Naga MarketsWe wtorek nominowana na sekretarza skarbu USA Janet Yellen, po ponad ćwierćwieczu w rządzie, zasiądzie przed Senacką Komisją Finansów. Prawdopodobnie poruszy tematy od polityki walutowej po podatki, ale spotkanie posłuży również jako pierwsze forum kongresowe, na którym prawodawcy sprawdzą plan pomocy prezydenta elekta Joe Bidena w wysokości 1,9 biliona dolarów. Oczekuje się, że Yellen ma powiedzieć, iż niskie koszty pożyczki pozwalają „działać na wielką skalę” w kwestii wydatków fiskalnych. Indeks dolara (DXY) spada drugą sesję z rzędu oddalając się od tegorocznych maksimów.

  • Jeśli Yellen zostanie potwierdzona, zostanie pierwszą kobietą, która będzie kierować Skarbem Państwa
  • W gospodarce nadal borykającej się z pandemią jest prawie 11 milionów bezrobotnych Amerykanów
  • Gospodarka Stanów Zjednoczonych cierpi z powodu głęboko zakorzenionych nierówności

USA: Yellen nie chce celowego osłabiania dolara dla poprawy konkurencyjności

74-letnia Yellen będzie musiała poprzeć pakiet obejmujący podwyżkę płacy minimalnej i liczne programy socjalne, które już wywołały głosy sprzeciwów wśród republikanów. Jednak demokratyczni prawodawcy, którzy wkrótce uzyskają większościową kontrolę w izbie, będą dążyć do własnych priorytetów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prasowe doniesienia sugerują, że Yellen ma potwierdzić zobowiązanie USA do pozostawienia kształtowania się kursu dolara mechanizmom rynkowym oraz nie angażowania się w celowe osłabianie dolara dla poprawy konkurencyjności – napisał Konrad Białas z TMS.

Yellen, była profesor ekonomii, która, jeśli zostanie potwierdzona, zostanie pierwszą kobietą, która będzie kierować Skarbem Państwa. Będzie to wyraźna różnica w porównaniu z poprzednim stanowiskiem jako przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Fed czy kierowanie Bankiem Rezerwy Federalnej w San Francisco.

Nie wiemy, jakiego rodzaju sekretarzem będzie Yellen w kontekście politycznym – nigdy wcześniej nie musiała tego robić. Będzie musiała znaleźć najlepszy sposób na zdobycie poparcia dla polityki administracyjnej – napisał Tony Fratto, który pracował w Departamencie Skarbu i Białym Domu podczas administracji George’a W. Busha

Stawka uzyskania bodźca za pośrednictwem Kongresu, w którym Demokraci przejmują kontrolę, jest wysoka. W gospodarce nadal borykającej się z pandemią jest prawie 11 milionów bezrobotnych Amerykanów. Spadki płac i sprzedaży detalicznej w grudniu sprawiły, że gospodarka kulała w nowy rok. Ponad 17 milionów obywateli USA twierdzi, że nie mają pewności, czy będą w stanie zapłacić czynsz w przyszłym miesiącu.

Yellen najprawdopodobniej powie komisji, że gospodarka Stanów Zjednoczonych cierpi z powodu głęboko zakorzenionych nierówności – i że długoterminowym celem administracji będzie stworzenie „większego dobrobytu dla większej liczby ludzi”.

Plus500

Kur dolara (USD) ponownie spada w nowym tygodniu

Notowania indeksu dolara (DXY) dotarły w poniedziałek w okolice poziomu 91,0 i następnie rozpoczęły ruch na południe. We wtorek kurs kontynuuje ruch spadkowy oscylując nieco powyżej 90,50. Dopiero trwałe wybicie tego poziomu umożliwiłoby na utworzeniem silniejszej korekty wzrostowej. Z drugiej strony tegoroczne minimum 89,20 stanowi główny poziom wsparcia.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here