Naga MarketsCena ropy WTI w dół. Rośnie napięcie na linii USA - ChinyKluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji była informacja z Chin o planach wprowadzenia nowych przepisów bezpieczeństwa w Hongkongu. Takie posunięcie miałoby na celu zintegrować miasto z pozostałą częścią Chin, jednakże zagraża ono jego autonomii. Donald Trump potępił już decyzję Chin, jednakże prezydent Xi Jinping może z determinacją obstawać przy swoim. Napięcia między USA a Chinami odbijają się na cenie ropy, gdzie WTI traci dziś ponad 4 proc.

  • Chińskie przepisy zagrażają autonomii Hongkongu
  • Xi Jinping ma szczególną motywację, by kontrolować miasto
  • Działania Chin wzmagają napięcie ze Stanami Zjednoczonymi
  • Cena ropy WTI traci dziś ponad 4 proc.

Hongkong ważny dla Xi Jinpinga

Mieszkańcy Hongkongu obawiają się, że nowe przepisy bezpieczeństwa jakie zamierzają wprowadzić Chiny naruszą wolność słowa, zgromadzeń i prasy. Miałyby także odebrać miastu autonomię.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak Prezydent Chin Xi Jinping jest zdeterminowany, by kontrolować tę część chińskiego terytorium. Determinacja ta może wynikać z poczucia zagrożenia Xi Jinpinga oraz kierownictwa partii, uważa David Zweig, emerytowany profesor na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Hongkongu i dyrektor Transnational China Consulting Ltd. Zweig jest zdania, że dla Chin, “bezpieczeństwo narodowe Hongkongu jako potencjalnego centrum wywrotowego jest ważniejsze niż jego wartość ekonomiczna”.

Pozostaje pytanie, jak na działania Pekinu zareagują Stany Zjednoczone. Wszelkie konkretne działania USA zostaną prawdopodobnie ogłoszone w ramach oceny autonomii Hongkongu. Sam Trump powiedział, że jego reakcja będzie “bardzo silna”

Ustawa przyjęta w zeszłym roku zezwala USA albo nałożyć sankcje na chińskich urzędników uznanych za odpowiedzialnych za podważenie autonomii miasta. Stany Zjednoczone mogą także podjąć bardziej zdecydowane kroki, jak cofnięcie specjalnego statusu handlowego. Kongres może również zrobić coś pośredniego, na przykład zakazać Hongkongowi importowania wrażliwej technologii amerykańskiej do zastosowań konsumenckich i wojskowych.

Presja na cenach ropy naftowej WTI

Eskalacja napięć pomiędzy USA i Chinami odcisnęła swoje piętno na notowaniach cen ropy. Wczoraj kontrakty terminowe na ropę WTI wzniosły się ponad poziom 35 USD, który ostatnio widziany był w I poł. marca br.

Dziś natomiast ropa traci około 4 proc., co daje potencjał do głębszego cofnięcia. W przypadku realizacji niedźwiedziego scenariusza, najbliższa strefa wsparcia znajduje się w okolicach poziomu 28 USD za baryłkę.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
Kontrakty terminowe na ropę naftową WTI – wykres dzienny

Alternatywnie, wybicie nowych maksimów dawałoby szansę na wypełnienie luki spadkowej z 9 marca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here