Naga MarketsZarząd X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (XTB) poinformował 19 kwietnia, że podejmuje działania zmierzające do wygaszenia swojej aktywności i działalności na rynku tureckim. Warto jednak przypomnieć, że pierwszy komunikat informujący o podobnej strategii został opublikowany już w maju 2017 roku, w związku z zeszłoroczną informację o ograniczeniu lewara dla instrumentów pochodnych w Turcji do 10:1.


Broker aktualizuje plany na najbliższą przyszłość

Chociaż XTB już niespełna rok temu sygnalizował chęć opuszczenia tureckiego rynku, to w listopadzie 2017 wydal osobny komunikat informujący, że zawiesza decyzję do połowy 2018 roku. Przedsiębiorstwo informowało wtedy: istnieją przesłanki wskazujące na możliwość złagodzenia przez turecki organ regulacyjny” przepisów mówiących o silnie ograniczonej dźwigni oraz podniesieniu minimalnych wymogów kapitałowych do kwoty 13,5 tys. USD. Najnowszy raport klaruje jednak sytuację i jasno stwierdza, że Capital Markets Board of Turkey (CMB), będący odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), jednak nie ma zamiaru łagodzić przepisów.

W najnowszym raporcie bieżącym XTB czytamy:

„W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 39/2017 dotyczącego wstrzymania do końca pierwszego półrocza 2018 roku działań zmierzających do wygaszenia działalności na rynku tureckim, Zarząd X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (“Spółka”, “XTB”) informuje, że w dniu 19 kwietnia 2018 r. podjął decyzję o wznowieniu działań mających na celu wygaszenie działalności na rynku tureckim i likwidacji spółki zależnej X Trade Brokers Menkul Değerler A.S. Decyzja Spółki została podjęta po przeanalizowaniu sytuacji spółki zależnej oraz wobec braku zakładanego złagodzenia ograniczeń wprowadzonych przez Capital Markets Board of Turkey (CMB), o których Spółka informowała raportem bieżącym nr 5/2017”.

Podjęcie decyzji o opuszczeniu rynku tureckiego pokryło się z aktualizacją dotychczasowej strategii przedsiębiorstwa szukając nowych kierunków w Afryce oraz Azji. „W ocenie Spółki Afryka jak i Azja stanowią atrakcyjne regiony dla rynku FX/CFD, z wysokim potencjałem wzrostu. Zaktualizowaną strategię Spółka przekazuje w załączeniu do niniejszego raportu bieżącego” – podsumowuje dom maklerski. Link do pełnego dokumentu dostępny jest w tym miejscu.

Główne cele strategiczne XTB

  • Rozwój działalności na rynkach, na których Grupa jest obecna w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Europie Zachodniej
  • Rozszerzanie międzynarodowej obecności Grupy poprzez ekspansję na nowe rynki, w tym na rynki w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji
  • Rozwój instytucjonalnego segmentu działalności (X Open Hub)
  • Poszerzanie oferty produktów i usług Grupy oraz rozwijanie nowych technologii
  • Rozwój poprzez atrakcyjne dla Grupy połączenia i przejęcia innych podmiotów, jak i wspólne przedsięwzięcia (joint ventures)

„Grupa planuje wykorzystanie swojej obecności w Belize jako punktu wyjścia dla ekspansji i rozwoju biznesu w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Dzięki obecności w Belize Grupa może zaoferować klientom z Ameryki Łacińskiej korzyści płynące z podejścia dostosowanego do regionu i budować swoją reputację jako zaufanej instytucji stosującej metody sprzedażowe, marketingowe i edukacyjne dostosowane do lokalnych uwarunkowań kulturowych.” – komentuje XTB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here