Naga MarketsEryk Łon, RPP

Postępy w szczepieniach sprawiają, że światowa, w tym również i polska gospodarka wychodzi powoli z kryzysu wywołanego wybuchem pandemii koronawirusa. Profesor Eryk Łon będący jednym z członków Rady polityki Pieniężnej (RPP) uważa, iż nasza rodzima gospodarka ma szansę wyjść z kryzysu wzmocniona i dzięki odpowiednim zgodnym działaniom banku centralnego oraz rządu bardzo realny jest scenariusz, w myśl którego stosunkowo szybko wrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego.

Współdziałanie NBP z rządem kluczowe dla odrodzenia gospodarki

Eryk Łon uważa, że wielkim sukcesem było to, że sytuacja na rynku pracy w Polsce po wybuchu epidemii koronawirusa pogorszyła się tylko bardzo nieznacznie i aktualnie na tle innych krajów wschodzących możemy pochwalić się bardzo niskim poziomem stopy bezrobocia.W jego ocenie, tak niski poziom stopy bezrobocia w naszym kraju wynika m.in. z tego, że polska polityka pieniężna w sposób odpowiedni zareagowała na wyzwania kryzysowe.

– W obecnej sytuacji – chcę to bardzo zdecydowanie podkreślić – ogromnie ważne jest współdziałanie pomiędzy bankiem centralnym a rządem szczególnie w zakresie utwierdzania naszych rodaków w przekonaniu, że inflacja po przejściowym wzroście wkrótce zacznie spadać – wskazał dr hab. Eryk Łon będący jednym z członków RPP w poniedziałkowym artykule na łamach portalu RadioMaryja.pl dodając, iż bardzo cieszy go wypowiedź wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, który twierdząc, że ,,jako rząd będziemy bardzo silnie kotwiczyli oczekiwania inflacyjne właśnie na poziomie dopuszczalnym przez NBP z odchyleniami 1 pkt. proc.” wyraził swoje przekonanie, że inflacja zacznie spadać od lipca br.

Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu jest podobnego zdania. W jego ocenie bowiem na początku II półrocza powinniśmy zaobserwować objawy spadku presji inflacyjnej.

– Osobiście wiążę to między innymi z tym, że potencjał wzrostu w zakresie wzrostu cen surowców jest ograniczony, co będzie skutkować choćby tym że roczne tempo wzrostu cen poszczególnych surowców powinno stopniowo spadać, co może wpływać nie tylko na obniżenie inflacji w zakresie cen producentów, lecz także inflacji konsumpcyjnej – wskazał Eryk Łon.

Własna waluta stwarza przewagę polskiej gospodarce nad strefą euro

Nie od dziś wiadomo, że Eryk łon jest także zdecydowanym zwolennikiem utrzymania złotego. Od dłuższego czasu w dość zdecydowany sposób opowiada się on bowiem przeciwko koncepcji wejścia Polski do strefy euro.

W swojej najnowszej publikacji wskazał on nawet, że to właśnie m.in. dzięki własnej walucie Polska może pochwalić się teraz uzyskaniem przewagi nad strefą euro w ważnej dziedzinie gospodarczej, jaką jest sytuacja w produkcji przemysłowej.

Z najnowszych danych wynika bowiem, że w kwietniu realny wzrost produkcji przemysłowej w Polsce w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego ukształtował się na wyższym poziomie niż w strefie euro.

– Z podobną przewagą Polski nad strefą euro mieliśmy do czynienia w styczniu, lutym i marcu tego roku – przypomina Łon.

W jego ocenie, to właśnie m.in. dzięki własnej walucie, współpracy pomiędzy bankiem centralnym a rządem oraz budowaniu ducha patriotyzmu gospodarczego i kupowaniu polskich produktów u polskich producentów, polska gospodarka ma szansę wyjść z kryzysu wzmocniona.

– Dzięki odpowiednim zgodnym działaniom banku centralnego oraz rządu bardzo realny jest scenariusz, w myśl którego stosunkowo szybko wrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego – ocenił dr hab. Eryk Łon, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dodając, że dzięki temu budowany będzie dobrobyt polskich rodzin i w coraz większym stopniu realizowane będzie hasło: ,,Więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce”.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania pkp cargo | cd projekt | 11bit akcje | gpw | kurs euro notowania | pkn akcje | komentarz po sesji | hrywna kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGPW wypłaci blisko 105 mln zł dywidendy. Akcjonariusze otrzymają po 2,5 zł na akcję
Następny artykułWall Street traci na czele z indeksem S&P 500. Przecena na rynkach azjatyckich
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here