Naga MarketsConspiracy-TheoryNa horyzoncie pojawiła się kolejna teoria spiskowa związana z bankami centralnymi. Należy przyznać, że w opisywanym przypadku, naprawdę trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie tego co stało się w lutym.


Teorii spiskowych mających na celu wyjaśnienie niewolnikom systemu co tak na prawdę miało wpływ na rynek jest wiele. Jedna z nich – Szmita, została opisana na Comparic.pl w sierpniu 2015. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że założenia opisywanej w artykule szmity sprawdziły się, jednak były one po pierwsze spóźnione (wrzesień 2015 wobec początku 2016 roku) a po drugie przybrały dość łagodną formę (indeks S&P500 znajduje się w okolicy końcówki poprzedniego roku). Tym razem, chodzi o coś znacznie bardziej rzeczywistego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szmita, choć podobno potężna i nieustępliwa, jest tylko i wyłącznie judaistyczną tradycją. Natomiast prezes Fed, Janet Yellen wciąż ma ogromny wpływ na kształt polityki monetarnej jednego z największych mocarstw gospodarczych na planecie. I to właśnie Janet Yellen jest zalążkiem nowej teorii spiskowej, o której pierwszy raz pisał portal zerohedge.com.

Z opublikowanego pierwszego kwietnia kalendarza prezes Fed wynika, że w lutym dwukrotnie rozmawiała ona z prezesami dwóch najważniejszych banków centralnych na naszym kontynencie. Jak wynika z dokumentu, 11 lutego 2016 roku Yellen przez czterdzieści minut rozmawiała z gubernatorem Bank of England, Markiem Carneyem. Dzień później, kolejną czterdziestominutową rozmowę przeprowadziła z prezesem EBC, Mario Draghim.

Ktoś mógłby spytać: I cóż z tego? Wydaje się, że normalną rzeczą jest by prezesi banków centralnych, zwłaszcza tak ważnych jak wymienione, wymieniali między sobą poglądy na bieżącą sytuację rynkową. Zerohedge poszedł krok dalej i sprawdził jak rozmowy pomiędzy Fed a BoE i EBC wpłynęły na amerykański rynek. Wyniki są bardzo interesujące i dość jednoznaczne:

źródło: www.zerohedge.com
źródło: www.zerohedge.com

Moment reakcji popytu również jest niezwykły. Patrząc na wykres S&P500 dostrzegamy, że obie rozmowy odbyły się tuż przed testem poprzedniego dna na indeksie. Trwałe pokonanie przez sprzedających tego poziomu oznaczałoby, że amerykański parkiet wszedł w fazę korekty. W tym momencie nadal kontynuowana jest już niemal dwuletnia konsolidacja na indeksie S&P500. Być może nic nie znaczącym, choć ciekawym i dodającym pikanterii całej historii jest fakt, że zarówno Draghi jak i Carney swojego czasu pracowali w amerykańskim Goldman Sachs.

Skąd nagła chęć rynku do zakupu indeksu? Moment pojawienia się popytu z całą pewnością jest zastanawiający, a biorąc pod uwagę drugą część oświadczenia prezes Yellen, które miało miejsce właśnie 11 lutego nie odnajdujemy w nim nadzwyczaj byczej retoryki co zostało opisane w tym artykule.Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Panie Student Rak
    Dawno podałem jak 500 bedzie sie zachowywac i w jakim punkcie sie ten index wtedy znajdował -nic sie nie zmienia na 3cim grzebieniu dopiero sprzedajemy-poczatek kryzysu w USA.
    Zadne telefony i dywagacje tu nie pomogą 500 bedzie rosła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here