Naga MarketsXTB, JSW i Mercator najchętniej handlowane przez klientów DM BOŚ w styczniuW styczniu obroty na GPW wzrastały do poziomu 31,6 mld zł, osiągając średnią 1,7 mld zł dziennie. Za 30% całego wygenerowanego wolumenu odpowiadały akcje CD Projekt. Jak zauważa Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, te były też najchętniej handlowane przez klientów banku, a obok nich także walory XTB, JSW oraz Mercator.

  • Konrad Ryczko uważa, że wysoka aktywność powinna utrzymać się w kolejnych miesiącach, jednak od marca (kiedy na GPW zawitała Koronawirusowa zmienność) skoki procentowe rok do roku nie będą już tak duże
  • W szczytowych momentach dzienne obroty GPW sięgały nawet 2,5 miliarda złotych
  • W obliczu niskich stóp procentowych giełda staje się coraz atrakcyjniejsza dla polskich oszczędzających

Te artykuły również Cię zainteresują
DM BOŚ o najchętniej handlowanych przez swoich klientów akcjach na GPW

– Rzeczywiście styczeń był miesiącem, w którym widzieliśmy silne podbicie aktywności inwestorów rok do roku. Należy oczywiście pamiętać, że porównujemy się do stycznia poprzedniego roku, a prawdziwy wzrost aktywności w 2020 miał miejsce dopiero po marcowym krachu więc najciekawsze miesiące dopiero przed nami. Jeżeli zaś chodzi o bardziej szczegółowe dane: duże podbicie na akcjach wynikające głównie z drugiej połowy stycznia, gdzie globalnie inwestorzy indywidualni zainteresowali się WallStreetBets, Redditem i poszukiwaniem spółek mocniej shortowanych – mówi Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Aktywność z Wall Street przelała się również na Książęcą, na czym zyskiwał głównie CD Projekt. Wzmożoną zmienność prezentowało jednak również kilka innych spółek. Akcje CD Projekt rosły w styczniu o 11% i notowały trzecie największe obroty w historii, notowania XTB zyskiwały 6% przy historycznie mocnym wolumenie, JSW zwiększała swoją wartość o ponad 22%, a Mercator spadał o 12,6%.

– Taki scenariusz obserwowany był również na akcjach w Warszawie, na wykresie największego polskiego producenta gier spółki CD Projekt. W szczytowym momencie obroty wynosiły ponad 2,5 miliarda złotych, także historycznie bardzo ważna rzecz dla parkietu. Z punktu widzenia inwestorów DM BOŚ rzeczywiście CD Projekt był liderem, jednak w TOP 10 spółek znalazły się również notowania XTB, JSW, czy Mercatora, czyli spółki gdzie obserwowano podwyższoną zmienność – dodaje Ryczko.

W momencie, gdy lokaty przestały się opłacać, rentowność obligacji również jest niska, a rynek nieruchomości wydaje się mocno nasycony, analityk DM BOŚ widzi w giełdzie jedną z najatrakcyjniejszych alternatyw dla polskiej GPW.

Wydaje się, że aktywność inwestorów detalicznych może zostać utrzymana, nie spodziewałbym się jednak tak wielkich liczb rok do roku od marca. Niemniej aktywność wokół parkietu rodzimego powinna się utrzymać szczególnie, że brak jest widocznych alternatyw. Rynek detaliczny zmaga się z niskimi stopami procentowymi w konsekwencji rynek szuka rentowności i ryzyka – podsumowuje analityk DM BOŚ.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: waluta euro | pkn orlen gpw | pgnige akcje | wykres eur usd | pgn akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here