Naga Marketslogo XTB na czerwonym tleKwestia kary, którą Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Dom Maklerski X-Trade Brokers (XTB) w związku z działaniem na niekorzyść klientów w okresie 2014-2015 powraca ponownie jak bumerang. Wszystko za sprawą Fundacji Trading Jam Session (TJS), która chce pomóc klientom odzyskać stracone środki i zorganizowała w zeszłym tygodniu manifestację w tej sprawie. Rzeczniczka prasowa XTB odpowiada na zarzuty stawiane przez Fundację i w rozmowie z Bankier.pl informuje, że broker podejmie zdecydowane działania w związku z oskarżeniami społeczności reprezentowanej przez Rafała Zaorskiego.


Asymetryczna egzekucja zleceń instant podzieliła polską scenę traderską (PST)

Fundacja Trading Jam Session (TJS) wezwała w zeszłym tygodniu XTB do wypłaty rekompensat klientom, którzy mieli zostać pokrzywdzeni w wyniku rzekomych nieuczciwych praktyk stosowanych przez brokera. Podmiot wystosował listę sześciu postulatów, w których wzywa do upublicznienia raportu KNF, na mocy którego na XTB nałożono kilkumilionową karę oraz do niezwłocznego zwrócenia traderom pieniędzy. Jednocześnie zorganizowano manifest pod budynkiem, w którym odbywała się konferencja XTB Trading MasterClass:

– Nie pozwolimy na zamiatanie pod dywan faktu, że poszkodowani inwestorzy są marginalizowani. Polska musi być przykładem. Klient oraz jego dobro jest najważniejsze nawet w starciu z instytucją finansową, która ma do dyspozycji ogromny budżet marketingowy na tuszowanie swoich nieczystych zagrywek w sposób wręcz bezczelny. Zabieramy głos we wszystkich sprawach, gdzie brokerom wydaje się, że są teflonowi. Klient ma czuć się bezpiecznie – komentowała Fundacja Trading Jam.

W reakcji na postulat Trading Jam, przedstawiciele PST zabrali głos w sprawie i potwierdzili wsparcie akcji Rafała Zaorskiego. Wśród nich znaleźli się twórca Blogu Prezesa, Piotr Grela, ForexCity oraz SzwajcarFX. W środę, 23 października, na łamach portalu Bankier.pl do zarzutów inwestorów ustosunkował się również sam broker. Anna Drozd, rzeczniczka prasowa XTB stwierdziła w rozmowie z Marcinem Dziadkowiakiem, że: „(…) pan Zaorski jak i jego fundacja są zaangażowane w jednostronną i zniekształconą narrację przez dopuszczanie na prowadzonych przez siebie forach do publikowania półprawd i prowokowania ataków nie tylko wobec naszej spółki, ale także naszych wieloletnich partnerów biznesowych i pracowników”.

Potwierdza jednocześnie, że XTB podejmie bardzo zdecydowane działania w związku z tymi praktykami. Zdaniem Drozd, działania TJS mają na celu wprowadzanie w błąd inwestorów oraz promocję kosztem domu maklerskiego.

XTB twierdzi, że stosowany model egzekucji nie powodował strat traderów

Kwestia sporu pomiędzy społecznością traderską oraz XTB dotyczy modelu asymetrycznej egzekucji zleceń. Zdaniem TJS dom maklerski wykorzystywał mechanizm niesymetrycznej dewiacji na niekorzyść klientów, z kolei rzeczniczka prasowa domu maklerskiego odpowiada, że nie naruszał zasad działania w interesie traderów detalicznych.

„Zleciliśmy utytułowanym naukowcom, jak i firmom doradczym sporządzenie niezależnych i obiektywnych ekspertyz w tym zakresie. Pokazują spójnie brak związku pomiędzy stosowanym w przeszłości modelem wykonywania zleceń typu instant, a wynikami finansowymi klientów” – komentowała Drozd dla Bankier.pl.

XTB nie zgodził się z decyzją KNF, zapłacił jednak nałożoną karę w listopadzie 2018 roku. Obecnie, notowany na GPW broker jest stroną postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, gdzie złożył skargę kasacyjną. Rzeczniczka prasowa zakłada, że rozstrzygnięcie powinno nastąpić w przeciągu kolejnego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułZyskali 188% na IPO. Stracili zysk w niespełna godzinę
Następny artykułBezumowny Brexit nie dojdzie do skutku, jest jednak jedno ale…
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here