Naga MarketsKurs euro po 4,37 zł, a dolara po 3,58 zł na koniec 2021 r. - prognozuje Credit AgricoleCredit Agricole prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy (PKB) w Polsce wyniesie 3,6 proc. Główny ekonomista banku Jakub Borowski jest sceptycznie nastawiony do tezy części rynkowych obserwatorów wskazującej na odbicie konsumpcji w tym roku, w rezultacie efektu bazy i uderzenia odłożonego popytu wymuszonego przyrostem oszczędności. Zobaczmy, jakie poziomy cenowe dla kursu euro i dolara wobec złotego prognozuje Credit Agricole na najbliższe kwartały.

 • Konsumpcja będzie się odradzać, ale raczej stopniowo
 • Szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na przełom marca i kwietnia
 • Polski złoty będzie się umacniał w stosunku do euro i dolara

Gospodarka nie zyska tyle, ile mogłaby bez obostrzeń

– Nie podzielamy optymistycznej – naszym zdaniem – tezy części obserwatorów, że konsumpcja w 2021 r. bardzo mocno odbije ze względu na efekt bazy i uderzenie odłożonego popytu po wymuszonym przyroście oszczędności. Konsumpcja oczywiście będzie się odradzać, ale raczej stopniowo. Scenariusz pandemiczny według modelu ICM UW zakłada, że trzecia fala będzie się ciągnąć do maja – w scenariuszu bez zmiany obostrzeń, ale z malejącą akceptacją społeczeństwa dla obostrzeń – powiedział PAP Biznes ekonomista.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według Borowskiego, szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na przełom marca i kwietnia. Późniejszy spadek zachorowań pozwoli natomiast na powolne otwieranie gospodarki. Jednakże, w II kw. br. gospodarka może nie zyskać tyle, ile mogłaby, gdyby obostrzeń nie było.

Kluczowy dla prognoz ma być IV kw. 2021 r. Ekonomista uważa bowiem, że jeśli uda się przejść przez niego bez dużej liczby hospitalizacji, bez zamykania szkół, bez kolejnej fali, mutacji, reinfekcji itp., to wówczas pojawi się przekonanie wśród firm i gospodarstw domowych, że pandemia się skończyła. To z kolei ma się przełożyć na duży wzrost optymizmu.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Kurs euro i dolara ze spadkiem wobec PLN

Prognozy Credit Agricole sugerują umocnienie polskiego złotego zarówno wobec euro jak i dolara. Bank na koniec obecnego miesiąca spodziewa się poziomu 4,50 zł na EUR/PLN oraz 3,75 zł na USD/PLN.

Na koniec 2021 roku euro ma się osunąć do 4,37 zł, a rok później prognoza zakłada jeszcze 10-groszową przecenę, do poziomu 4,27 zł. W przypadku dolara i tych samych horyzontów czasowych spodziewany jest spadek do 3,58 zł oraz 3,42 zł na koniec 2022 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartość złotego | kurs usd online | kurs akcji pgnig | kurs jsw | wartość pln | euro notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

 1. Brak logiki. USA szybciej wyjdzie z covid i tam załamanie rynku będzie mniejsze w porównaniu do strefy euro.
  Polska zostanie w tyle za strefą euro.
  Więc euro po 4.70
  dolar 4.00
  Złoto 5000 dolarów za 1oz.
  Zapamiętajcie.
  Krypto ZERO. Początki delegalizacji.

 2. Pitu pitu , na koniec 2021 po jeszcze kilku lockdawnach złotówka będzie już śmieciową walutą porównywaną do tureckiej liry. Euro 6.00 zł a dolar 4.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here