Naga MarketsTo będzie prawdopodobnie największe wejście na światowe parkiety w 2018 roku. Xiaomi Corp., chiński producent elektroniki (głównie smartfonów), ma wejść na giełdę w Hongkongu. Spółka planuje w ten sposób pozyskać fundusze o wartości co najmniej 10 mld USD. Co taki ruch oznacza dla całej hongkońskiej giełdy?

W zeszłym roku pojawiły się pogłoski o tym, że chiński gigant producent planuje wejście na giełdę w Nowym Jorku. Plany jednak się zmieniły i ostatecznie akcje Xiaomi będzie można kupić na parkiecie w Hongkongu. To wcale nie jest pozytywna informacja dla tej giełdy, a szczególnie dla jej pozostałych podmiotów. Największe IPO w jej historii może doprowadzić do mocnego wyssania kapitału z innych spółek i jego transfer do Xiaomi. Prawdopodobnie dojdzie do niespotykanego wzrostu stóp HIBOR, odpowiednika polskiego WIBOR.

Te artykuły również Cię zainteresują
Miesięczne stopy procentowe na rynku międzybankowym Hongkongu wzrastały już podczas poprzednich dużych IPO. Nie trzeba daleko szukać. W zeszłym tygodniu na giełdę wszedł Ping An Good Doctor, oddział największego ubezpieczyciela w Kraju Środka. Choć skala IPO była znacznie mniejsza (1,1 mld USD), to krótkoterminowy HIBOR podskoczył z 0,4% do 1,4% w szczytowym momencie. Można tylko wyobrazić sobie, co się stanie, gdy dojdzie do 10-krotnie większego otwarcia.

Wzrost HIBOR podczas ważnych IPO, które są rząd mniejsze od planowanego wejścia na giełdę Xiaomi

Jeśli IPO Xiaomi nastąpi wkrótce, możemy się również spodziewać presji spadkowej na rynku, który i tak już jest osłabiony przez napięcie pomiędzy USA a Chinami. Wejście na giełdę technologicznego giganta spowoduje masowy transfer krótkoterminowych środków w stronę nowego podmiotu, co może spowodować gwałtowne spadki na całej giełdzie.

Na giełdzie w Hongkongu w ostatnich dniach panuje zastój

Z drugiej strony wzrost międzybankowych stóp powinien pozytywnie wpłynąć na wartość dolara hongkońskiego. Mniejsza luka stóp w porównaniu z USD może przyciągnąć inwestorów do tej waluty, która ostatnio radzi sobie zdecydowanie słabo. Dzięki wejściu Xiaomi na giełdę bank centralny Hongkongu będzie miał chwilę oddechu. HKMA w ostatnich tygodniach wydało 6,5 mld USD, aby wesprzeć lokalną walutę.

Wzrost stóp HIBOR może dać trochę siły hongkońskiemu dolarowi, który od jakiegoś czasu nieustannie słabnie w stosunku do USD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here