Naga MarketsJedną z najważniejszych informacji makroekonomicznych środowego przedpołudnia była niewątpliwie publikacja grudniowego raportu z brytyjskiego rynku pracy. Co prawda dane dot. średnich wynagrodzeń i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pozytywnie zaskoczyły, to jednak wzrost stopy bezrobocia do 4,4% sprawił, że w pierwszej chwili po publikacji obserwowaliśmy deprecjację GBP.


Jak wynika z raportu Office of National Statistics (ONS), dynamika średnich zarobków tygodniowych plasowała się w grudniu na poziomie 2,5%. Niestety, pomimo prognoz zakładających utrzymanie stopy bezrobocia na dotychczasowym poziomie (4,3%), ta ostatecznie wzrosła w grudniu do 4,4%.

Wzrost stopy bezrobocia był tak sporym zaskoczeniem, że przyćmił dobre dane dotyczące ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tym wypadku odczyt na poziomie -7,2 tys. okazał się zdecydowanie lepszy od prognoz zakładających wzrost o 2,3 tys. Ponadto, pozytywny wydźwięk tej publikacji zwiększała ujemna rewizja poprzedniego odczytu z 8,6 tys. do 6,2 tys.

Czy wiesz że…
Claimant Count Change – Wskaźnik ekonomiczny stosowany przez UK w celu mierzenia bezrobocia od 1970 roku. Najświeższe odczyty dostarcza brytyjskie ONS (Office of National Statistics). Claimant Count Change mierzy liczbę ludzi, którzy ubiegają się o zasiłki dla bezrobotnych (Jobseeker’s Allowance – JSA) w trakcie aktywnego poszukiwania pracy (z wykluczeniem części osób upośledzonych oraz studentów poszukujących pracy sezonowej). Zmiana liczby ubiegających się jest publikowana raz w miesiącu, jako procentowy udział składających wnioski o zasiłek w stosunku do części populacji w wieku produktywnym (16-64 lata).

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w pierwszej chwili po publikacji raportu ONS, kurs kabla osunął się o ponad 45 pips.

GBPUSD M5

Na wykresie dziennym zauważymy, że jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.36 i linii trendu wzrostowego.

Skorzystaj z rewelacyjnych warunków handlowych dostępnych na koncie STO Pro i zdobądź szansę na wygranie iPhone’a X

GBPUSD Daily

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSłabsze szacunki PMI w Europie
Następny artykułSegWit obniży koszty i przyspieszy prędkość transakcji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here