Naga MarketsByły przewodniczący Commodity Futures Trading Commission (CFTC) Chris Giancarlo, który ostatecznie doprowadziły do tego, że Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) zostały uznane za towary a nie papiery wartościowe uważa, że XRP również może spełniać podobne kryteria. Jego zdaniem XRP również nie jest papierem wartościowym.

  • XRP podobnie jak BTC i ETH może być towarem
  • XRP nie spełnia definicji testu Howey’a

XRP nie jest papierem wartościowym

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w dalszym ciągu nie sklasyfikowła jednak XRP ani jako towaru, ani papieru wartościowego. Niemniej jednak decyzja o zaklasyfikowaniu lub nie zaklasyfikowaniu XRP może mieć wpływ nie tylko na indywidualnych właścicieli tej kryptowaluty, ale także na innych klientów korzystających z usług Ripple, którzy nie polegają na tej walucie, w tym na American Express, Santander i SBI Holdings.

– Ostatecznie, przy uczciwym zastosowaniu testu Howey’a i obecnie rozszerzającej się analizy SEC, XRP nie powinien być regulowany jako papier wartościowy, ale raczej jako waluta lub środek wymiany – argumentuje Giancarlo dodając, że coraz częstsze przyjmowanie XRP jako środka wymiany i formy płatności w ostatnich latach, zarówno przez konsumentów, jak i w stosunkach między przedsiębiorstwami, dodatkowo podkreśla użyteczność XRP jako dobrego substytutu walut fiducjarnych.

Test Howey’a, którego Giancarlo używa do wzmocnienia swoich argumentów, jest trójstronną definicją używaną przez SEC, z której żadna, jak twierdzi, nie odnosi się do XRP. Pierwszy z nich polega na tym, że umowa inwestycyjna powinna być dorozumiana lub wyraźnie określona pomiędzy emitentem składnika aktywów, w tym przypadku XRP, a właścicielem, w którym pieniądze są wymieniane.

– Sam fakt, że dana osoba posiada XRP nie tworzy żadnych relacji, praw ani przywilejów w odniesieniu do Ripple’a bardziej niż posiadanie Eteru stworzyłoby kontrakt z Fundacją Ethereum, organizacją, która nadzoruje architekturę Etereum – wskazuje Giancarlo.

Drugi element testu Howeya stanowi, że nie może być wspólnego przedsięwzięcia pomiędzy udziałowcami lub akcjonariuszami a firmą. Obalając obie te zależności, Giancarlo  wskazuje, że biorąc pod uwagę przeciwstawienie zamierzonego wykorzystania XRP jako narzędzia płynnościowego, jego bardziej ogólne wykorzystanie do przenoszenia wartości i jego potencjał jako aktywów spekulacyjnych, posiadacze XRP, którzy wykorzystują monety do różnych celów, mają rozbieżne interesy w stosunku do XRP.

Trzecia część testu Howey’a przewiduje, że nie należy spodziewać się rozsądnego zysku z wysiłków Ripple. Podtrzymując to stanowisko, Giancarlo  wskazuje, że choć Ripple utrzymuje znaczny udział w podaży XRP i z pewnością ma finansowy interes w wartości swoich udziałów, nie wystarczy sugerować, że wzajemne zainteresowanie wartością aktywów daje podstawy do oczekiwania zysków.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSzturm Polaków na gotówkę. Z banków wypłacono 18 mld zł w 5 dni!
Następny artykułKurs euro kontynuuje zwyżkę, EUR/PLN po 4,4670 zł w środę 17 czerwca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here