Naga Markets

Wzrostowa prognoza AUD/USD na 2023 od Morgan Stanley i Credit Agricole Kurs AUD/USD od początku tego roku zyskał blisko 4% korzystając z osłabienia dolara amerykańskiego i relatywnie korzystniejszej sytuacji w gospodarce Australii. Analitycy Morgan Stanley spodziewają się zwyżki AUD/USD w drugiej połowie tego roku.

Kurs AUD/USD może osiągnąć 0,78 dol. w grudniu 2023, oczekuje Credit Agricole

Kurs AUD/USD wzrasta w środę już czwarty dzień z rzędu wspinając się do 5-miesięcznych maksimów na 0,708 dol. Wcześniej w trakcie sesji tymczasowo przebił nawet poziom 0,71 dol.

Podwyższone ceny surowców energetycznych z powodu konfliktu na Ukrainie są wsparciem dla waluty Australii. Choć uspokoiły się one względem ekstremalnych poziomów obserwowanych w zeszłym roku, to w przypadku ropy naftowej wciąż są one podwyższone.

– AUD będzie korzystał z wyższych cen rudy żelaza ze względu na wysiłki Chin w celu ożywienia rynku nieruchomości i przyspieszonego otwarcia gospodarki (…). – skomentowali analitycy Credit Agricole.

Zdaniem ekonomistów banku inwestycyjnego, RBA będzie podnosił stopy mniej agresywnie niż Fed, ponieważ Australia nie stoi w obliczu spirali płacowo-cenowej. Według Credit Agricole, może to pozwolić na przygotowanie gospodarki do “miękkiego lądowania”, czyli łagodnego wpływu podniesionych stóp procentowych na aktywność gospodarczą. To może zapewnić wsparcie dolarowi australijskiemu.

Wzrostowa prognoza AUD/USD na 2023 od Morgan Stanley i Credit Agricole
Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Najbliższe posiedzenie RBA zaplanowane jest na 6 lutego. Rynki wyceniają stopę końcową na poziomie około 3,5%, co oznaczałoby dwie podwyżki o 25 pb w tym roku.

– Waluty Antypodów w 2023 roku były jak dotąd wspierane przez przyspieszone otwarcie gospodarki w Chinach, a także zwrot rządu chińskiego w kierunku większych wysiłków na rzecz wsparcia gospodarki. – zaznaczyli analitycy Credit Agricole.

Zobacz również: Cena ropy Brent ponownie w dół, czy OPEC+ znów namiesza na rynku?

Bossa

– Nie spodziewaliśmy się, że Chiny otworzą się ponownie w tak przyspieszonym harmonogramie, dlatego też skorygowaliśmy w górę nasze prognozy na I kw. 2023 roku dla AUD/USD z 0,68 do 0,70 dol.

Morgan Stanley jest również byczo nastawiony wobec AUD w nadchodzących miesiącach.

– Zyski AUD/USD są ograniczone przez rozciągnięte pozycjonowanie na FX pomimo prężnego wzrostu w Australii, zacieśnionego rynku pracy i pozytywnych efektów ubocznych z odbicia wzrostu gospodarczego w Chinach. – stwierdzili analitycy Morgan Stanley.

Morgan Stanley prognozuje AUD/USD na poziomie 0,70 dol. w połowie roku 2023 i na poziomie 0,74 dol. w grudniu 2023.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZarządzanie ryzykiem jako dominanta sukcesu na rynku – webinar dziś o 20:00!
Następny artykułKurs euro konsekwentnie w górę, prognozują analitycy UniCredit
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.