Naga Markets

Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusieCena drugiego co do wielkości aktywa cyfrowego – Ethereum (ETH) – podobnie jak Bitcoin (BTC) cofnęła się w czerwcu poniżej szczytu (ATH) z wcześniejszego cyklu wzrostowego. Z obydwoma głównymi aktywami cyfrowymi notowanymi poniżej poziomów ATH, bardzo łatwo można obalić twierdzenia mówiące o historycznych szczytach jako o „niepokonanych” i „psychologicznych” wsparciach.

Kupiłeś Ethereum w 2021-2022 r.? Jesteś najprawdopodobniej na minusie

Podobnie jak w przypadku Bitcoina, wszyscy inwestorzy, którzy kupili Ethereum w latach 2021-2022, mają obecnie niezrealizowaną stratę. Znaczna część tej bessy jest napędzana przez delewarowanie na dużą skalę w ekosystemie DeFi, czyli zdecentralizowanych finansów.Jak widać na poniższym wykresie, notowania ETH po raz pierwszy testowały i spadały poniżej szczytu cyklu z 2018 roku:

Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Cena Ethereum naruszała poziom 1400 dol., czyli ATH z 2018 roku. Źródło: Glassnode

Porównując tempo zmian kapitalizacji rynkowej Ethereum w stosunku do Bitcoina możemy porównać względne wyniki i dominację tych dwóch głównych aktywów.

  • Dominacja Bitcoina (wysokie wartości) wskazuje na dominację BTC, a trend wzrostowy wskazuje na ogólną rotację kapitału na korzyść BTC.
  • Dominacja Ethereum (niskie wartości) wskazuje na dominację ETH, a trend spadkowy wskazuje na ogólną rotację kapitału na korzyść ETH, czemu często towarzyszą lepsze wyniki w dalszej części krzywej ryzyka aktywów cyfrowych.

Dominacja Ethereum wykazuje wyraźny spadek od ATH z listopada 2021 r. i znajduje się w pobliżu punktu zwrotnego, który historycznie poprzedzał długoterminowy okres słabszych wyników Bitcoina. Podkreśla to ogólny stan braku ryzyka na rynku, gdzie ETH jest gorszy od BTC, a oba walory są gorsze od dolara amerykańskiego.

Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Wartość dominacji zbliża się do stanu zbalansowania. Źródło: Glassnode

Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500. Już teraz załóż rachunek!

Jeden bajt w sieci Ethereum wart 30 centów. Rekordowo było to nawet 5 dol.

Interesująca metryka, którą po raz pierwszy zaproponował Permabull Nino, opisuje wartość przechwyconą przez Ethereum na jeden bajt danych w sieci blockchain. Jako wiodąca platforma inteligentnych kontraktów i gospodarz prężnego ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji, sieć Ethereum powinna budować wartość na bajt wraz ze wzrostem wykorzystania sieci.

Ethereum przechowuje obecnie 0,30 dol. na bajt. To tylko dwa razy więcej niż dolna granica 0,15 USD/bajt, która historycznie zbiegała się z rynkami niedźwiedzia w późnej fazie oraz z dołkami rynkowymi. Niestety, sugeruje to, że jeśli historia się powtórzy, możliwy jest dalszy spadek o 50%. Zakłada to jednak brak fundamentalnej poprawy w zakresie przechwytywania wartości przez sieć Ethereum. Warto przypomnieć, że DeFi, NFT i duża część nowoczesnej infrastruktury nie istniały w 2018 r.

NED
Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Do dołka 0,15 USD/bajt jest jeszcze sporo miejsca. Czy czekają nas dalsze spadki? Źródło: Glassnode

ETH jest również notowany znacznie poniżej 200-dniowej średniej kroczącej, a mnożnik Mayera wynosi 0,37. Oznacza to, że w momencie osiągnięcia ostatnich minimów ETH był notowany z 63% dyskontem w stosunku do 200-dniowej średniej kroczącej. Tylko w 1,4% dni handlowych odnotowano większe odchylenia w dół.


W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Mnożnik Mayera i MVRV znajdują się na historycznie niskich poziomach dla ETH

Wstęgi Mayer Multiple (Mnożnika Mayera) na poziomie 0,6 reprezentują poziom odchylenia, poniżej którego znajduje się około 10% wszystkich dni sesyjnych ETH. Podczas rynku niedźwiedzia w 2018 r., w najgorszym okresie akcji cenowej, ETH spędził 187 dni poniżej tego przedziału. Na obecnym rynku ETH handluje poniżej tej wstęgi od początku czerwca.

Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Obecna wartość samego wskaźnika MM to natomiast 0,37. W historii tak nisko znajdował się on tylko w 1,4% przypadków Źródło: Glassnode

Chcąc ocenić wielkość zrealizowanej kapitalizacji Ethereum, a tym samym porównać skalę rynków niedźwiedzia Bitcoina i Ethereum warto przeanalizować natomiast wskaźnik MVRV. Ten osiąga obecnie ujemne odchylenia znacznie poniżej poziomu równowagi, sygnalizując, że rynek trzyma łączną niezrealizowaną stratę w wysokości -33%.

Ceny Ethereum spędziły 37,5% swojego „życia” handlowego w podobnych cyklach pod ceną zrealizowaną, co stanowi wyraźne porównanie z Bitcoinem (13,9%). Jest to prawdopodobnie odzwierciedlenie historycznych wyników BTC podczas rynków niedźwiedzia, kiedy to inwestorzy wycofują kapitał w górę krzywej ryzyka, co prowadzi do dłuższych okresów notowań ETH poniżej baz kosztowych inwestorów.

Obecne minimum cyklu MVRV wynosi 0,60, a tylko 277 dni w historii odnotowało niższą wartość, co odpowiada 11% historii handlu.

Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Źródło: Glassnode

Współczynnik MVRV dla depozytów ETH 2.0 można obliczyć natomiast na podstawie znaczników cenowych, informujących kiedy dokonano depozytów. Dla porównania, średnia cena za staked ETH wynosi 2,4 tys. dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż aktualna cena spot. Stawia to inwestora ETH 2.0 na poziomie -55% niezrealizowanej straty, co oznacza -22% gorszy wynik w porównaniu z przeciętnym inwestorem ETH.

Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Wskaźnik MVRV dla ETH i ETH 2.0. Źródło: Glassnode

Zrealizowana Kapitalizacja Ethereum. Największe straty w historii ETH!

Analizę on-chain podsumujmy sprawdzając miesięczną zmianę Ethereum Realized Cap, pokazując odpływ kapitału netto z sieci. Widzimy tu, że ostatnie spadki cen są przerywane przez dwa wydarzenia związane z kapitulacją:

  • Grudzień 2021 r. – wydarzenie związane z delewarowaniem całego rynku, gdy otwarte kontrakty terminowe o wartości 5,4 mld dol. zostały zamknięte w ramach likwidacji w związku z obawami dotyczącym Omikronu i początkowym zmniejszeniem ilości obligacji Fed, co spowodowało odpływ kapitału z Ethereum o wartości około 11,6 mld dol.
  • Maj-czerwiec 2022 r. – Upadek Luny i następujące po nim delewarowanie w wyniku efektów drugiego rzędu wywołały wstrząs w całym ekosystemie aktywów cyfrowych, powodując odpływ kapitału z ETH o wartości ok. 16,0 mld USD.
Z Ethereum odpływa rekordowa ilość kapitału! Posiadacze ETH na minusie
Źródło: Glassnode

 To ostatnie wydarzenie odpowiada odchyleniu standardowemu od średniej na poziomie -2,67 i jest największym miesięcznym odpływem kapitału z ETH w historii!

Podsumowując rynek niedźwiedzia dla Ethereum w latach 2021-2022:

  • Ethereum zanotowało szczytowy spadek o -79,5% w stosunku do ATH, co plasuje tę wyprzedaż w górnym zakresie poprzednich poziomów rynku niedźwiedzia.
  • Dominacja BTC kieruje przepływem kapitału, co w przeszłości sygnalizowało dalsze gorsze wyniki ETH w kolejnych miesiącach.
  • Wartość Ethereum przechwycona na bajt wskazuje na pogarszającą się wydajność kapitału i sugeruje potencjalny dalszy spadek o 50%, jeśli poziom 0,15 USD/bajt zostanie ponownie osiągnięty. Wcześniejsze ożywienie wskazywałoby na poprawę mechanizmów przechwytywania wartości przez sieć Ethereum.
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy doszło do dwóch największych w historii Ethereum przypadków statystycznego niszczenia kapitału, których łączna wartość wyniosła 27,6 mld USD w postaci odpływu netto ze zrealizowanej kapitalizacji.
  • MVRV zarówno dla ETH, jak i ETH 2.0 odnotowują znaczne spadki, co wskazuje, że przeciętny posiadacz ETH ponosi duże niezrealizowane straty.
  • Rentowność transakcji Ethereum nadal utrzymuje się na poziomie ostatnio obserwowanym w styczniu 2019 r., kiedy to inwestorzy realizują średnią stratę w wysokości -16% w każdej transakcji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułBitcoin osiągnie 95 000 USD do końca 2024 r. Microstrategy straciło 3,4 mld USD w BTC
Następny artykułBitcoin upadnie, nawet jeśli osiągnie 100 tys. USD, ostrzega autor „Czarnego łabędzia”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here