Naga MarketsFilip Kaczmarzyk, Członek Zarządu XTB ds tradingu
Filip Kaczmarzyk, Członek Zarządu XTB ds. tradingu

XTB ma za sobą rekordowy rok, zarówno z punktu widzenia wyników finansowych jak i liczby nowych klientów. W pisanym wywiadzie dla Comparic, Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB ds. tradingu i szef zespołu tradingu, odpowiedział na pytania dotyczące bieżącej działalności spółki, a także kwestii związanych planowanym wzrostem zatrudnienia w spółce, przede wszystkim z uwzględnieniem informacji dotyczących nowych stanowisk w zespole tradingu w XTB. Poniższa rozmowa jest ostatnią z czterech, które zostaną zwieńczone czatem rekruterskim w Comparic24.tv w formie wideo na żywo, dla widzów, którzy w jego trakcie będą mogli zadawać pytania na żywo a tematyka będzie związana przede wszystkim ze zwiększaniem zatrudnienia przez spółkę.

  • XTB wypłaciła 1,79 zł dywidendy na jedną akcję. Kurs w konsolidacji.
  • Spółka ma za sobą rekordowy rok, planuje zwiększenie zatrudnienia.
  • Q&A z Filipem Kaczmarzykiem, członkiem zarządu XTB.

Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB ds. tradingu i szefem zespołu tradingu w XTB odpowiada na pytania!

Dzisiaj rozmawiamy z szefem zespołu tradingu w XTB. Trading leży chyba najbliżej popularnych wyobrażeń o pracy w domu maklerskim. Czy zespół tradingu to taki biznesowy mózg XTB?Zgadza się. To właśnie trading odpowiada za najważniejsze procesy związane bezpośrednio z handlem na platformach transakcyjnych XTB. Na bieżąco monitorujemy prawidłowe działanie systemów, optymalizujemy ofertę transakcyjną pod kątem kosztów, a także wprowadzamy nowe instrumenty do obrotu. Dodatkowo zarządzamy prawdopodobnie jednym z największych portfeli transakcyjnych w Polsce liczonym w setkach milionów EUR wartości nominalnej, współpracujemy z innymi brokerami i giełdami, a także firmami technologicznymi. Departament Tradingu to odpowiednik skarbca w banku. 

Jesteście globalnym brokerem, który ma własne biura w 12, a ostatnio wliczając Dubaj, w 13 miastach na całym świecie. Czy zespół tradingu jest jeden, czy w każdym z tych lokalnych biur działają oddzielne zespoły tradingowe?

Tak jest – mamy jeden zespół tradingu. Nasz warszawski zespół Tradingu jest centralny dla operacji całej grupy XTB. To właśnie tu w naszym biurze w Warszawie nadzorujemy prawidłowy przebieg procesów i zarządzamy obsługą klientów XTB z całego świata przez cały tydzień. To duża odpowiedzialność, ale też i duża satysfakcja.

Z jakim obszarem – finansów, IT, prawnym, czy technologii ma najwięcej wspólnego praca w tym zespole? A może macie też wpływ na produkty i ofertę XTB?

Jest to zdecydowanie aspekt finansowy i ekonomiczny. Od tego rozpoczynamy każdą rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami do pracy w Tradingu. Kandydaci do pracy w tym zespole muszą interesować się  rynkami finansowymi, a także posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą mechanizmów działania tych rynków i procesów. Jest to absolutna podstawa. Oczywiście znajomość rozwiązań IT i nowości technologicznych będzie traktowana jako dodatkowy atut.

Z jakimi wyzwaniami zmagają się na co dzień specjaliści pracujący w zespole tradingu w XTB?

invest

Praca w Tradingu jest wymagająca z wielu przyczyn. Ze względu na mnogość systemów i rozwiązań, z których korzystamy, każdy pracownik musi wykazać się wszechstronnością w analizowaniu ich często w tym samym momencie. Ważna jest również szybkość reakcji i zdolność błyskawicznego podejmowania trudnych decyzji.  Wiadomo, że rynek na nikogo nie czeka. Trzeba też wspomnieć, że świat finansów działa non stop, więc dla wielu osób wyzwaniem może okazać się również system zmianowy i umiejętność zachowania trzeźwości umysłu nawet po kilku godzinach pracy nocnej.

Zobacz również: XTB chce zwiększać poziom zatrudniania! Q&A z Jakubem Paturalskim – szefem polskiego oddziału spółki

Jak trafił Pan do tradingu i i co było Pana najtrudniejszym wyzwaniem w karierze zawodowej?

Trafiłem do Tradingu w 2006 roku na praktykę studencką, a po jej zakończeniu otrzymałem umową o pracę. Największym wyzwaniem wtedy dla mnie było zrozumienie rynków od strony praktycznej. Byłem bardzo zaskoczony jak praktyka różni się od teorii, o której uczyłem się w Szkole Głównej Handlowej. Teraz z perspektywy czasu uważam, że wyższe wykształcenie jest absolutną podstawą i wiedza pozyskana na uczelni przydaje nam się w najbardziej zaskakujących momentach. Kluczowa jednak jest praktyka i doświadczenie pozyskane w codziennej pracy w domu maklerskim.

Obecnie z perspektywy managera największym wyzwaniem jest zadbanie o odpowiednią komunikację między różnymi  działami i ludźmi tam pracującymi. Dzisiaj XTB to ponad 550 pracowników, z czego większość pracuje w naszym warszawskim biurze. Zatrudniamy największych fachowców z rynku, którzy wykonują fantastyczną pracę, ale w tak dużej firmie jak XTB kluczowe jest to by osoby w różnych działach potrafiły ze sobą rozmawiać by osiągnąć porozumienie i przygotować odpowiednie rozwiązanie. Bez tego nikt – zarówno firma, jak i indywidualne osoby, nie jest w stanie odpowiednio się rozwijać.

Jakie perspektywy rozwoju stoją przed osobami pracującymi w zespole Tradingu w XTB?

Duża część zespołu tradingu w XTB pracuje w nim od dłuższego czasu, gdyż, jest to coś co właśnie najbardziej ich interesuje. Wiedza, którą posiadają pracownicy tradingu może jednak być przepustką do awansów poziomych – spora grupa osób, która zaczynała w tradingu, zmieniła zespoły w firmie i obecnie przykładowo pracują jako product ownerzy lub analitycy biznesowi, czy analitycy danych w zespołach IT. Ze względu na bardzo bliską współpracę pomiędzy tradingiem, a IT pod kątem biznesowym, nasi pracownicy są pierwszym wyborem w przypadku poszukiwania przez Departament IT nowych członków zespołu.

Z kolei wiedza i doświadczenie w obszarze tradingu sprawia, że część osób przechodzi do zespołu  zajmującego się obsługą naszych partnerów instytucjonalnych, dlatego że doskonale rozumieją ich potrzeby i wyzwania, w których rozwiązaniu staramy się im pomóc, a z drugiej strony znają nasze produkty i systemy.

Zobacz również: Problem kredytów frankowych już wkrótce może ostatecznie eksplodować, twierdzi Piotr Kuczyński

Czy wraz z rozwojem XTB rośnie także zakres odpowiedzialności działu tradingu?

Na pewno można powiedzieć, że wraz z rozwojem firmy rośnie skala tej odpowiedzialności. Jak mówiłem wcześniej, obecnie zarządzamy portfelem o nominale rzędu kilkuset milionów EUR oraz liczbą aktywnych klientów przekraczająca w pierwszym kwartale 2021 roku 100 tysięcy. Oczywiście wraz z wprowadzeniem nowych produktów i rozwiązań rośnie też zakres tej odpowiedzialności.

Jakich kompetencji i doświadczenia poszukujecie wśród kandydatów do pracy?

Wszystko oczywiście zależy  od stanowiska, ale w tradingu często wychodzimy z założenia, że doświadczenie nie jest kluczowym elementem i że można je uzyskać szybko posiadając inne cechy charakteru. Najważniejsze, by potencjalny kandydat interesował się i miał podstawową znajomość rynków finansowych. Bardzo ważną cechą jest również zdolność analitycznego, ale także logicznego myślenia, łączenia faktów, wyciągania prawidłowych wniosków, a także widzenia zależności pomiędzy różnymi decyzjami i procesami. Pożądana jest również umiejętność szybkiego pozyskiwania wiedzy, a następnie umiejętnego wykorzystania jej w warunkach codziennej pracy.

Na poziomie CV każdy kandydat posiada takie umiejętności, a ich ocena w trakcie godzinnej rozmowy kwalifikacyjnej jest często trudna. Dlatego skupiamy się na zbadaniu ogólnej wiedzy finansowej i umiejętności analitycznych, bo doświadczenie pokazuje, że kandydat, który dobrze wypadnie w tych dwóch aspektach, często później okazuje się najlepszym wyborem i zostaje z nami na dłużej. Na koniec wspomnę, choć zakładam, że jest to standardem, ale konieczna jest również znajomość języka angielskiego – współpracujemy na co dzień nie tylko z naszymi kolegami w XTB z innych rynków, ale także mamy do czynienia z przepisami, regulacjami, wytycznymi i inną dokumentacją finansową, która dostępna jest często wyłącznie po angielsku.

Co oferujecie kandydatom i na jakie perspektywy rozwoju mogą liczyć dołączając do zespołu tradingu w XTB?

Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia i dodatkowych benefitów oferujemy możliwość pracy w najbardziej zaawansowanej firmie polskiego rynku finansowego. W XTB lubimy mówić, że bliżej nam do fintechu niż do klasycznego domu maklerskiego, głównie ze względu na skalę naszych działów IT i Tradingu, a także na stosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Nasi pracownicy mogą rozwijać się w ramach grupy w kierunkach związanych z IT lub z obsługą biznesu instytucjonalnego. Możliwości jest naprawdę sporo; bardzo wiele zależy też od samych kandydatów, ale zawsze udaje nam się znaleźć wspólną wizję rozwoju w XTB.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | nasdaq akcje | kurs bitcoin wykres | kurs dolars | jsw giełda |

 Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here