Naga MarketsYield farming w DeFi wraca do łask. Binance Smart Chain, Ethereum i Polygon napędzają zyskiRaport dotyczący rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi) przygotowany przez platformę usług kryptowalutowych Crypto.com zbadał możliwości jakie niesie yield farming i adopcja DeFi w nowszych blockchainach, takich jak Binance Smart Chain, czy też Polygon.

  • W maju yield farming, czyli stakowanie kryptowalut w celu pasywnego zarabiania na odsetkach bił rekordy popularności
  • Popularność ta jednak nadmiernie obciążała sieć Ethereum, wraz z innymi protkołami DeFi wpływając na znaczny wzrost opłat transakcyjnych
  • Teraz polowanie na rentowność wzmacniają inne blockchainy, co ponownie powoduje wzrost popularności tego sposobu zarabiani
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Yield farming to już nie tylko Ethereum

W raporcie, którego autorem jest Kevin Wang, kierownik ds. badań w Crypto.com, stwierdzono, że powodem odzyskania popularności przez yield framing jest uruchomienie nowych blockchainów, rozwiązań warstwy 2 na Ethereum, ewolucja automatycznych animatora rynkowych (AMM) oraz rozwój agregatorów odsetek (yield agrregators).Yield farming, określany również jako liquidity mining, to sposób na generowanie pasywnych przychodów z posiadania kryptowalut. W maju wyszukiwania DeFi  w Google osiągnęły szczyt, podobnie jak łączna wartość zablokowanych środków (TVL), który wynosiła wówczas 86 miliardów dolarów.

Właśnie pod względem Total Value Locked (TVL) – wskaźnika określającego całkowitą wartość wszystkich kryptowalut zablokowanych w danym protokole – Polygon i Binance Smart Chain stały się najpopularniejszymi rozwiązaniami obok Ethereum dla aplikacji i produktów DeFi.

Z drugiej strony, najpopularniejszym rozwiązaniem warstwy 2 było ZK-Rollups, rozwiązanie skalujące zaprojektowane z myślą o prywatności. Usługi tego typu zostały zaprojektowane w celu zwalczania nieodłącznych problemów związanych z wysokimi opłatami transakcyjnymi i przeciążeniem sieci Ethereum.

Przesyłają one zagregowane dane partiami do sieci głównej Ethereum zamiast każdej informacji z osobna.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

AMM i ryzyko związane z farmami odsetek

Automated market makers (AMM) – inteligentne giełdy oparte na kontraktach, które dopasowują transakcje za pomocą puli płynności – zostały wyróżnione jako niezwykle istotne dla zdecentralizowanych giełd (DEX) i płynności na rynku DeFi.

Ich zastosowanie nie jest pozbawione jednak negatywów:

– AMM nie są w pełni idealnymi rozwiązaniami i mają kilka ograniczeń, takich jak niskie wykorzystanie funduszy, dodatkowa ekspozycja na ryzyko i szeroko dyskutowany problem nietrwałej straty. Podczas rozwoju w zeszłym roku pojawiły się nowe algorytmy animatorów rynku, które rozwiązały tradycyjne problemy AMM, takie jak DODO’s PMM, Bancor v2, Balancer v2 i Uniswap v3 – napisał Wang.

Nietrwała strata to sytuacja, w której dostawca płynności tymczasowo traci środki z powodu zmienności na parze handlowej. Nietrwała strata ma miejsce, gdy dostarczasz płynność do puli, a cena zdeponowanych aktywów zmienia się w porównaniu z momentem ich zdeponowania.

Raport Crypto.com dodaje, że yield farming i AMM niosły ze sobą pewne nieodłączne ryzyko dla użytkowników. „Nie jest to gra wolna od ryzyka, a inwestorzy powinni mieć na uwadze potencjalne niebezpieczeństwo, w tym nieodwracalnej straty środków”, napisano w badaniu.

Inną kwestią, o której wspomniano, była strata spowodowana zmianą cen bazowych tokenów w AMM, co prowadzi do tego, że tokeny są mniej wartościowe niż ich HODL-owanie. „Bez względu na wzrost lub spadek ceny tokenau do stakowania, nietrwała strata zawsze istnieje, chyba że cena powróci do stanu początkowego” – zauważył Wang.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: playway kurs akcji | intercars akcje | pgnig akcje | co to jest blik? | mercator akcje wykres | tauron akcje opinie | cd projekt kurs |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here