Naga MarketsO XTrade już kilkukrotnie pisaliśmy. Nie zawsze były to pozytywne doniesienia. We wrześniu 2016 roku cypryjski broker trafił na listę ostrzeżeń Securities and Futures Commission – regulatora z Hong Kongu. Kilka miesięcy później polską branżą FX zatrzęsły doniesienia o batalii sądowej XTrade z polskim X-Trade Brokers. Sprawa toczyła się o łudząco podobne nazwy handlowe.


Zaufanie to podstawowa wartość w biznesie, zwłaszcza w biznesie tak wrażliwym na wszelkie plotki i niedomówienia jakim są finanse. Notowane na warszawskim parkiecie X-Trade Brokers po raz kolejny wygrało sądową batalię z cypryjskim klonem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przypadek czy celowe działanie?

W kwietniu tego roku informowaliśmy o wyroku warszawskiego sądu, który zakazał cypryjskiej spółce XTrade Europe z siedzibą  w Limassol używania oznaczeń słownych oraz oznaczeń słowno-graficznych: “XTB”, “X-Trade”, “XTrade” oraz “X”. Zdaniem sądu takie działanie XTrade naruszało zasadę uczciwej konkurencji i mogło wprowadzać w błąd potencjalnych klientów. Obaj brokerzy działali bowiem na jednym, europejskim rynku.

Pytaniem na które prawdopodobnie nigdy nie uzyskamy odpowiedzi jest to czy działanie Xtrade było przypadkowe, czy może zarząd spółki celowo próbował żerować na dobrym imieniu giganta jakim jest XTB. CySEC w maju tego roku zawiesił licencję XTrade – jak wynika z dokumentów, za mogący wprowadzać w błąd marketing.

Niemiecki sąd podziela zdanie Polaków

Zakończona sukcesem sprawa w warszawskim sądzie miała swoją kontynuację w Niemczech. Tamtejszy sędzia również przyznał, że marketing cypryjskiego brokera jest zaskakująco podobny do marki X-Trade Brokers.

Niemiecki sąd zainteresowały również podobne symbole graficzne używane przez obu brokerów. Przedstawiciele XTB przekonywali, że takie działanie XTrade szkodzi dobremu imieniu polskiej spółki.

Wyrok skazujący XTrade jest podobny do tego jaki zapadł w kwietniu w Warszawie. XTrade otrzymało zakaz dalszego posługiwania się opisanymi znakami. Ponadto broker zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania za straty jakie poniosło XTB w związku z nieuczciwą działalnością XTrade. Wysokość kary finansowej nie została jednak dotychczas sprecyzowana, a nastąpi to prawdopodobnie po uprawomocnieniu się wyroku sądu w Niemczech.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here