Naga MarketsJanet Yellen zapewniła dziś inwestorom sporo emocji. |źródło: www.bloomberg.com
Janet Yellen zapewniła dziś inwestorom sporo emocji. |źródło: www.bloomberg.com

Dla wielu tytułowe słowa Janet Yellen są sporym zaskoczeniem. Rynek w minionych dniach wyraźnie się podzielił pomiędzy zwolenników tezy, że prezes Fed nie skorzysta z okazji w Jackson Hole do naprowadzenia rynków na możliwy termin kolejnej podwyżki stóp procentowych i tych, którzy zdecydowanie wierzyli w taki przebieg jej wystąpienia. Ciężko jednoznacznie określić charakter dzisiejszego przemówienia Janet Yellen, jednak wielu komentatorów przychyla się do tego, że było ono zaskakująco jastrzębie.


W świetle ostatnich publikacji makroekonomicznych wskazujących na wciąż polepszającą się kondycję amerykańskiego rynku pracy oraz wciąż aktualnych prognoz aktywności ekonomicznej oraz wzrostu inflacji, jestem przekonana, że szanse na podniesienie poziomu stóp Rezerwy Federalnej zwiększyły się w minionych miesiącach – stwierdziłą Janet Yellen przed zebranymi w Jackson Hole.

Obecne w amerykańskim kurorcie media już zaalarmowały pozostawienie uchylonych drzwi wrześniowej podwyżce stóp. Yellen mimo to, po raz kolejny powtórzyła, że Fed podejmuje decyzje na podstawie spływających danych z gospodarki, nie prognoz i oczekiwań wobec Rezerwy.

A te, jak można wywnioskować z dalszej części wypowiedzi Yellen, niekoniecznie sprostają wymaganiom prezes Fed. Choć wzrost gospodarczy nie jest zbyt wysoki, zdołał poprawić kondycję krajowego rynku pracy – tłumaczyła. To wystarczyło, by rynki z ekscytacji nad jastrzębim stanowiskiem Janet Yellen wpadły w panikę.

Na rynki ponownie powróciła zmienność – indeks dolara na początku rozpędził się do poziomu 95,00 by chwilę później spaść w okolice 94,20. Podobny rollercoaster pokazał się na wykresie EUR/USD – para delikatnie naruszyła lokalne dno z środy (1,1240) by następnie przypuścić atak na okolice 1,1340:

EURUSDH1Dolar traci przede wszystkim na skutek stanowiska Yellen wobec możliwego powrotu recesji w Stanach. W takim wypadku rozważany jest nie tylko powrót do realiów zerowych stóp procentowych, ale również powrót z zdwojoną mocą do pomysłu skupu aktywów do momentu, w którym sytuacja nie uległaby poprawie. Wypowiedź Yellen, której głównym tematem były właśnie narzędzia dzisiejszej polityki monetarnej poruszyła głębiej kwestię samego QE. Przyszli prezesi Rezerwy Federalnej mogą pragnąć rozważyć znacznie szerszy zakres instrumentów objętych takimi działaniami – tłumaczyła Yellen.

Ostatecznie, dzisiejsza wypowiedź prezes Fed jest na tyle dwuznaczna i niejasna, że zarówno gołębie jak i jastrzębie znajdą w niej słowa potwierdzające daną tezę. W trakcie pisania tego artykułu EUR/USD przetestowało poziomy oddalone od siebie o 100 pips by około godziny 16:38 znaleźć się na poziomie niemal identyczny z tym, na którym para znajdowała się przed godziną 16:00.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here