Naga MarketsZespół analiz XTBX-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (XTB) w czwartym kwartale 2018 roku raportował wstępnie 4,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co jest znacznym spadkiem w stosunku do 32,27 mln zł osiąganych rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody z działalności operacyjnej sięgnęły 42,79 mln zł, wobec 76,15 mln zł raportowanych we wcześniejszym okresie. Akcje XTB reagowały osłabieniem o ponad 3,5% na otwarciu poniedziałkowej sesji.


Zyski spadają przez spokojniejsze rynki i działania ESMA

W komentarzu do wstępnych wyników finansowych XTB informuje, że głównym powodem spadku przychodów w II półroczu ubiegłego roku była interwencja produktowa ESMA w połączeniu z konsolidującymi i mniej zmiennymi rynkami:

Te artykuły również Cię zainteresują
“II półrocze 2018 r. przyniosło obniżenie przychodów do poziomu 90,4 mln zł, spokojniejszą sytuację na rynkach finansowych, niższą rentowność na lota (średnio 116 zł) oraz spadek wolumenu obrotu wyrażonego w lotach do 803 987 lotów. Jednym z istotniejszych czynników determinujących poziom przychodów XTB w II półroczu 2018 r. była wprowadzona w sierpniu interwencja produktowa Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) określająca dla klienta detalicznego maksymalny dozwolony poziom dźwigni finansowej (dla kontraktów CFD do 30:1 w przypadku głównych par walut i 20:1 w przypadku par walut innych niż główne, złota i głównych indeksów). Pierwotnie miała być ona wprowadzona na trzy miesiące z opcją dalszego przedłużenia. Aktualnie wiadomo, że będzie ona obowiązywała co najmniej do końca kwietnia 2019 r.” – podała spółka w raporcie.

Biorąc pod uwagę jednak cały miniony rok zysk netto spółki wynosił 102 mln zł, wzrastając o niemal 10% r/r:

xtb wyniki 2018
Źródło: XTB

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Baza klientów cały czas się zwiększa

Pomimo pogarszającej się struktury zysków, liczba klientów prowadzących rachunki w XTB nadal rośnie. Pod koniec roku broker pozyskał niemal 6 tysięcy nowych klientów (najwięcej w 2018 roku): “XTB posiada solidny fundament w postaci stale rosnącej bazy klientów i liczby aktywnych klientów. W 2018 roku Grupa pozyskała 20 672 nowych klientów, co daje wzrost o 9,3% r/r. Z kolei średnia liczba aktywnych klientów za ten sam okres była wyższa o 2 612 r/r, tj. o 14% r/r. W samym IV kwartale 2018 r. liczba pozyskanych nowych klientów była rekordowa  w stosunku do wcześniejszych kwartałów 2018 r.” – komentował dom maklerski w raporcie.

XTB ma stabilną pozycję rynkową, rosnącą bazę klientów i ponad 465 mln zł własnych środków pieniężnych na bilansie. Grupa planuje dalszy rozwój poprzez rozbudowę bazy klienckiej i oferty produktowej, penetrację istniejących rynków oraz ekspansję geograficzną na nowe rynki w Afryce i Azji, a także Ameryce Łacińskiej, wykorzystując swoją obecność w Belize jako punktu wyjścia dla ekspansji i rozwoju biznesu w innych krajach tego regionuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here