Naga Markets


Bitcoin (BTC) w trwającym rajdzie wzrostowym rozpędził się zbyt mocno? Takie wnioski sugerujący analitycy JPMorgan Chase, którzy zauważają podobieństwo wzrostów do ruchu z 2018 roku, który zakończył się załamaniem rynku.

W piątkowej nocie, stratedzy JPMorgan Chase, w tym Nikolaos Panigirtzoglou zwracają uwagę, że gdyby potraktować BTC jako towar i obliczyć “koszt produkcji” z wykorzystaniem danych wejściowych (szacowanej mocy obliczeniowej, kosztu energii elektrycznej oraz wydajności energetycznej sprzętu), najstarsza kryptowaluta przekroczyłaby swoją “rzeczywistą wartość”.

Bitcoin spadnie tak jak w 2017 roku?

Nota z JPMorgan Chase może nieco zmartwić byczo nastawionych do Bitcoina, jak czytamy: “W ciągu ostatnich kilku dni rzeczywista cena przesunęła się gwałtownie ponad koszt krańcowy.”

“Ta rozbieżność między aktualną ceną a rzeczywistą wartością nosi znamiona impulsu wzrostowego, który wystąpił pod koniec 2017 r., a wówczas rozbieżność ta została rozwiązana głównie przez obniżenie cen” – napisano w nocie.

Czy jednak faktycznie Bitcoin zaraz będzie zniżkował? O tym nie są przekonani stratedzy z JPMorgan Chase, jak bowiem sami zauważają „określenie wartości rzeczywistej / uczciwej dla dowolnej kryptowaluty jest wyraźnie trudne”.

Warto dodać, że poglądy na temat wartości rzeczywistej Bitcoina różnią się w zależności od badaczy tematu. Niektórzy twierdzą, że kryptowaluty nie mają żadnej fundamentalnej wartości, natomiast inni określają jej rzeczywistą wartość znacznie powyżej obecnych cen.

Kurs Bitcoina (BTC) wzrósł od dołka o prawie 170%

Notowania Bitcoina do dolara (dane z giełdy Coinbase) umacniają się w tym roku, a od dna trendu spadkowego zyskały już blisko 170%. W trakcie ostatnich trzech tygodni wzrostów z rzędu, kurs pokonał maksima z września 2018 roku. Kolejny cel stanowić może szczyt z lipca 2018 roku blisko 8500 USD.

Jednak wzrost notowań z podobnych poziomów w roku 2017 był znacznie silniejszy, cena umocniła się bowiem o ponad 460%. Wtedy też wystąpiła formacja “Boom and Bust” składająca się z silnego wzrostu (boom) oraz następującego po nim spadku (bust).

Zobacz też: Justin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 20 – 24 maja 2019

Kurs Bitcoina do dolara (BTC/USD) - wykres tygodniowy - 20 maja 2019
Kurs Bitcoina do dolara (BTC/USD) – wykres tygodniowy – 20 maja 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here