Naga MarketsNajważniejszą publikacją dnia pozostają non-farming payrolls choć równolegle do danych z Ameryki poznaliśmy również kanadyjską zmianę zatrudnienia w czerwcu. Jak na raport z rynku pracy reaguje CAD? 


Aż 31,8 tys. nowych miejsc pracy przybyło w czerwcu w kanadyjskiej gospodarce. To o 39,3 tys. więcej niż raportowano w maju i niemal tyle samo co w kwietniowym raporcie.

Po dwóch miesiącach słabego wzrostu z rzędu, w czerwcu zatrudnienie wzrosło o 32 tysiące. Ze względu na większą ilość osób szukających pracy stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 punktu procentowego do poziomu 6%. W porównaniu z czerwcem 2017 zatrudnienie w kraju wzrosło o 215 tys. lub adekwatnie 1,2% (…) w raportowanym okresie całkowita liczba przepracowanych godzin wzrosła o 1,4%. Ostatecznie, poziom zatrudnienia w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku nie zmienił się drastycznie po silnym wzroście odnotowanym w 2017 roku – czytamy w raporcie opublikowanym przez Statistics Canada.

Wyższy import zwiększa deficyt

Poza danymi z rynku pracy kanadyjski StatCan opublikował również najnowsze wyliczenia dotyczące handlu międzynarodowego. Zwiększony import w maju doprowadza Kanadę do powiększenia deficytu w wymianie towarów z zagranicą. Wskaźnik wyniósł ostatecznie -2,77 mld wobec spodziewanych -2,05 mld USD i -1,9 mld USD raportowanych w kwietniu. 

W piątym miesiącu roku Kanadyjczycy zwiększyli import środków transportu oraz samolotu do poziomu 2,4 mld USD, notując tym samym 17,7% wzrostu w tym segmencie. O niemal 14% wzrosły również zakupy produktów rafinowanych, które sięgnęły w maju poziomu 1,6 mld USD. Tymczasem całkowita wartość kanadyjskiego eksportu spadła o 0,1% do poziomu 48,3 mld USD. Największy spadek odnotowano w segmencie motoryzacyjnym oraz surowcowym.

Reakcja rynku

Pierwsza reakcja USDCAD okazała się podażowa – głównie za sprawą nagłego osłabienia dolara po publikacji danych z tamtejszego rynku pracy. Jednak byki wykorzystały spadki do wejścia w długie pozycje po znacznie lepszych cenach i w momencie tworzenia tego artykułu zdołały skorygować większość z spadków wynikłych z publikacji NFP:

Podobny obraz rysuje się na EURCAD. Pierwsza reakcja crossa doprowadziła do testu okolic 1,5350. Kupujący szybko wykorzystali okazję testu kanału wzrostowego widocznego na interwale M15 i doprowadzili EURCAD do powrotu powyżej 1,54:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSkorzystaj z dźwigni 1:100 do końca lipca!
Następny artykułNFP zdecydowanie powyżej oczekiwań. Dolar jednak traci!
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here