Naga MarketsJanet Yellen, była szefowa Fed, kiedyś zachwalała korzyści wynikające ze słabszego dolara w eksporcie, ale jako nowa sekretarz skarbu stoi w obliczu presji, aby przywrócić USA politykę „silnego dolara”. W ocenie ekspertów może spowodować wstrząsy na Wall Street, jeśli tego nie zrobi. Indeks dolara odbija w poniedziałek po dotarciu w piątek do okrągłego poziomu 90,0.

  • Dalsza deprecjacja dolara może wywołać napięcia z partnerami handlowymi
  • „Zbyt silny dolar” może mieć negatywny krótkoterminowy wpływ na gospodarkę USA
  • Były Sekretarz Skarbu uważa, że następca nie powinien być „obojętny” na dolara

Dolar (USD) spadł w tym roku poniżej średniej z pięciu lat

Tegoroczna silna przecena dolara – zmierza do drugiego co do wielkości spadku od półtorej dekady – już podsyciła obawy polityków zagranicznych, dzięki przewadze konkurencyjnej, jaką daje USA. Dalsza deprecjacja dolara w ocenie analityków może wywołać napięcia z partnerami handlowymi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Janet Yellen, wybrana przez prezydenta elekta Joe Bidena na szefa skarbu, jeśli zostanie zatwierdzona, obejmie urząd około miesiąca po tym, jak jej poprzednik nazwał dwa kraje manipulatorami walutowymi i umieścił 10 na liście obserwacyjnej pod kątem sztucznej ingerencji.

W 1995 r. Stany Zjednoczone przyjęły politykę faworyzowania „silnego” dolara, co oznaczało koniec regularnych wezwań innych krajów do podwyższania swoich kursów walut. Chociaż mantra ewoluowała od jednego szefa skarbu do drugiego, żadna administracja od tego czasu aż do lat Trumpa nie zakomunikowała, jak to zrobił prezydent w 2017 r. stwierdzając, że dolar „staje się zbyt silny”.

Chociaż czasami popierali silnego dolara – zawsze z perspektywy długoterminowej – Trump i ustępujący sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedzieli, że słabsza waluta pomogłaby amerykańskiemu eksportowi. Mnuchin dodał, że „zbyt silny dolar” może mieć negatywny krótkoterminowy wpływ na gospodarkę USA.

Yellen będzie musiała opowiedzieć się za silniejszym dolarem

Jako prezes Fed w San Francisco w 2004 r., Yellen pomogła w ugruntowaniu wśród inwestorów opinii, że amerykański bank centralny postrzegał słabszą walutę jako pomoc w radzeniu sobie z deficytem na rachunku bieżącym kraju. Jako przewodnicząca Fed dekadę później kontynuowała ten temat, powtarzając wielokrotnie, że aprecjacja dolara stanowi przeszkodę dla amerykańskiego eksportu.

Byłoby nierozsądne dla Yellen utrzymanie stanowiska popierającego dewaluację lub obojętność w stosunku do dolara – powiedział w zeszłym miesiącu Larry Summers, który był sekretarzem skarbu za Billa Clintona i krajowym doradcą ekonomicznym za Baracka Obamy.

Podobnie uważa Hank Paulson, który był sekretarzem skarbu u George’a W. Busha.

Stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie, a dług federalny jako udział w gospodarce jest większy niż kiedykolwiek od zakończenia II wojny światowej. Niezwykle ważne jest, aby stłumić stromą trajektorię rosnącego długu publicznego. W przeciwnym razie dolar w końcu zostanie zdegradowany. Waszyngton nie będzie w stanie spłacić swoich długów – napisał Paulson.

Kurs dolara jest ustalany przez rynek od lat 70. XX wieku, a oficjalne komentarze zwykle nie mają większego wpływu na USD, choć nadal są uważnie obserwowane przez zagranicznych decydentów i inwestorów.

Wypowiedzi nowej administracji będą uważnie śledzone po ostatnim raporcie Ministerstwa Skarbu Mnuchin na temat zagranicznych praktyk dewizowych. Przez ćwierć wieku Stany Zjednoczone powstrzymywały się przed określeniem jakiegokolwiek partnera handlowego jako manipulatora swojej waluty.

Mnuchin zastosował tę strategię aż trzy razy – w przypadku Chin od sierpnia 2019 r. do stycznia 2020 r. oraz zgodnie z ogłoszeniem w środę, w stosunku do Szwajcarii i Wietnamu.

Niezależnie od tego, czy Yellen aktywnie przywróci USA silną politykę dolarową, czy też będzie starać się unikać jakichkolwiek komentarzy, jest postrzegana jako zapewniająca stabilność i przewidywalność wszelkim komentarzom na rynku walutowym o wartości 6,6 biliona USD dziennie.

fpmarkets

Kurs dolara odbija od minimów. USD wzrasta na początku nowego tygodnia

Notowania indeksu dolara (DXY) odnotowały piąty z rzędu spadek w minionym tygodniu docierając do poziomu 90,0. Tym samym kurs znalazł się na najniższym poziomie od kwietnia 2018 roku i ma otwartą drogę do dwuletnich minimów w okolicach 88,25. Jednak poniedziałek przynosi silne umocnienie amerykańskiej waluty, choć najprawdopodobniej nie będzie ono długotrwałe w związku z panującym apetytem na ryzyko na świecie.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here