Naga Marketsmario draghi na tle symbolu euroNa przestrzeni ostatnich miesięcy sporo mówi się o spowolnieniu dynamiki globalnego wzrostu gospodarczego i zbliżających się obniżkach stóp procentowych w USA. Wielu analityków dostrzega także, iż również Europejski Bank Centralny (EBC) może dążyć do luzowania swojej polityki monetarnej. Nie spodziewają się oni jednak, by jakikolwiek ruch na stopach miał miejsce już w trakcie lipcowego posiedzenia.


Ekonomiści niedoszacowują ryzyka

Zdaniem Bloomberga, inwestorzy liczący, że EBC będzie czekać z możliwymi działaniami aż do września mogą niedoszacowywać ryzyka wcześniejszych działań. Najnowsze raporty makroekonomiczne sugerują bowiem, że gospodarka nadal kuleje, dając Mario Draghiemu powody, by dotrzymać zeszłomiesięcznej obietnicy, że EBC podejmie działania, jeśli perspektywy się nie poprawią.

Zdaniem ekonomistów, decydenci Europejskiego Banku Centralnego wykorzystają jednak najbliższe, lipcowe posiedzenie jedynie po to, by zasygnalizować zbliżającą się obniżkę stóp procentowych. Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że dwaj koledzy Mario Draghiego  zasugerowało ostatnio potrzebę szybkiego działania. Główny ekonomista Philip Lane powiedział, że banki centralne muszą być “proaktywne”, a Benoit Coeure, szef operacji rynkowych, powiedział, że luźna polityka pieniężna jest teraz potrzebna “bardziej niż kiedykolwiek”.

Zdaniem ekonomisty, Jamie Murray, Rada Prezesów ma tendencję do wprowadzania dużych zmian w polityce bez uwzględnienia nowych prognoz gospodarczych. Tempo, w jakim chmury gromadzą się nad gospodarką strefy euro, oznacza, że działanie może nastąpić wcześniej. Podczas gdy na lipcowym posiedzeniu spodziewamy się zmiany wytycznych na przyszłość, aby zasygnalizować, że bodziec jest bliski, wzrosły szanse na wczesną obniżkę stóp procentowych.

Jeśli Draghi spróbuje zainterweniować już w lipcu, być może będzie musiał pokonać pewien opór w zarządzie i w Radzie Prezesów.

EBC podejmie decyzje mimo braku prognoz gospodarczych?

Jedną z obaw jest to, że EBC nie zaktualizuje do września prognoz gospodarczych, które mogłyby być użytecznym uzasadnieniem obniżki stóp procentowych, jeśli wskazałyby, że perspektywy się pogarszają. Z drugiej strony, podjęcie działań w przypadku braku nowych prognoz grozi wzbudzeniem na rynkach niepokoju, że urzędnicy EBC są wyjątkowo zaniepokojeni gospodarką i inflacją.

Pomimo spowolnienia i dużej ilości słabych danych zdarzają się jednak sporadycznie jasne punkty. Bezrobocie nadal spada, co wywiera presję na wzrost płac. Niemiecki eksport poprawił się w maju, a we Francji, która stosuje bodźce fiskalne, nastąpił gwałtowny wzrost produkcji.

Ważna jest również decyzja Rezerwy Federalnej USA, która podjęta zostanie pod koniec tego miesiąca – tydzień po posiedzeniu EBC. Cięcie na szczeblu federalnym mogłoby spowodować wzrost wartości euro w stosunku do amerykańskiej waluty, co jeszcze bardziej osłabiłoby inflację w strefie euro i dałoby EBC powód do interwencji.

Kurs euro coraz słabszy

Tymczasem, spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wspólna waluta od pewnego czasu dość znacząco osłabia się wobec dolara amerykańskiego. Biorąc pod uwagę dzisiejszą reakcję podażową sygnalizująca potencjalne odrzucenie lokalnego oporu, niewykluczone, że deprecjacja ta w najbliższym czasie jeszcze się pogłębi.

Wprowadzenie do inwestowania – zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD H1

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDM BOŚ rekomenduje kupno akcji PKN Orlen oraz sprzedaż PGNiG
Następny artykułSurowcowe.info: Pszenica korzysta ze wsparcia w korekcie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here