Naga MarketsZgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe bez zmian w trakcie lipcowego posiedzenia oraz nie zmieniła w dużym stopniu oświadczenia. Fed podnosi nieco swoją ocenę dotyczącą wzrostu gospodarczego, głównie na podstawie stwierdzeń na temat przyśpieszenia wydatków gospodarstw domowych. Kluczowa zmiana dotyczyła właśnie tej części, gdzie Fed wskazał, iż wydatki konsumenckie “wzrosły mocno” zamiast poprzedniego “odbiły”. Według Fedu aktywność gospodarcza również rośnie mocno zamiast tylko solidnie. W przypadku rynku pracy Fed utrzymuje swoje zdanie na temat solidnej postawy, wskazując na niskie bezrobocie. Zdaniem banku ryzyka są mocno zbilansowane.

Wobec tego widać, że nie było to wydarzenie, które miałoby wstrząsnąć rynkami. Obecnie rynek w 93% wskazuje na podwyżkę stóp procentowych we wrześniu. Co więcej, w przypadku grudniowego terminu widać już prawdopodobieństwo na poziomie 55%. Na początku po ogłoszeniu decyzji dolar oddawał swoje wcześniejsze umocnienie, jednak później zaczął się umacniać, co mogło być związane z kolejnymi niepewnościami handlowymi. Donald Trump wydał polecenie Robertowi Lighthizerowi, który jest szefem urzędu doradzającemu prezydentowi w sprawie handlu, na rozważenie zwiększenia stawki taryf celnych na chińskie produkty o wartości 200 mld USD z początkowo proponowanych 10% na 25%. Na razie jest to jedynie propozycja, jednak widać, że USA nie zamierzają rezygnować z objętego kierunku dosyć szybko.

EURUSD po naruszeniu górnego ograniczenia konsolidacji ponownie rusza w dół. Tym razem jednak konsolidacja zawęża się w porównaniu do poprzednich tygodni i ograniczona jest poziomami 1,1600 oraz 1,1750. Źródło: xStation5

Tymczasem, kolejne zagrożenia związane z wojną handlową odciskają swoje piętno na chińskich rynku akcji. Shanghai Composite przed godziną 8:00 tracił ponad 3,0%, podczas gdy Hang Seng CE osłabiał się o 2,5%. Poza oczywistymi powodami w postaci obaw handlowych, zauważono zmniejszającą się podaż pieniędzy w Hong Kongu. Zmniejszająca się płynnosć nie jest zbyt pozytywna, biorąc pod uwagę rynek akcyjny.

Zmniejszająca się płynność w Hong Kongu może wpływać negatywnie na lokalny rynek akcji. Źródło: Bloomberg

Korelacja pomiędzy zachowaniem się indeksu, a płynnością jest dosyć spora, w sszczególności w okresie wyraźnych wzrostów lub spadków. Ostatnie spadki mogły być m.in. pociągnięte mocniej w dół poprzez zmniejszającą się płynność. Może również wydawać się, że ostatnie odbicie na indeksie Hang Seng CE było związane z tzw. “odbiciem martwego kota”. Cena ponownie zmierza w okolice kluczowego wsparcia na indeksie.

Ostatnie odbicie przypominało tzw. “odbicie martwego kota”, co sygnalizuje kontynuację spadków przynajmniej do ostatnich lokalnych minimów. Źródło: xStation5Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here