Dolar zaczął nowy tydzień od powrotu do zwyżek. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!
- Przyjęcie przez Kongres pakietu stymulacyjnego prezydenta Bidena mogło by doprowadzić do powrotu gospodarki do stanu pełnego zatrudnienia już w przyszłym roku
- Najsłabsza pośród walut G-10 jest korona szwedzka, która traci 0,22 proc., a jen 0,21 proc.
- Mario Draghi może liczyć na szersze poparcie dla swojego technokratycznego gabinetu
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – rosnące szanse na zmianę trendu
Po piątkowym cofnięciu się spowodowanym słabszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, dolar zaczął nowy tydzień od powrotu do zwyżek. Motywem przewodnim pozostaje wątek rentowności amerykańskich obligacji, które nadal pną sie w górę – dla papierów 10-letnich osiągnęliśmy dzisiaj poziom 1,20 proc.
– Wpływ na to mogła mieć wypowiedź szefowej Departamentu Skarbu dla telewizji CNN, której zdaniem przyjęcie przez Kongres pakietu stymulacyjnego prezydenta Bidena mogło by doprowadzić do powrotu gospodarki do stanu pełnego zatrudnienia już w przyszłym roku. Słowa Janet Yellen mogłyby, zatem zapowiadać, że FED wbrew temu co mówi, będzie zmuszony już za kilkanaście miesięcy podjąć dyskusję dotyczącą tzw. taperingu, czyli ograniczenia skali gigantycznych zakupów obligacji – oświadczył ekspert BOŚ.
Z drugiej strony była szefowa FED przemawia teraz bardziej jako polityk, któremu zależy na szybkiej ścieżce legislacyjnej dla ustaw Bidena w Kongresie. Ten przyjął w piątek głosami Demokratów (51 w Senacie przy wsparciu prezydent Kamali Harris, oraz 219 w Izbie Reprezentantów) rezolucję uruchamiającą cały proces, który najpewniej będzie procedowany na ścieżce rekoncyliacyjnej.
– Liderka większości w izbie niższej (Nancy Pelosi) przyznała, że ustawy powinny zostać przesłane do izby wyższej w ciągu 2 tygodni. Demokraci liczą się z tym, że podwyżka płacy minimalnej do 15 USD może przepaść w negocjacjach. Zamiast tego proponują dodatkowe 3000 USD na dziecko, oraz kryterium dochodowe dla wypłaty czeków dla każdego Amerykanina – dodał.
Dolar w poniedziałek zyskuje na szerokim rynku, ale zmiany są niewielkie. Najsłabsza pośród walut G-10 korona szwedzka traci 0,22 proc., a jen 0,21 proc. Ponad poziomem 1,20 pozostaje EURUSD. Uwagę zwracają doniesienia, że Mario Draghi może liczyć na szersze poparcie dla swojego technokratycznego gabinetu. Dzisiaj rozpoczyna się druga runda politycznych negocjacji we Włoszech. Rynek zwrócił też uwagę na wypowiedź szefowej EBC, której zdaniem oczekiwane odbicie gospodarki może się opóźnić, ale nadal scenariusz ożywienia w lecie pozostaje aktualny.
– Piątkowa świeca wzrostowa na EUR/USD, która jednocześnie doprowadziła do powrotu ponad poziom 1,20 wygląda jak świeca przełomu. Dodatkowo mamy ciekawy układ na dziennym oscylatorze RSI9, który złamał swój lokalny opór i najpewniej będzie przymierzał się do ataku na kluczową linię trendu spadkowego. To może zapowiadać podobny schemat na wykresie bazowym – tutaj wspomniana linia przebiega przy 1,2075 – podsumował.
Zobacz również inne audycje:
- Lepsze dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych – gorsze dane z WIG20 (Artyści Rynków)
- Polska inwestuje w atom! Węgiel przejdzie do lamusa? Przegląd GPW Marcina Tuszkiewicza