Naga MarketsJanet Yellen miałą wstrzymać się z decyzją o podwyżce stóp procentowych?
Yellen broniła ostatniej decyzji Fed w senacie: “Nie sądzę, aby nasza decyzja była odpowiedzialna za spadki na giełdzie”

Środa i czwartek należały bezsprzecznie do Yellen – obecna prezes Fed w pierwszym dniu spowiadała się z obecnej polityki Rezerwy oraz prognoz dotyczących gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jednak dopiero czwartkowa sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) była uważnie śledzona przez rynki. Zapytana przez jednego z obecnych w Kongresie senatorów, Janet Yellen broni Rezerwy Federalnej i zaprzecza jakoby obecne spadki głównych amerykańskich indeksów były skutkiem działań Fed.


Dociekliwym senatorem był Dean Heller – podczas sesji Q&A zadał prezes Yellen pytanie o związek przyczynowo skutkowy pomiędzy grudniową podwyżką stóp procentowych przez Fed a trwającymi od początku roku spadkami na Wall Street. Janet Yellen widocznie poruszona pytaniem odpowiedziała:

W mojej ocenie, natychmiastowa reakcja rynku po podjęciu przez Komitet (FOMC) decyzji o zmianie poziomu obowiązujących stóp procentowych była cicha i spokojna. Sądzę, że zamiary Rezerwy w tej sprawie były jasne a sama decyzja – od dawna spodziewana. Od początku roku obserwujemy zwiększoną zmienność na rynkach finansowych – jest to efekt problemów w Chinach oraz niskich cen ropy naftowej, jednak nie sądzę aby nasza decyzja była odpowiedzialna za obecne spadki amerykańskich indeksów.

Heller jednak nie odpuszczał i przy kolejnej okazji zadał pytanie dotyczące wspomnianych przez Yellen cen ropy naftowej. Zauważył, że w swoim poprzednim oświadczeniu przed senacką komisją, prezes Fed zapewniała, że niskie ceny tego surowca nie wpłyną na gospodarkę Stanów – co więcej, będą dla niej impulsem wzrostowym.

Yellen po raz kolejny przeszła do defensywy tłumacząc senatorowi, że co prawda Ameryka pozostaje importerem netto ropy naftowej (czyli importuje jej więcej niż eksportuje) i niskie ceny ropy naftowej wpłynęły negatywnie na niektóre sektory gospodarki (cięcia zatrudnienia w przemyśle wydobywczym, wydatkach inwestycyjnych związanych z wydobyciem ropy) jednak koniec końców Stany skorzystały z niskich cen tego surowca. Negatywne skutki obecnej sytuacji na rynku ropy nie przeważają zalet z nią związanych – przekonywała Yellen obecnych na sali senatorów.

W momencie pisania artykułu główne amerykańskie indeksy lekko zwyżkują: S&P500 +0,8%, Dow Jones +0,74%, Nasdaq +0,34%tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here