Naga MarketsPosiedzenie FOMC to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie tego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że dwa inne banki centralne podejmą również dziś decyzję o stopach. RBNZ ogłosi swoją decyzję 3 godziny po posiedzeniu Fed, ale nie oczekuje się zmiany poziomu stóp procentowych. Z drugiej strony oczekuje się, że czeski bank centralny podwyższy główną stopę o 25 p.b. Decyzja o godz. 13:00. Dodatkowo na rynku ropy poznamy cotygodniowe dane o zapasach DOE.

16:30 – tygodniowe zapasy ropy. Opublikowane wczoraj prognozy API wskazały na średni wzrost zapasów ropy naftowej, ale nie pomogło to zdecydowanie zatrzymać trwającego rajdu. Pewne oznaki słabości można było zauważyć po tym, jak jeden z głównych banków inwestycyjnych zakwestionował możliwość osiągnięcia ceny ropy na poziomie 100 USD, a Donald Trump próbował nadal oskarżać kartel OPEC o sztuczne zawyżanie ceny. Dzisiejsza publikacja DOE może poskutkować krótkoterminowym przesileniem w zależności od odczytu. Oczekuje się, że zapasy ropy spadną o 1,675 mb, podczas gdy prognozy dotyczące benzyny i destylatów wskazują na wzrost o odpowiednio 0,6 mb i 0,5 mb.

20:00 – decyzja FOMC. Konsensus rynkowy sugeruje, że FOMC podniesie dziś stopy procentowe o kolejne 25 p.b. i byłoby to ogromną niespodzianką, gdyby amerykańscy bankierzy centralni zdecydowali się tego nie zrobić. Dlatego uczestnicy rynku skoncentrują się głównie na oświadczeniu i konferencji prasowej prezesa Powella (20:30 BST). Należy zwrócić uwagę na zaktualizowane prognozy makroekonomiczne, ponieważ mogą one wskazać, czy Fed chce w dalszym ciągu podążać tą samą ścieżką czy nastąpiła zmiana nastrojów wśród bankierów.

23:00 – decyzja RBNZ. Nowa Zelandia uzyskała przyzwoite tempo wzrostu PKB w drugim kwartale roku (2,8% r/r), ale od tego czasu niewiele się zmieniło. Zmiany na scenie politycznej spowodowały osłabienie wskaźników, a wzrost cen utrzymał się cały czas na niskim poziomie. Mając to na uwadze, RBNZ jest uważany za raczej bliższe obniżaniu stóp niż podwyżkom. Dzisiejsze spotkanie nie powinno spowodować zmiany poziomu stóp procentowych, ale oświadczenie wydane wraz z decyzją może dać więcej wglądu w sytuację.

Wystąpienia bankierów centralnych:

  • 11:00 – zastępca gubernatora Norges Bank Matsen

Dolar amerykański tracił w ostatnim czasie do większości waluty, w tym do euro. EURUSD ponownie wyszedł powyżej poziomu oporu w okolicach 1,1750. Dzisiejsza decyzja FOMC z pewnością może ustawić sentyment do amerykańskiej waluty na najbliższe tygodnie. Wsparciem dla byków powinny być okolice średniej 33-okresowej, która znajduje się obecnie w okolicach 1,1730. Źródło: xStation5.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here