Naga Markets
Wzrost wartości dolara jest w interesie USA, wskazuje Janet Yellen
Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen

W swojej ostatniej wypowiedzi sekretarz skarbu USA Janet Yellen stwierdziła, że siła kursu dolara jest logicznym wynikiem różnic jakie występują w polityce monetarnej na świecie. Zdaniem wielu ekspertów jest to wypowiedź wspierająca notowania dolara, ponieważ Yellen była w praktyce jedyną osobą, która mogłaby powstrzymać dalszą aprecjację amerykańskiej waluty.

  • Poparcie Yellen dla silnego dolara pomoże napędzić dalsze zyski na światowej walucie rezerwowej
  • Rosnące stopy procentowe wkrótce zaczną szkodzić gospodarce USA
  • Rajd dolara mógł się jeszcze nie zakończyć
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na comparic.pl 

Kurs dolara jest wspierany przez amerykańskie władze

Komentarze sekretarz skarbu USA pojawiają się w nieprzypadkowym momencie. Aktualnie szefowie finansów i banków centralnych zbierają się w Waszyngtonie na spotkaniach MFW i Banku Światowego, gdzie kwestia mocnego dolara ma być gorącym tematem. Bank centralny Chin wskazał we wtorek, że preferuje podejście rynkowe w celu ustabilizowania juana, podczas gdy jen spadł w środę do 146,39 za dolara i ponownie znalazł się na poziomie z pierwszej interwencji walutowej.

Banki centralne od Japonii po Chile podjęły działania, aby ochronić swoje waluty przed największy wzrostem dolara w ostatnich latach, ale ich wysiłki przyniosły ograniczone rezultaty. Napędzany przez jastrzębią politykę Rezerwy Federalnej, siłę gospodarczą USA dolar zanotował wielodekadowe maksima.

Rynkowa wartość dolara leży w interesie Ameryki – powiedziała Yellen, w wywiadzie dla CNBC

Indeks dolara, źródło: stooq.pl
Indeks dolara, źródło: stooq.pl

Kurs amerykańskiej waluty wzrósł w środę w stosunku do większości swoich odpowiedników z G10 po tym, jak sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że siła waluty jest logicznym wynikiem różnych stanowisk w polityce monetarnej na świecie. Analitycy twierdzą, że poparcie Yellen dla silnego dolara pomoże napędzić dalsze zyski na światowej walucie rezerwowej, ponieważ jest ona w tym roku praktycznie nie do zatrzymania, a jedyna osoba, która może powstrzymać jego zyski, nie stoi na przeszkodzie.

Czteromiesięczny wzrost wartości dolara wykazuje niewiele oznak spowolnienia, chociaż niektórzy eksperci ostrzegają, że rosnące stopy procentowe wkrótce zaczną szkodzić gospodarce USA. Wpływ rosnącej wartości USD jest odczuwalny na całym świecie, ponieważ kraje rozwijające się zmagają się z dużym zadłużeniem w dolarach i droższym importem.

Zielone światło jest z pewnością ze strony władz dla silniejszego dolara i to jest duży plusik dla inwestorów. Jest to komfort zwłaszcza po tym, jak dolar tak mocno się rozkręcił – powiedziała Jessica Amir, strateg w Saxo Capital Markets w Sydney.

Trudno nie zgodzić się z jej poglądem. Dolar ma mnóstwo ważnych argumentów, aby ponownie przetestować poprzednie maksima – powiedział Rodrigo Catril, strateg w National Australia Bank Ltd.

XTB

W tym kontekście niektórzy stratedzy są zdania, że rajd dolara jeszcze się nie zakończył, ponieważ obawy o globalną recesję i ryzyko geopolityczne napędzają popyt na ostateczną przystań.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSEC (ponownie!) odrzuca wniosek WisdomTree dotyczący Bitcoin ETF
Następny artykułGrayscale idzie na noże z SEC. Chodzi o odrzucenie wniosku dot. Bitcoin ETF
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here