Naga MarketsPrzez ostatnie kilka lat niedźwiedzie polityki monetarnej opowiadające się głośno przeciwko działaniom Banku Rezerw Federalnych (FED) ostrzegały, że „nietypowe działania podejmowane w celu pobudzenia gospodarki zakończą się katastrofą”. Niektórzy wieszczyli drastyczny spadek stóp procentowych. Innii nadmierne skoki inflacji w jedną lub drugą stronę sugerując dodatkowo, że FED zabija dolara.

Jak na razie nic z tych rzeczy nie miało miejsca. Dolar nie tylko nii został „zabity”, ale jest obecnie jedną z najsilniejszych walut w gronie G10.Na poniższym wykresie widzimy dolara (czerwona linia, wytłumaczenie znaczenia niebieskiej pod grafiką) w porównaniu do innych walut. Jak doskonale widać, znajduje się obecnie na wcześniej nienotowanych szczytach:

indeks USD w porównaniu do innych, największych walut na rekordowych szczytach
indeks USD w porównaniu do innych, największych walut na rekordowych szczytach

Powodów takiego rajdu możemy doszukiwać się po części w linii niebieskiej – która jest miarą krótkoterminowych stóp procentowych. Krótkoterminowe stopy procentowe w tym roku jak na razie wykazują trend wzrostowy. Co ważniejsze, wszystko wskazuje na to, że wkrótce możemy spodziewać się kolejnych podwyżek – najwięksi optymiści spodziewają się ich już w przyszłym roku.

Kiedy stopy procentowe USA idą w górę, wtedy „trzymanie w ręce” dolara staje się jeszcze atrakcyjniejsze dla inwestorów. Wtedy otrzymują bowiem rzeczywistą zapłatę za samo deponowanie waluty.

W pojedynku Draghi - Yellen na razie prezes FED znajduje się na prowadzeniu
W pojedynku Draghi – Yellen na razie prezes FED znajduje się na prowadzeniu

Co do polityki amerykańskiego banku centralnego można mieć wiele zarzutów – na pewno nie jest idealna. Obecnie coraz wyraźniej widać jednak, że wczesne i bardzo silne rozpoczęcie luzowania (które z resztą mogłoby być jeszcze drastyczniejsze) było mądrym podejściem. Najwięksi ekonomiczni konkurenci USD (EUR i JPY) pozostają w tym zakresie daleko w tyle. Nic dziwnego, że USD pokonuje rekordowe historycznie poziomy.

Na koniec zapraszamy Was do zapoznania się z materiałem (w języku angielskim): „Wall Street jest w błędzie – Janet Yellen podejmuje właściwe działania odnośnie inflacji”

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here