Naga MarketsDom maklerski X-Trade Brokers (XTB) opublikował 24 sierpnia, raport podsumowujący wyniki finansowe w pierwszym półroczu 2017. Z dokumentu wynika, że zysk netto spółki w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej wzrastał o 6,4 miliona do poziomu niespełna 30 milionów.


Głównym powodem lepszych wyników jest przede wszystkim wzrost przychodów oraz ograniczenie kosztów – szczególnie tych związanych z marketingiem oraz kwalifikowanych jako pozostałe koszty operacyjne:

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: XTB

Co ciekawe przychody z działalności detalicznej utrzymały się na podobnym poziomie co rok temu (około 105 milionów), jednak zysk z działalności operacyjnej w tym sektorze wzrastał prawie trzykrotnie do poziomu 35 milionów. Dynamiczny rozwój notował również oddział obsługujący klientów instytucjonalnych zwiększając swoje przychody z 8,1 mln PLN do 20,1 mln PLN.

“Zdaniem Zarządu znacząca część oddziałów XTB powinna w nadchodzących miesiącach utrzymać tempo przyrostu rachunków jakie zostało zaobserwowane w 2017 roku. Największy potencjał wzrostu biznesu ma rynek niemiecki, francuski oraz Ameryka Łacińska. Przyrost rachunków jest nie tylko efektem zoptymalizowanej strategii sprzedażowo-marketingowej, ale również efektem rozwoju produktów oraz technologii. Zarząd w dalszym ciągu dostrzega duży potencjał w rozwoju technologiczno-produktowym, co powinno pomóc XTB w powiększeniu swojej bazy klientów i dotarciu do klientów, którzy dotychczas nie byli głównym klientem docelowym Grupy” – czytamy w oficjalnym komunikacie XTB.

Jeżeli chodzi o przychody generowane według poszczególnych klas aktywów, nadal na pierwszym miejscu plasują się CFD na indeksy. Grupa w pierwszym półroczu 2017 roku notowała wzrost przychodów z CFD na waluty o prawie 45% i niewielkie spadki w przypadku kontraktów towarowych. Podobnie jak w H1 2016 właśnie te trzy grupy instrumentów należały do najpopularniejszych:

Źródło: XTB

Co ciekawe, za wzrostem zaangażowania klientów, wcale nie musiała stać większa zmienność. Analizując dynamikę globalnego indeksu zmienności rynku FX, który prowadzi JP Morgan widać, że tak w Q1-Q2 2016 wynosiła średnio 11%, natomiast w dwóch ostatnich kwartał 2017 roku oscylowała poniżej 10%.

W rozbiciu na kwartały, XTB wygenerował w okresie sześciu miesięcy ponad 21 tysięcy nowych rachunków, zwiększając łączną ich liczbę do 178 tysięcy. Warto przypomnieć, że w drugim kwartale 2016, wartość ta była niższa o 40 tysięcy. Na niskich poziomach nadal utrzymują się jednak średnie przychody operacyjne na aktywny rachunek (3,4 tys. PLN w Q2 2017).

Publikacja raportu spowodowała, że na Książęcej, notowania XTB otwierały się z luką spadkową rozrysowując nowe szczyty miesięczne (zysk czwartkowy to jak na razie +2,70%).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here