykcji nad nim i zachowuje ten zarzut i argument dla wszystkich celów. Ponieważ Sąd ten nie ma osobistej jurysdykcji nad panem Karpelesem, postępowanie przeciwko niemu musi zostać umorzone bez podejmowania dalszych działań” – poinformowali prawnicy Karpelesa.

W międzyczasie Nobuaki Kobayashi, powiernik Mt. Gox – człowiek nadzorujący proces zwrotu kosztów klientom – uruchomił w zeszłym tygodniu internetowy system zgłaszania roszczeń o wypłatę środków utraconych w Mt. Gox cztery lata temu. Podmiot posiada obecnie 137 891 BTC, co przekłada się na wartość nieco ponad 950 mln USD. Wierzyciele giełdy przedstawili zmieniony plan spłat na początku bieżącego miesiąca. Lista wszystkich przyjętych i odrzuconych wniosków – złożonych przed upływem terminu 22 października 2018 r. – zostanie przekazana przez zarządcę w dniu 24 stycznia 2019 r.

Karpeles utrzymuje, że jest niewinny

W momencie szczytowej popularności giełda MtGox odpowiadała za 80% światowego obrotu Bitcoinem. Niespodziewanie w 2014 roku złożyła jednak wniosek o upadłość, sprzeniewierzając 850 tysięcy wirtualnych monet wartych wtedy około 500 milionów dolarów oraz 28 milionów dolarów w gotówce znajdującej się na japońskich rachunkach bankowych. Co ciekawe, do teraz nie udało się odzyskać zdecydowanej większości BTC, które po prostu „wyparowały”. Mark Karpeles – właściciel giełdy – utrzymuje, że nie wie co stało się z aktywami i dochodzi swojej niewinności.

„Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Nie wiem jak mam przeprosić osoby dotknięte z powodu problemów naszej platformy. 850 tysięcy BTC należących do naszych klientów praktycznie w całości przepadły…” pisał jeszcze w 2014 roku Karpeles, w kolejnych procesach utrzymując swoją linię obrony.

Sąd Rejonowy w Tokio, który prowadzi sprawę odnośnie Karpelesa zarzucając mu korupcję oraz manipulację danymi nie wierzy jednak do końca w niewinność byłego prezesa. Jak udało się bowiem ustalić w okresie od sierpnia do grudnia 2013 miał wypłacić z rachunków MtGox około $3 miliony dolarów oraz zwiększyć saldo jednego ze swoich kont giełdowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here