Naga MarketsXTB chce zwiększać poziom zatrudniania! Q&A z Adamem Czuchajem, Dyrektor IT w XTB
Adam Czuchaj, Dyrektor IT w XTB

XTB ma za sobą rekordowy rok, zarówno z punktu widzenia wyników finansowych jak i liczby nowych klientów. W pisanym wywiadzie  dla Comparic, Adam Człuchaj, Dyrektor IT w XTB odpowiedział na pytania dotyczące bieżącej działalności spółki, a także kwestii związanych planowanym wzrostem zatrudnienia w spółce, przede wszystkim z uwzględnieniem informacji dotyczące nowych stanowisk w sektorze IT. Poniższa rozmowa jest pierwszą z trzech, które zostaną zwieńczone czatem rekruterskim w Comparic24.tv w formie wideo na żywo, dla widzów, którzy w jego trakcie będą mogli zadawać pytania na żywo a tematyka będzie związana przede wszystkim ze zwiększaniem zatrudnienia przez spółkę.

  • XTB wypłaciła 1,79 zł dywidendy na jedną akcję. Kurs konsoliduje.
  • Spółka ma za sobą rekordowy rok, planuje zwiększenie zatrudnienia.
  • Q&A z Adamem Czuchajem, Dyrektorem IT w XTB

Adam Czuchaj, Dyrektor IT w XTB odpowiada na pytania!

XTB to polski broker, ale i zarazem globalna firma inwestycyjna. Inwestycje kojarzą się znacznie bardziej z rynkiem finansowym, niż IT. Skąd informatycy u brokera?Rzeczywistość się zmienia i w dzisiejszych czasach, aby być liderem na globalnym rynku podmiotów udostępniających możliwość inwestowania dla klientów musimy mieć rozbudowaną strukturę IT. Oferowanie możliwości inwestowania w różne narzędzia to nasz cel biznesowy, ale od strony IT XTB to spółka fintechowa. Zaawansowana infrastruktura i rozwiązania informatyczne są podstawą naszej działalności.

XTB działa na 12 rynkach Europy, Ameryki Łacińskiej i Azji. Choć mamy tam swoje biura, to naszym kanałem komunikacyjnym z klientami od zawsze były platformy internetowe.  Udostępniamy możliwość inwestowania naszym klientom za pomocą elektronicznych platform XTB dostępnych jako aplikacje desktopowe na różne systemy operacyjne oraz systemy przeglądarkowe, a także aplikacje mobilne dla najpopularniejszych systemów iOS oraz Android.

Rzeczywiście – w takiej sytuacji bez IT, ani rusz. Czym zatem zajmują się specjaliści IT w XTB, jak liczny jest to zespół oraz jak wygląda jego struktura?

Zespół IT jest najliczniejszy w XTB. Obecnie zatrudniamy blisko 200 specjalistów IT pracujących w różnych zespołach, które zajmują się różnymi obszarami naszej działalności. Posiadamy zespoły odpowiedzialne za zarządzanie, monitorowanie oraz rozbudowywanie naszej globalnej infrastruktury sprzętowej i sieciowej. Posiadamy zespoły rozwijające naszą platformę tradingową aplikacje webowe jak i mobilne, a także zespoły pracujące nad coreowymi elementami naszej platformy, czyli zbieranie i przetwarzanie dziennie milionów ticków cenowych oraz oczywiście obsługa procesu zleceń, która w zależności od rynków, czy klas instrumentów znacząco się różni.

Posiadamy zespoły wspomagające procesy zarządzania ryzykiem, system hurtowni danych oraz od kilku lat pracujemy nad systemami AI. Aby nasza platforma pracowała efektywnie dodatkowe zespoły skupiają się na innych produktach, wspomagających obsługę klientów i rozbudowujących nasze strony webowe, a w końcu co jest krytyczne dla jakości  przed każdym wydaniem na środowisko produkcyjne nasz zespół profesjonalnych testerów weryfikuje prawidłowość działania wprowadzonych zmian i systemu jako całości.

Warto nadmienić, iż rozwiązania IT projektowane w naszym zespole dotyczą nie tylko polskiego rynku, ale także wszystkich innych, na których działamy. Blisko 10 lat temu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zwinnych metodyk pracy – Agile, ciągle udoskonalamy proces wytwarzania oprogramowania. Zarówno pod względem wykorzystania nowych technologii i metod zarządzania nastawieni jesteśmy na ciągły rozwój.

Jakie rozwiązania stosujecie w obszarze IT – stawiacie na sprawdzone produkty zewnętrznych firm, czy rozwijacie własne?

Mając ponad 15 letnie doświadczenie na rynku tego typu usług doszliśmy do wniosku, że tylko połączenie obu tych podejść daje największe możliwości. Skupiamy się przede wszystkim na rozwoju unikalnych odróżniających nas od konkurencji systemów, platforma XTB to coś, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni, a jest to kompletny ekosystem inwestycyjny zaprojektowany i ciągle rozwijany wewnętrznie przez nasze zespoły.

Dostajemy wiele nagród zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych , cieszymy się nasza platforma inwestycyjna postrzegana jest jako jedna z najlepszych i wysoko ocenianych platform inwestycyjnych na świecie. Dzięki temu, że jest to nasze rozwiązanie, mamy nad nim pełną kontrolę, doskonale je znamy, a także możemy znacznie szybciej i lepiej je rozwijać oraz podążać za oczekiwaniami naszych klientów. To kluczowe czynniki biorąc pod uwagę, że z jednego produktu korzystają zarówno zaawansowani, jak i początkujący inwestorzy.

W innych obszarach, takich jak sprzedaż, obsługa klienta, czy reklama korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań wiodących firm na świecie. Łącznie korzystamy z dziesiątek różnych technologii, nasi programiści posługują się szerokim spektrum języków programowania począwszy od popularnych i wszechstronnych takich jak Java, C/C++, Python, Go, C#, Kotlin a skończywszy na bardziej wyspecjalizowanych jak Swift, PHP, R, Apex i wiele innych.

Zobacz również: Problem kredytów frankowych już wkrótce może ostatecznie eksplodować, twierdzi Piotr Kuczyński

Z jakimi wyzwaniami na co dzień zmagają się specjaliści IT pracujący w XTB?

Myślę, że wyzwania informatyczne, przed którymi stajemy jako XTB są podobne jak w przypadku całej branży finansowej, czyli z jednej strony mamy wyzwania z obszaru stabilności, skalowalności oraz jakości obsługi – musimy zapewnić ciągły, nieprzerwany dostęp do naszych platform inwestycyjnych klientom z całego świata, dodatkowo zapewniając, że zarówno klienci w Europie jak i w Azji czy Ameryce Południowej będą posiadać najwyższy poziom szybkości działania systemu. Dodatkowo dochodzą elementy specyficzne dla systemów giełdowych/maklerskich, czyli low latency oraz determinizm. Ceny jak zlecenia muszą być dostarczane z jak najmniejszymi opóźnieniami, nie mogą się wyprzedzać, a system w żadnym ze swoich elementów nie może się chwilowo zamrozić, żeby na przykład oczyścić pamięć, czy wykonać inne specyficzne czynności.

Szybkość i stabilność mają kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Kurs instrumentów finansowych potrafi się zmieniać kilka razy w ciągu sekundy, co ma fundamentalne znaczenie dla naszych klientów.

W ostatnim okresie XTB przeżywa niespotykany dotąd przyrost liczby klientów, to sprawia że element skalowalności naszych rozwiązań staje się jednym z najważniejszych, w tym wypadku można powiedzieć, że większość naszych zespołów zarówno pracujących w obszarze szeroko rozumianej infrastruktury jak i zespołów programistycznych mają pełne ręce roboty.

Poza aspektami czysto technicznymi ważna jest też oczywiście wygoda obsługi, intuicyjność, czy przyjazność zastosowanych rozwiązań – nad tymi obszarami czuwa zespół UX. Oczywiście estetyka rozwiązań też jest nie bez znaczenia dla naszych klientów, to domena zespołu Product Design.

Kolejny istotny obszar to zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego i ochrona firmy, jak i danych naszych klientów przed niepożądanymi działaniami z zewnątrz. Szczególnie ostatnio obszar ten mocno zyskuje na znaczeniu.

Prowadzicie obecnie sporo projektów rekrutacyjnych – z czego wynika tak duże zapotrzebowanie?

Rozwój obszaru IT wynika tak naprawdę z kilku czynników – z jednej strony naszego wewnętrznego dążenia do ciągłego rozwoju i oferowania klientom XTB najlepszych rozwiązań inwestycyjnych, z drugiej – bardzo dynamicznego organicznego wzrostu firmy, który był szczególnie widoczny w ubiegłym roku, ale także w latach poprzednich. Stale i aktywnie inwestuje z nami ponad 100 tysięcy klientów z całego świata. Łącznie pozyskaliśmy ich już ponad 317 tysięcy, a cel na ten rok to 120 tysięcy nowych klientów. To wyzwanie zarówno dla biznesu, ale także dla zespołu IT, którego celem jest zachowanie tych samych standardów jak chodzi o wydajność, czy niezawodność systemów i produktów, które oferujemy.

Brzmi jak spore wyzwanie… Kogo obecnie poszukujecie?

To prawda, ale pamiętajmy, że im większe wyzwanie tym większa satysfakcja. Kogo szukamy? Przede wszystkim programistów znających technologie i narzędzia, w których pracujemy, czyli wspomniane wcześniej Java, Kotlin, PHP, Apex, ale także specjalistów od technologii mobilnych Android i iOS. Zatrudniamy początkujących jak i doświadczonych specjalistów. Mamy spore potrzeby rekrutacyjne i jesteśmy w stanie zaoferować ciekawe wyzwania dla bardzo wielu specjalistów IT. Nasze aktualne projekty rekrutacyjne są zawsze dostępne w zakładce Kariera na stronie xtb.com https://www.xtb.com/pl/dlaczego-xtb/kariera

Zobacz również: XTB chce zwiększać poziom zatrudniania! Q&A z Jakubem Paturalskim – szefem polskiego oddziału spółki

A co z bardziej początkującymi programistami? Czy również takich osób szukacie?

Jak najbardziej! Z myślą o absolwentach oraz osobach z mniejszym doświadczeniem stworzyliśmy oddzielny projekt – Akademię IT. To cykliczny program stażowy, w którym główny nacisk kładziemy na chęć do rozwoju, zaangażowanie, szybkie przyswajanie wiedzy i pozytywne nastawienie do nowych zagadnień. Technologii każdy może nauczyć się z czasem, a na początku drogi zawodowej to właśnie nastawienie i chęć do nauki ma fundamentalne znaczenie.

W ramach Akademii IT, stażyści mają zagwarantowaną opiekę doświadczonego Mentora, ale przede wszystkim uczestniczą w licznych cyklach szkoleniowych, które pozwalają na zdobycie praktycznej wiedzy, poznanie warsztatu pracy oraz znaczny rozwój kompetencji technicznych. Sam staż trwa 3 miesiące, a najlepsi uczestnicy Akademii IT mogą otrzymać propozycję pozostania w firmie i dołączenia do zespołów IT XTB.

Na jakie benefity może liczyć specjalista IT dołączający do XTB?

Oferujemy sporo korzyści z różnych płaszczyzn. Jesteśmy jednym z największych polskich fintechów i praca ze świetnymi specjalistami i w oparciu o najnowsze technologie to codzienność. XTB jest na rynku już ponad 15 lat, co przekłada się także na dobrą organizację pracy, wyznaczanie celów i sposób ich realizacji. W rozmowach z pracownikami często słyszymy, że cenią sobie także dobrą atmosferę w pracy oraz możliwość rozwoju w różnych obszarach IT.

Standardem, obok konkurencyjnego wynagrodzenia, są także benefity pozapłacowe takie jak prywatna opieka medyczna, karta multisport oraz co ważne dla wielu osób – budżet szkoleniowy, który pozwala obok typowego on-the-job-trainingu, rozwijać swoje kompetencje w oparciu o zewnętrznych ekspertów. Często podczas rozmów, czy po okresie próbny, kandydaci i nowi pracownicy mówią, że nie spodziewali się tak wysokiego poziomu IT i technologii.

A czy żeby dostać pracę w XTB trzeba mieć wiedzę na temat inwestowania? 

Znajomość i rozumienie rynków oraz mechanizmów inwestycyjnych niewątpliwie jest plusem, gdyż pozwala na lepszą perspektywę, a docelowo także efektywniejszą pracę nad rozwiązaniami informatycznymi dla naszych klientów. Z resztą bardzo dużo naszych pracowników na co dzień jest klientami XTB – korzystają z rozwiązań i produktów, które sami współtworzyli. Mając wiedzę technologiczną bardzo często inspirują również zmiany i ulepszenia, które później dostępne są dla wszystkich naszych inwestorów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | nasdaq akcje | kurs bitcoin wykres | kurs dolars | jsw giełda |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here