Naga Markets


Od początku obecnego cyklu zacieśniania polityki monetarnej FED już siedmiokrotnie podniósł stopy, a kolejnej podwyżki oczekuje się już w środę. Inwestorzy oczekują również kolejnego ruchu w górę w grudniu. Biorąc pod uwagę, że podwyżki są już wycenione, to trudno będzie na tym skorzystać dolarowi. Istnieją także pewne przesłanki, które sugerują problemy w kontynuacji umocnienia dolara amerykańskiego. W tej analizie spojrzymy na ostatnie spotkania FOMC i ich wpływ na takie rynki jak: EURUSD, USDJPY i Gold.

Jak EURUSD reagował na wcześniejsze podwyżki stóp?

Dolar amerykański zazwyczaj pozytywnie reagował na posiedzenia Rezerwy Federalnej. Źródło: Bloomberg, XTB Research

Jak widać na podstawie powyższej tabeli dolar pozytywnie reagował na ostatnie spotkania FOMC. Dokładnie przeanalizowaliśmy 24 godziny po każdym spotkaniu, aby sprawdzić reakcję i wyciągnąć pewne wnioski.

W dniu 14 grudnia 2016 r., kiedy amerykański bank centralny rozpoczął cykl zacieśniania polityki pieniężnej, dolar amerykański odnotował natychmiastowe umocnienie, które było kontynuowane przez kolejne 24 godziny. Powód w tym wypadku był dosyć oczywisty. Po latach luźnej polityki pieniężnej, Fed musiał przygotować rynki na taki ruch. Pomimo tego, że tamta podwyżka została wcześniej wyceniona, Fed zasygnalizował 3 podwyżki, czyli więcej niż spodziewane rynki, które oczekiwały tylko 2 ruchów w górę w 2017 roku. Ta wzmianka oraz przeświadczenie inwestorów o dużej przestrzeni amerykańskiego dolara do umocnienia dały taki właśnie efekt.

Podobną reakcję obserwowaliśmy w dniu 14 czerwca 2017 r., kiedy po spotkaniu nie miały miejsca inne ważne wydarzenia. Był to czas, kiedy inwestorzy obawiali się o odbicie inflacji i trwałość tego umocnienia. Janet Yellen zdołała wtedy rozwiać te obawy sugerując, że inflacja została spowolniona z powodu przejściowych czynników, które miały stopniowo się zmniejszać. W konsekwencji EURUSD spadł o prawie 1,2% w ciągu następnej doby.

Fed zrewidował w górę projekcję stóp na czerwcowym posiedzeniu, więc jest mało prawdopodobne, aby mógł to zrobić ponownie w przyszłym tygodniu, jeśli weźmiemy pod uwagę dane makroekonomiczne, którym FED się przygląda. Źródło: Bloomberg, XTB Research.

Posiedzenie 15 marca 2017 r. nie było z kolei najlepsze dla dolara. Fed zasygnalizował mniej podwyżek niż się spodziewano. Dodatkowo sondaże wskazywały na wynik wyborów W Holandii, który był przyjazny dla euro. Pomimo tego, że efekt tego sondażu zanikł po jakimś czasie, euro zakończyło dzień wyraźnie wyżej w stosunku do dolara.

Ostatnie spotkanie, na którym nastąpiła podwyżka stóp odbyło się 13 czerwca 2018 r. Oczekiwania przed spotkaniem były bardzo duże (inwestorzy oczekiwali bardziej stromej ścieżki stóp), a wszystko sprowadzało się oczekiwań większej ilości podwyżek stóp zarówno w 2018 r., jak i w 2019 r. Projekcja długoterminowych stóp procentowych pozostała bez zmian – było to wsparcie dla amerykańskiego rynku akcji. Początkowo EURUSD ruszył wyżej, lecz całe zwyżki zostały z czasem oddane. Zauważmy, że umocnienie dolara w czerwcu (znaczny spadek kursu EURUSD) był spowodowany wyłącznie posiedzeniem EBC, które miało miejsce następnego dnia.

Czego można się spodziewać na następnym spotkaniu?

Oczekiwania w stosunku do FED są wysokie. Podwyżka stóp we wrześniu została w pełni wyceniona, dlatego też uwaga zostanie zwrócona na dalsze projekcje stóp oraz konferencję prasową. Biorąc pod uwagę fakt, że Rezerwa Federalna skorygowała w górę swoją ścieżkę stóp trzy miesiące temu, brak na horyzoncie czynników, które mogłyby ucieszyć dodatkowo dolarowe byki. Jest to szczególnie ważne, gdy spojrzymy na dane z gospodarki. Ostatnie dobre dane na temat wzrostu płac, od początku tego roku nie spełniały oczekiwań (zarówno ostatnie dane o inflacji). Dodajmy, że w przypadku wzrostu płac trzeba czekać na potwierdzenie, czy wysok do 2,9% r/r w zeszłym miesiącu nie był tylko jednorazowym zdarzeniem (pamiętajmy, że mieliśmy podobne wyskoki na początku tego roku, które były spowodowane głównie przez pogodę). Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Inwestorzy powinni obserwować głównie prognozy dotyczące stóp procentowych na rok 2019 oraz stóp długoterminowych. Dodatkowo należy także zwrócić na wszelkie uwagi ze strony Jerome Powella, które z pewnością pojawią się na końcowej konferencji prasowej.

Wskaźnik zaskoczeń publikacji makro publikowany przez Citi mocno wzrósł dla Strefy Euro, podczas gdy dla USA pozostał na zbliżonym poziomie. Źródło: Bloomberg.

Trzy rynki do obserwacji

EURUSD wyszedł górą powyżej kluczowego oporu i jak na razie zdołał pozostać powyżej tego pułapu. Z drugiej strony, wczorajsza zwyżka w następstwie wypowiedzi prezesa EBC została szybko skorygowana. Tak czy inaczej przełamanie tej bariery otwiera bykom drogę w kierunku 1,2200. Wsparcia mogą być zlokalizowane na poziomie 1,1540 i 1,1300. Źródło: xStation5.

Byki na parze USDJPY ponownie zbliżyły się do poziomu 113,2. Jeśli FED zawiedzie rynki, możliwy jest retest niebieskiej linii trendu. Źródło: xStation5.

Złoto doświadczyło bardzo mocnych spadków od kwietnia tego roku, lecz od dołka w połowie sierpnia ceny zaczęły się stabilizować. Główną przeszkodą dla byków wydają się okolice 1210$ za uncję i mogą one zostać pokonane w kolejnym tygodniu, w szczególności jeśli dolar amerykański dalej będzie się osłabiał. Kolejne opory są zlokalizowane w okolicy 1240$, 1263$ i 1300$ za uncję. Źródło: xStation5.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here