Naga MarketsZespół analiz XTB
Zespół analityczny XTB

Pomimo spadku zysku netto w pierwszy półroczu 2019 roku o 95% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, notowany na GPW dom maklerski X-Trade Brokers (XTB) zyskuje podczas czwartkowego handlu niemal 3%. Jak tłumaczy instytucja, za spadek odpowiadają między innymi regulacje ESMA, inwestorzy reagowali natomiast głównie na rekordowe wyniki w zakresie nowych klientów, których broker pozyskał o 51% więcej niż pół roku wcześniej.


XTB z niskim zyskiem netto, jednak z rekordową ilością nowych klientów

Jak wynika ze wstępnego raportu dotyczącego wyników finansowych i operacyjnych za I pół br. zysk netto XTB plasował się na poziomie 5,1 mln zł, spadając o 95% w stosunku do 100,4 mln raportowanych w tym samym okresie roku ubiegłego. Jednak dzięki redukcji kosztów działalności oraz wzrostu przychodów finansowych, brokerowi udało się osiągnąć pięciokrotnie wyższy rezultat niż w drugiej połowie 2018 r.

To, na co uwagę zwracali głównie akcjonariusze, to rekordowa ilość nowych klientów. Tych w I pół. br. XTB pozyskało ponad 16 tysięcy (51,4% rdr), czyli zdecydowanie więcej niż pół roku temu (10,6 tys.). Pozwoliło to przełożyć się również na znaczny wzrost liczby aktywnych klientów i zwiększyć łączną ich bazę do 128,3 tys.

„W I półroczu 2019 r. przychody spadły o 1,8% wobec półrocza wcześniej, tj. 1,6 mln zł z 90,4 mln zł na 88,8 mln zł. Istotnym czynnikiem determinującym poziom przychodów w okresie była wprowadzona w sierpniu ur. interwencja produktowa Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) określająca dla klienta detalicznego maksymalny dozwolony poziom dźwigni finansowej. Przełożyła się ona bezpośrednio na niższy wolumen transakcji zawieranych przez klientów. W konsekwencji obrót instrumentami pochodnymi w lotach wyniósł 779,7 tys. lotów (I półrocze 2018: 1 291,4 tys. lotów, II półrocze 2018: 804,0 tys. lotów), a rentowność na lota 114 zł (I półrocze 2018: 153 zł, II półrocze 2018: 112 zł)” – komentuje wstępne wyniki Zarząd XTB.

W reakcji na wstępne wyniki półroczne akcje XTB zyskują w czwartek niemal 3% otwierając się z luką wzrostową i podchodzą pod poziom 3,80 zł, najwyższy od początku lipca. Nie zmienia to jednak faktu, że od wprowadzenia 1 sierpnia 2018 roku interwencji produktowej ESMA wycena spadła o ponad 45%.

akcje XTB 1 sierpnia
Akcje XTB zyskują po publikacji wstępnych wyników półrocznych

ESMA niestraszna XTB? Przychody głównie z branży CFD indeksowych

Rok obowiązywania tymczasowej interwencji produktowej ESMA spowodował, że XTB przemodelował swój dotychczasowy model biznesowy, skupiając się mocniej między innymi na ofercie akcyjnej. Między innymi dlatego w pierwszym półroczu 2019 roku CFD na akcje odpowiadały za 84,3% przychodów instytucji, gdzie rok wcześniej stanowiły 51%. Dla porównania przychody z CFD na Forex spadły z poziomu 29,3% do 6,2%.

„XTB kładzie duży nacisk na dywersyfikację geograficzną przychodów. Krajami, z których Grupa czerpie każdorazowo więcej niż 15% przychodów jest Polska i Hiszpania z udziałem wynoszącym odpowiednio 40,8% (I półrocze 2018 r.: 32,3%) oraz 23,9% (I półrocze 2018 r.: 15,0%). Udział pozostałych krajów w strukturze geograficznej przychodów nie przekracza w żadnym przypadku 15%” – informuje broker.

XTB liczy na to, że dzięki interwencji produktowej ESMA konsolidacja rynku będzie postępować, przez co dom maklerski będzie mógł przejmować kolejnych klientów od pomniejszych brokerów nie potrafiących utrzymać się na trudniejszym i bardziej wymagającym rynku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here