Naga MarketsZespół analiz XTBX-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (XTB) w czwartym kwartale 2018 roku raportował wstępnie 4,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co jest znacznym spadkiem w stosunku do 32,27 mln zł osiąganych rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody z działalności operacyjnej sięgnęły 42,79 mln zł, wobec 76,15 mln zł raportowanych we wcześniejszym okresie. Akcje XTB reagowały osłabieniem o ponad 3,5% na otwarciu poniedziałkowej sesji.


Zyski spadają przez spokojniejsze rynki i działania ESMA

W komentarzu do wstępnych wyników finansowych XTB informuje, że głównym powodem spadku przychodów w II półroczu ubiegłego roku była interwencja produktowa ESMA w połączeniu z konsolidującymi i mniej zmiennymi rynkami:

“II półrocze 2018 r. przyniosło obniżenie przychodów do poziomu 90,4 mln zł, spokojniejszą sytuację na rynkach finansowych, niższą rentowność na lota (średnio 116 zł) oraz spadek wolumenu obrotu wyrażonego w lotach do 803 987 lotów. Jednym z istotniejszych czynników determinujących poziom przychodów XTB w II półroczu 2018 r. była wprowadzona w sierpniu interwencja produktowa Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) określająca dla klienta detalicznego maksymalny dozwolony poziom dźwigni finansowej (dla kontraktów CFD do 30:1 w przypadku głównych par walut i 20:1 w przypadku par walut innych niż główne, złota i głównych indeksów). Pierwotnie miała być ona wprowadzona na trzy miesiące z opcją dalszego przedłużenia. Aktualnie wiadomo, że będzie ona obowiązywała co najmniej do końca kwietnia 2019 r.” – podała spółka w raporcie.

Biorąc pod uwagę jednak cały miniony rok zysk netto spółki wynosił 102 mln zł, wzrastając o niemal 10% r/r:

xtb wyniki 2018
Źródło: XTB

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Baza klientów cały czas się zwiększa

Pomimo pogarszającej się struktury zysków, liczba klientów prowadzących rachunki w XTB nadal rośnie. Pod koniec roku broker pozyskał niemal 6 tysięcy nowych klientów (najwięcej w 2018 roku): “XTB posiada solidny fundament w postaci stale rosnącej bazy klientów i liczby aktywnych klientów. W 2018 roku Grupa pozyskała 20 672 nowych klientów, co daje wzrost o 9,3% r/r. Z kolei średnia liczba aktywnych klientów za ten sam okres była wyższa o 2 612 r/r, tj. o 14% r/r. W samym IV kwartale 2018 r. liczba pozyskanych nowych klientów była rekordowa  w stosunku do wcześniejszych kwartałów 2018 r.” – komentował dom maklerski w raporcie.

XTB ma stabilną pozycję rynkową, rosnącą bazę klientów i ponad 465 mln zł własnych środków pieniężnych na bilansie. Grupa planuje dalszy rozwój poprzez rozbudowę bazy klienckiej i oferty produktowej, penetrację istniejących rynków oraz ekspansję geograficzną na nowe rynki w Afryce i Azji, a także Ameryce Łacińskiej, wykorzystując swoją obecność w Belize jako punktu wyjścia dla ekspansji i rozwoju biznesu w innych krajach tego regionutokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here