Naga MarketsYield farming (czyli „hodowanie rentowności” jest jedną z podstawowych koncepcji rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi). W skrócie można opisać ją jako zarabianie większej ilości kryptowalut za pomocą już posiadanych cyfrowych aktywów. Więcej o pasywnym dochodzie z cyfrowych monet, wysokich stopach zwrotu oraz koncepcji yield farmingu na antenie Comparic24.tv opowiada Piotr Misiurek, niezależny ekspert rynku DeFi.

  • Platformy do yield farmingu zapewniają użytkownikom wysokie stopy zwrotu, ale wiążą się również z wyższym poziomem ryzyka
  • Inteligente kontrakty mają ograniczać po części to ryzyko, a trzycyfrowe stopy zwrotu w skali roku sprawiają, że coraz więcej inwestorów jest w stanie je zaakceptować
  • Najpopularniejszą pulą yield farmingu pod względem przechowywanych środków jest Sushi gdzie zdeponowano 1,3 mld dol. (prognozowany zwrot to 19% w skali roku)
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Te artykuły również Cię zainteresują
Yield farming na platformach DeFi. Czym jest?

Celem yield farming jest maksymalizacja stopy zwrotu z kapitału poprzez wykorzystanie różnych protokołów DeFi. Yield Farmer będzie szukał najwyższego zysku poprzez przechodzenie pomiędzy kilkoma strategiami. Zyskowną strategią jest zazwyczaj ta z najmniejszą ilością protokołów DeFi, takich jak Compound, Synthetix lub Curve. Gdy strategia przestaje działać, yield farmerzy przenoszą swoje fundusze pomiędzy protokołami lub wymieniają monety na te, które mogą wygenerować większy zysk.

Łatwiejszym sposobem na wyjaśnienie yield farmingu może być porównanie go z tradycyjnymi finansami. Załóżmy, że chcesz założyć nowe konto oszczędnościowe, które oferuje najwyższy procentowy zysk w skali roku. Porównasz konta i sprawdzisz, które z nich da najlepszy zwrot z inwestycji. Jednak w obecnym środowisku realnie ujemnych stóp procentowych tradycyjne lokaty oferują praktycznie brak zysku w skali roku, natomiast zwrot z inwestycji w yield farmingu może sięgać nawet 100%.

Jeszcze rok temu yield farming praktycznie nie istniał i na szerszą skalę pojawił się w czerwcu 2020 roku dzięki platformie Compound umożliwiającej pożyczki społecznościowe w kryptowalutach. Spółka wprowadziła swój własny token, który dystrybuował wśród osób korzystających z usług platformy. W świecie tradycyjnym miałoby to miejsce gdyby idąc do banku i zaciągając pożyczkę klient otrzymałby akcje banku – komentuje Piotr Misiurek.

Inwestor zwraca się do platformy DeFi, takiej jak Compound (która wraz z tokenem COMP była jedną z pierwszych na rynku oferujących takie rozwiązania), zbierając aktywa kryptowalutowe i pożyczając je innym użytkownikom, spłacając inwestorowi odsetki od pożyczki. Odsetki mogą być zarówno stałe, jak i zmienne, a stawki są ustalane przez poszczególne platformy.

Zobacz również: DeFi na rynku lokat oraz pożyczek. Dlaczego pozwalają zarobić więcej niż w banku?

– W przypadku wielu projektów DeFi oprócz samych zysków czerpanych z lokat kryptowalutowych klienci mogą liczyć na dodatkowe zyski w postaci tokenów danego protokołu. Tokeny te dają różne prawa będąc tokenami zarządzającymi. Posiadacze tokenów mogą głosować w sprawie przyszłości i rozwoju danego protokołu – dodaje Misiurek. 

invest

W celu pożyczenia funduszy z platformy, pożyczkobiorca będzie musiał zdeponować podwójną pożyczoną kwotę jako formę zabezpieczenia przed przystąpieniem do transakcji. Za pomocą inteligentnych kontraktów, wartość zabezpieczenia może być sprawdzana w dowolnym momencie. Jeśli jest ona niższa niż pożyczona kwota, umowa może uruchomić likwidację konta pożyczkobiorcy, a odsetki są wypłacane pożyczkodawcy. Oznacza to, że pożyczkodawca nigdy nie będzie ponosił strat, nawet jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty.

Poniższa grafika przedstawia na czym w skrócie polega „hodowanie rentowności”

Źródło: Blockchainsimplified
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania jsw | fp markets | akcje cd projekt | złotówka | s&p 500 notowania | wti | orange kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here