Naga Marketslogo xtbXTB to założony w 2002 roku dom maklerski. Jest jednym z wiodących europejskich brokerów CFD oraz największym polskim brokerem notowanym na GPW. XTB zapewnia inwestorom dostęp do ponad 3000 instrumentów pochodnych na waluty, kryptowaluty, indeksy, akcje, surowce, obligacje i ETFy. W ostatnim komunikacie spółka podała, iż szacuje 2,9 mln zł straty netto, co jest znacznie gorszym wynikiem w porównaniu z III. kw. 2017 r. (31,3 mln zł zysku netto). Skonsolidowany zysk netto wyniósł w III kw. 6,2 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej 7,9 mln zł.


Dywidenda w wysokości 0,35 zł na akcję

– Wynik III kwartału obciążony został zdarzeniem jednorazowym, jakim było nałożenie kary administracyjnej przez KNF w wysokości 9,9 mln zł, o czym spółka poinformowała w raporcie bieżącym nr 20/2018 z dnia 18 września 2018 roku – podano w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
dywidenda napis i banknoty usdZarząd XTB podjął warunkową uchwałę ws. wypłaty zaliczki na poczet dywidendy przewidywanej za rok 2018 rok w wysokości 0,35 zł na akcję.Dywidendę otrzymają wszyscy akcjonariusze posiadający akcje spółki 11 grudnia, a wypłata nastąpi tydzień później 18 grudnia. Wypłata jednak na tę chwilę uzależniona jest od uzyskania zgody rady nadzorczej spółki oraz zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki przez biegłego rewidenta za okres 1 stycznia do 30 września br.

– Wynik III kwartału obciążony został zdarzeniem jednorazowym, jakim było nałożenie kary administracyjnej przez KNF w wysokości 9,9 mln zł, o czym Spółka poinformowała w raporcie bieżącym nr 20/2018 z dnia 18 września 2018 roku. Po korekcie o zdarzenie jednorazowe, Spółka wypracowała w III kwartale 6,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto oraz 7,9 mln zł zysku z działalności operacyjnej (EBIT). Skonsolidowane przychody wyniosły 47,6 mln zł wobec 73,1 mln zł rok wcześniej. W okresie I-III kwartał 2018 r. Spółka wypracowała 97,5 mln zł (po korekcie o zdarzenie jednorazowe 107,1 mln zł) skonsolidowanego zysku netto w porównaniu do 60,7 mln zł zysku rok wcześniej – czytamy w komunikacie spółki.

XTB: 2,9 mln zł straty netto we wstępnych szacunkach w III kw. 2018 r.

 

– Patrząc na przychody pod kątem klas instrumentów odpowiedzialnych za ich powstanie widać, że w III kwartale 2018 roku prym wiodły CFD oparte na towarach. Ich udział w strukturze przychodów z operacji na instrumentach finansowych wyniósł 58,9% wobec 7,5% rok wcześniej. Najpopularniejszym instrumentem wśród klientów był CFD oparty na notowaniach kontraktu na kawę notowaną na rynku zorganizowanym oraz instrumentu, którego cena oparta jest na notowaniach uncji złota troy na rynku międzybankowym. Przychody na instrumentach CFD opartych o waluty stanowiły 22,0% wszystkich przychodów wobec 39,8% rok wcześniej. Wśród tej klasy instrumentów największą popularnością wśród klientów XTB cieszyła się para walutowa USD/TRY – dodano.

XTB: 2,9 mln zł straty netto we wstępnych szacunkach w III kw. 2018 r.

Perspektywy dalszego rozwoju

– XTB ma stabilną pozycję rynkową, rosnącą bazę klientów i ponad 500 mln zł własnych środków pieniężnych na bilansie. Grupa planuje dalszy rozwój poprzez rozbudowę bazy klienckiej i oferty produktowej, penetrację istniejących rynków oraz ekspansję geograficzną na nowe rynki w Afryce i Azji, a także Ameryce Łacińskiej, wykorzystując swoją obecność w Belize jako punktu wyjścia dla ekspansji i rozwoju biznesu w innych krajach tego regionu. Wejście w życie interwencji produktowej ESMA stworzyło dla XTB zarówno szanse, jak i zagrożenia. Z jednej strony widoczny jest spadek wolumenów handlowych u europejskich brokerów. Z drugiej zaś Zarząd XTB przekonany jest o witalności biznesu w dłuższym horyzoncie czasowym. Prawdopodobne wydaje się stopniowe dostosowywanie strategii tradingowych przez klientów do niższego poziomu dźwigni finansowej. Utrzymanie w czasie decyzji ESMA powinno doprowadzić do fali konsolidacji na rynku i pozwolić utrwalić XTB jej czołową pozycję na rynku europejskim – podsumowano w komunikacie spółki.

Zobacz również: Poranny przegląd GPW – CCC, Kruk, PKP CargoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here