Naga MarketsOmar Arnaout, prezes XTB

Notowany na polskiej giełdzie dom maklerski X-Trade Brokers (XTB) osiągnął 239,3 mln zł zysku operacyjnego, który przełożył się na 57,7 mln zł zysku netto w 2019 roku, poinformowała spółka w skonsolidowanym raporcie rocznym opublikowanym 10 marca. W porównaniu z rokiem wcześniejszym oznacza to spadek zysku o niemal 44 miliony złotych.


XTB z mniejszym zyskiem jednak z większą ilością nowych i średnią liczbą aktywnych klientów

Analizując wybrane skonsolidowane dane finansowe XTB za 2019 rok można zauważyć, że struktura kosztowa była mocno zbliżona do tej osiągniętej w 2018 roku, a za skromniejszy zysk odpowiadają przede wszystkim mniejsze o 49 milionów złotych przychody (239,3 mln zł w porównaniu z 288,3 mln zł rok wcześniej). Ostateczny zysk netto plasował się więc na poziomie 57,7 mln zł (101,5 mln zł w 2018), jednak dom maklerski może pochwalić się rosnącą liczbą aktywnych oraz nowych klientów.

Wybrane skonsolidowane dane finansowe. Źródło: XTB
Wybrane skonsolidowane dane finansowe. Źródło: XTB

2019 przyniósł również kontynuację dostrajania zmian ofertowych po interwencji produktowej ESMA. W efekcie udział CFD walutowych w rocznych przychodach znalazł z 23,5% do 18,2% na rzecz CFD indeksowych. Te jeszcze w 2018 roku zapewniały niespełna 50% przychodów domu maklerskiego, natomiast w minionym odpowiadały już za 75% (widoczny był silny spadek udziału CFD towarowych w strukturze przychodowej, z poziomu 24% do 5%).

Zapoczątkowane interwencją produktową ESMA zmiany regulacyjne na rynku europejskim zmieniają oblicze branży CFD. Stworzyło to dla XTB zarówno szanse, jak i zagrożenia. Z jednej strony widoczny jest spadek wolumenu obrotów u europejskich brokerów, w tym XTB. Z drugiej, Zarząd XTB przekonany jest o witalności biznesu w dłuższym horyzoncie czasowym. Małymi krokami przez rynek przechodzi fala konsolidacji, która powinna pozwolić XTB utrwalić jej mocną pozycję na rynku europejskim. Z rynku stopniowo znikają mali, lokalni brokerzy, niebędący w stanie wytrzymać presji regulacyjnej i silnej konkurencji ze strony większych, międzynarodowych brokerów, takich jak XTB. W konsekwencji u dużych brokerów obserwowalny jest przyrost bazy klienckiej – komentował we wstępie do raportu Prezes Zarządu, Omar Arnaout.

78% nowych klientów w 2019 roku oraz 80% więcej nowych rachunków

Gdy XTB prezentował wstępne wyniki za 2019 rok na początku lutego, już wtedy dla inwestorów najważniejszą kwestią był znaczny wzrost liczby klientów korzystających z usług firmy inwestycyjnej (wywołując skok akcji o 17%). Ostateczny raport potwierdza, że w 2019 roku dom maklerski pozyskał niemal 37 tysięcy nowych klientów, co oznacza wzrost o 77% w stosunku do 2018 roku. Do 26,5 tys. zwiększyła się średnia liczba klientów aktywnych (+25% r/r), a do 90 tysięcy liczba nowych rachunków (wzrost o niemal 40 tysięcy, +80% r/r).

XTB zwiększa liczbę nowych i aktywnych klientów w 2019 roku. Źródło: XTB
XTB zwiększa liczbę nowych i aktywnych klientów w 2019 roku. Źródło: XTB

XTB posiada solidny fundament w postaci stale rosnącej bazy klientów. W 2019 roku Grupa pozyskała 36 555 nowych klientów. W samym IV kwartale 2019 roku liczba pozyskanych nowych klientów była rekordowa w stosunku do wcześniejszych kwartałów lat ubiegłych – dodawał Arnaout.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here