Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) w kierunku 1,30. Rynek czeka na Yellen i Conte
Była prezes Fed, Janet Yellen. Źródło: time.com

Włoski premier Giuseppe Conte prawdopodobnie zdobędzie dziś wotum zaufania w Senacie, ale tylko zwykłą, a nie absolutną większością głosów, sygnalizując ciągłą niepewność polityczną. Tymczasem wystąpienie Janet Yellen w Senacie USA mające potwierdzić objęcie przez nią stanowiska sekretarza skarbu będzie koncentrować się na bodźcach fiskalnych i rynku walut. Analitycy ING we wtorek zwracają uwagę na kurs dolara, euro oraz notowania funta szterlinga.

  • Według ING znana z gołębiego nastawienia Yellen nie pokrzyżuje planów dolarowych niedźwiedzi
  • USD będzie nadal tracił, a EUR/USD celuje w 1,30, uważają analitycy banku
  • Z kolei para walutowa EUR/GBP w obliczu napięć politycznych we Włoszech powinna nadal utrzymywać się przy 0,89

Kurs dolara będzie nadal tracił? Janet Yellen nie zmieni gołębich perspektyw

Przed inauguracją Joe Bidena na prezydenta USA, w centrum uwagi znajdzie się Janet Yellen, nominowana na stanowisko sekretarza skarbu, której dzisiejsze przesłuchanie w Senacie będzie dotyczyło dwóch tematów – bodźca fiskalnego i polityki dolarowej. Analitycy sugerują, że komentarze dotyczące każdego z tych tematów powinny być przyjazne dla rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli chodzi o politykę fiskalną, Yellen ma zasugerować, aby USA “działały na dużą skalę” i wykorzystywały niskie koszty kredytu. W odniesieniu do dolara należy powtórzyć, że nowa administracja jest zobowiązana do przestrzegania rynkowego kursu wymiany.

– Oba są zgodne z naszymi słabymi prognozami dotyczącymi dolara. Dalsze bodźce fiskalne, wraz z niereaktywną Rezerwą Federalną, powinny sprawić, że realne stopy procentowe w USA będą jeszcze bardziej ujemne i w naturalny sposób obciążą dolara, ponieważ globalne ożywienie gospodarcze, począwszy od 2Q21, przyniosłoby korzyści walutom „cykliczynym” na świecie w porównaniu z dolarem – komentowali analitycy ING.

Choć gospodarka amerykańska ma w tym roku osiągnąć lepsze wyniki niż gospodarka strefy euro i rosnąć szybciej (przy braku zacieśnienia polityki pieniężnej Fed, którego ING nie spodziewa się ani w tym, ani w przyszłym roku), to jednak kurs EUR/USD powinien rosnąć do 1,30.

Conte prawdopodobnie zdobędzie drugie wotum zaufania, jak zareaguje euro?

We Włoszech, po uzyskaniu wczorajszego wotum zaufania w Parlamencie, premier Giuseppe Conte czeka dziś na głosowanie w Senacie. Oczekuje się, że wygra, choć tylko zwykłą, a nie absolutną większością głosów (konieczną do uchwalenia pewnych ustaw).

– Dlatego saga o włoskiej niepewności politycznej prawdopodobnie się nie skończy, ale naszym zdaniem bardziej prawdopodobną opcją są przetasowania w rządzie niż wcześniejsze wybory. Sugeruje to dalszy ograniczony wpływ na euro i ograniczone nagromadzenie premii za ryzyko w walucie (obecnie nie jest ono widoczne w euro pomimo ostatnich wydarzeń, na podstawie naszych szacunków) – wyjaśniali analitycy ING.

Funt odda zyski? Kurs pary walutowej EUR/GBP utrzyma się w okolicach 0,89

EUR/GBP nadal utrzymuje się na poziomie około 0,89, a dzisiejszy kalendarz danych sugeruje brak zmian w tym trendzie. Wystąpienie Głównego Ekonomisty Banku Anglii Andy’ego Haldane’a raczej nie wpłynie znacząco na kurs GBP, ponieważ rynek dostosował się już do niższego prawdopodobieństwa ujemnych stóp w następstwie uwag gubernatora Andrew Baileya z zeszłego tygodnia.

Para walutowa EUR/GBP spadała na najniższe poziomy od września ubiegłego roku, odbija jednak od dołków i utrzymuje się obecnie nad 0,89. Chociaż eurofunt znajduje się cały czas pod presją, to zdaniem analityków ING nie można wykluczyć próby korekty wzrostowej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here