Naga MarketsWielka Brytania stopniowo odradza odradza się po kryzysie, co wspiera szybkie tempo szczepień, które w połączeniu z przyzwyczajaniem się przedsiębiorstw do nowych relacji handlowych UE-UK sprawia, iż perspektywy dla brytyjskiej gospodarki wyglądają coraz bardziej optymistycznie. Ekonomiści Danske Bank oczekują, że pod względem wzrostu gospodarczego, Zjednoczone Królestwo będzie w tym roku przewyższać strefę euro.

Wielka Brytania przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości 

Chociaż handel między UE a Wielką Brytanią mocno ucierpiał wskutek opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej, pojawiają się oznaki, że przedsiębiorstwa coraz bardziej przyzwyczajają się do nowych relacji handlowych, a towary przepływają teraz sprawnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Uważamy, że niepewność związana z Brexitem znacznie zmalała, co powinno wspierać inwestycje biznesowe w Wielkiej Brytanii w tym i przyszłym roku. Uważamy jednak, że Brexit jako temat zszedł już na dalszy plan, choć UE i Wielka Brytania nadal walczą o protokół w sprawie Irlandii Północnej i negocjują współpracę w zakresie usług finansowych – wskazują ekonomiści Danske Banki zaznaczając, że to pierwsze jest ryzykiem politycznym, na które należy zwracać uwagę w nadchodzących miesiącach.

Przypominają oni również, że w I kwartale 221 roku byliśmy świadkami znaczącego przeszacowania Banku Anglii. Jeszcze do niedawna, tematem przewodnim w kontekście notowań funta szterlinga było bowiem ryzyko obniżenia stóp procentowych poniżej zera. Obecnie oczekuję się natomiast, że w listopadzie 2022 r. BoE zdecyduję się nie na obniżkę, lecz na podwyżkę stóp proc. o 15 punktów bazowych.

Funt pozostaje niedowartościowany 

Analizując aktualną wycenę funta szterlinga, eksperci Danske Bank dostrzegają, że GBP pozostaje fundamentalnie niedowartościowany, choć Brexit nadal utrudnia oszacowanie jego wartości godziwej.

– Nasza skorygowana o Brexit prognoza MEVA dla EUR/GBP jest bliska 0,83, natomiast prognoza PPP oscyluje wokół 0,76 – wskazali.

W związku z powyższym, spodziewają się oni, że funt szterling może dalej umacniać się w tym roku. Zdają sobie jednak sprawę, że przebył on długą drogę z wieloma pozytywnymi czynnikami, które zostały już wycenione. Fakt ten sprawia, że niewykluczone, iż kurs funta ustabilizuję się w najbliższym czasie w przedziale 0,8500-0,8650, po czym wzrośnie w perspektywie 6-12 miesięcy do 0,83 EUR, co byłoby najwyższym poziomem od połowy lutego 2020 r. i jednym z najwyższych od czerwca 2016 r.

EURGBP Weekly

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs eur/usd | kurs akcji pkn orlen | giełda lotos | notowania nasdaq 100 | pgnig gpw |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEnea nie planuje korekty taryf na energię w tym roku
Następny artykułFunt może spaść do tegorocznego dołka. Po drodze jest jednak kilka przeszkód – uważa Credit Suisse
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here