Naga MarketschinyChiny przeszacowywały nominalną i realną stopę wzrostu gospodarczego średnio o około 2 pełne punkty procentowe między 2008 a 2016 rokiem. Z opublikowanego badania Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu i Uniwersytetu w Chicago wynika, że nieprawidłowa kalkulacja wzrastała każdego roku.

Wyniki wskazują, że faktyczna wielkość chińskiej gospodarki na koniec 2018 r. była znacznie niższa od oficjalnych szacunków rządu.

Stawia to pod znakiem zapytania nie tylko jakość danych danych ekonomicznych z drugiej co do wielkości gospodarki świata, ale także o gotowość rządu do podjęcia kroków niezbędnych do precyzyjnego raportowania informacji.

Zaniedbania Narodowego Biura Statystycznego w Pekinie

Rozbieżności w szacunkach są wynikiem manipulacji lokalnych samorządów, które rząd nagradza za osiąganie celów związanych z rozwojem i inwestycjami. Takiego zdania są czterej autorzy artykułu w Brooking Institution – Wei Chen, Xilu Chen, Chang-Tai Hsieh oraz Zheng Song.

Według autorów chińskie Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) nie zrobiło wystarczająco dużo, aby poprawić błędy w danych zebranych z prowincji w ostatnim dziesięcioleciu. 

“Nasze szacunki sugerują, że stopień, w jakim samorządy lokalne wyolbrzymiają lokalne PKB przyspieszył po 2008 r., w tandemie nie zmieniła się jednak skala dostosowania wskaźnika przez NBS” – stwierdzają badacze.

Metoda weryfikacji

Ogólnie rzecz ujmując, lokalne biura statystyczne wyolbrzymiają produkcję przemysłową jako część całkowitej produkcji, jak również wielkość inwestycji w ramach ogólnych wydatków, dwóch różnych podejść do obliczania PKB, zgodnie z dokumentem. Przyczyną bywają często metody gromadzenia danych, na przykład do obliczenia wydatków inwestycyjnych opierają się wyłącznie na sprawozdaniach rządowych dotyczących konkretnych projektów, a nie na sprawozdaniach finansowych zaangażowanych w nie firm inwestycyjnych.

Jedną z metod wykorzystywanych przez autorów badania do sprawdzania poprawności korekt NBS było porównanie oficjalnego wzrostu PKB ze wzrostem dochodów z podatku VAT, który opodatkowuje wartość dodaną produktu na każdym etapie produkcji.

Zobacz również: 97% Brytyjczyków nie posiada kryptowalut. Bitcoin najczęstszym wyborem pozostałych

Samorządy rzadziej manipulują przychodami z podatku VAT, ponieważ znaczna ich część jest ostatecznie przekazywana do rządu centralnego, dlatego zawyżanie podatku VAT tylko zwiększyłoby straty dochodów z podatku.

Spowolnienie wzrostu znacznie poważniejsze?

Autorzy artykułu badający realny wzrost gospodarczy Chin uważają, że zrewidowane wyniki “wskazują, iż spowolnienie chińskiego wzrostu od 2008 r. jest poważniejsze niż sugerują oficjalne statystyki”.

Ostrożność, co do wniosków zawartych w badaniu zaleca Tom Orlik, główny ekonomista Bloomberg Economics, autor “Zrozumienia chińskich wskaźników ekonomicznych”. Autorzy opierają swoje szacunki na “realnej” stopie PKB na przychodach podatkowych, ale to mogło odzwierciedlać szerszy sektor usług i nie należy go traktować jako bardziej dokładnego niż inne oficjalne wskaźniki, twierdzi Orlik.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here